Skvrny Stará Nová Palmovka
Podle Heidlera má pražská Palmovka zajímavou minulost a nejistou budoucnost. Svou velikostí a industriální historií je srovnatelná s Andělem, který je jí v mnohém podobný. Obě území slouží jako rušné dopravní tepny, což může vyvolávat pocity nehostinnosti a neprostupnosti.
Jednou z nejvýraznějších skvrn Palmovky je nedokončené torzo komplexu Nová Palmovka, jehož stavba začala před devíti lety. Uvnitř měla sídlit radnice městské části Prahy 8, plánovaly se i prostory pro obchodní centrum, kanceláře a další služby.
Skvrny a proměnyV návaznosti na seriál Ostudná místa přináší iDNES.cz sérii Skvrny a proměny Prahy. Ptáme se urbanistů, architektů, krajinářů a dalších odborníků na to, jaká místa v metropoli považují za zanedbaná a volající po změnách, a jaká naopak v posledních letech prokoukla a proměnila se k lepšímu. Vytipovávají také místa ohrožená. |
O pouhý rok později však byly práce na centru za více než miliardu korun přerušeny. „Stavební firma (Metrostav, pozn. red.) se rozhádala s objednatelem, čili městskou částí,“ vysvětluje architekt. Od té doby rozestavěný komplex chátrá bez využití. „Navíc kolem sebe vytvořil nevlídnou oblast,“ poznamenává.
„V okolí najdeme části, kde roste takzvaná distanční zeleň. To je nevyužitelný trávník, který kolem torza radnice tvoří ochranné pásmo. Jedná se o naoko parčíkové plochy, které ale nejsou útulným místem, kam si sednete číst knížku a vypít kafe. Je to zcela zbytečný a neuchopitelný prostor,“ popisuje Heidler.
Nyní to vypadá, že strašidelnému skeletu svítá na lepší časy. V červnu pražští radní schválili záměr vypsat výběrové řízení na dodavatele, který torzo dostaví. Budova se má stát novým střediskem evropského kosmického výzkumu.
„Léta rozestavěný areál na Palmovce jednak konečně najde potřebné využití, pro hlavní město pak bude nové sídlo Evropské agentury pro kosmický program znamenat nejen rozšíření aktivit této významné instituce a růst prestiže Prahy, ale i řadu dalších ekonomických příležitostí,“ okomentoval plán pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).
Tentokrát Praha není na projekt sama. Intenzivně na něm spolupracuje s ministerstvy dopravy a financí. Pokud se městu podaří dodržet harmonogram, okna z Palmovky do vesmíru by se mohla otevřít v roce 2025.
8. prosince 2015 |