Vy malí parchanti! Děti natočily, jak učitel zaklekl a škrtil žáka

  16:27aktualizováno  16:27
Policie prošetřuje způsob, jakým se k žákům speciální základní školy na pražském Zlíchově chová jeden z pedagogů. Trestní oznámení podal otec patnáctiletého chlapce. Syn mu poslal dvě krátká videa, na kterých učitel inzultuje žáka. Hoch tvrdí, že když se pedagog o úniku videí ze školy dozvěděl, napadl i jeho. Učitel to odmítá.

Nadávky, fyzické napadání, ponižování či zastrašování. Tak popisuje výchovné metody třídního učitele patnáctiletý Michal. Pedagog učí na Základní škole pro žáky se specifickými poruchami chování v Praze na Zlíchově. Školské zařízení na svých webových stránkách uvádí, že se specializuje mimo jiné i na vyučování dětí, které jsou impulzivní, výbušné či mají přemrštěné reakce.

Ze dvou krátkých videí, které má redakce iDNES.cz k dispozici, to ale vypadá, že tyto emoce nezvládá jejich učitel. Na prvním záznamu leží na žákovi, pak si na něj klekne a chytne ho oběma rukama za krk. „Vy jste prostě takoví malí parchanti,“ zlobí se pedagog. Autorem tohoto videa je žák sedmé třídy Michal (jeho příjmení na přání rodičů autor článku nezveřejňuje – pozn. red.).

Základní škola pro žáky se specifickými poruchami chování

  • Vznikla 1. 1. 1998, jejím zřizovatelem je Magistrát hl. města Prahy.
  • V současné době má v devatenácti třídách zhruba 150 žáků.
  • Škola je určená dětem se syndromem ADHD s impulsivitou, dále pro hypoaktivní děti, děti dlouhodobě hospitalizované pro somatickou nebo psychickou poruchu, děti s rysy autismu, děti s emočními problémy a obtížemi v chování, specifickými poruchami učení a děti, jejichž problémy vyplývají z nepodnětného rodinného prostředí.
  • Zařízení se specializuje i na děti, které se projevují odmítavostí, slovní agresí, nechutí ke škole nebo nízkou frustrační úrovní.
  • Škola uvádí, že „učitelé jsou zvyklí tolerovat odlišné projevy chování způsobené poruchou“.
  • „Obraz dítěte s poruchou chování je natolik rozmanitý, že práce s ním vyžaduje velmi citlivý a profesionální přístup. Každý pedagog volí metody a formy práce podle svých profesionálních a osobnostních možností,“ píše se na webových stránkách školy.

zdroj: www.speczs.cz

Na druhém záznamu, který natočil jeho spolužák, pedagog drží chlapce kolem krku v takzvané kravatě a v jednu chvíli s ním smýká o zem. Přítomná žena, zřejmě učitelka, se snaží zabránit natočení incidentu na mobilní telefon. „Vypadni, vypadni!“ odhání žáka s mobilem.

Obě nahrávky jsou údajně z počátku letošního roku. Není z nich zřejmé, co pedagoga k nestandardnímu chování vedlo. Ředitelka školy Helena Hainová se k videím odmítla vyjádřit.

„Je to v šetření. Byla jsem podávat vysvětlení na policii. Je to založené na nepravdě. Dokud se to nevyřeší, tak se k tomu nebudu vyjadřovat,“ prohlásila ředitelka. „Já je ani nechci vidět,“ reagovala na dotaz, zda chce videa zhlédnout.

Podle patnáctiletého Michala vyprovokovala pedagoga k tvrdé reakci v obou případech zdánlivá drobnost. „Spolužák zakopl a vylil pití na zem. A podruhé to bylo kvůli tomu, že kamarád v hodině  hodil z lavice papírek do koše a netrefil se,“ říká školák.

Učitel v telefonickém rozhovoru připustil jediný incident. Líčí ho však jinak. „Jeden žák mě napadl, tak jsem samozřejmě musel zakročit, aby neublížil ostatním. Není to tak, že bych ho bil, ale pouze jsem ho musel zpacifikovat, aby neútočil dál,“ vysvětluje.

Na videozáznamech není vidět ze strany žáka žádná agresivita. Školák se tomu, co s ním dělá učitel, ani nebrání. „Těch videí bylo víc. Ale vždycky nám to smazali. Sedneme si do lavic, vyberou nám telefony a smažou to,“ popisuje sedmák Michal.

Chlapec tvrdí, že učitel zaútočil i na něj a to poté, co zjistil, že hoch stačil zmíněné nahrávky přeposlat a ty tak unikly ze školy.

„Začal mi kopat do židle, ať s ním jdu na chodbu. Tam mi říkal, že jsem tátovi přeposlal dvě videa, na kterých mlátí dva moje spolužáky. Já jsem řekl, že jsem nic takového neposílal. Vzal mě do přístavby, chytil mě do kravaty, podkopl mi nohy a hodil mě na lavičku. Znovu mě chytil do kravaty a dvakrát mě udeřil kolenem do břicha. Začal jsem brečet. Chtěl jsem zavolat mámě, ať přijede, a on mi řekl, že klidně, ať to zkusím, že to bude brát jako vyhrožování. Pak mě dovedl do ředitelny,“ popsal v rozhovoru pro iDNES.cz Michal.

Jeho rodiče přivolali do školy policii. Svého syna pak odvezli do nemocnice. Kvůli zhmožděnému a bolestivému krku dostal fixační límec.

Učitel odmítá, že by hubeného, asi padesátikilového školáka napadl. „Je to dost problematický žák. Byl pouze vyveden ze třídy do ředitelny, kde nadával nejenom mně a paní ředitelce, ale i všem ostatním. K žádnému napadení nedošlo,“ tvrdí pedagog.

Videa jsme ukázali zkušenému dětskému psychologovi:

Ředitelka stojí za učitelem. „Já ho (Michala) vnímám jako nejproblémovějšího  žáka školy, který šikanuje slabší spolužáky i učitele. Je na ně hrubý, sprostý, vulgární, dělá si, co chce, odmítá pracovat. Znemožňuje učitelům vykonávat svou práci,“ uvedla Hainová. Školák se podle ní projevuje verbálně, fyzicky žádného pedagoga nenapadl.

Michalovi rodiče nerozporují, že jsou se synem problémy. Ani to však podle nich nedává učiteli právo, aby se k chlapci či dalším žákům choval agresivně.

Vyjádření policie:

„Mohu potvrdit, že místně příslušní policisté tuto událost prošetřují, momentálně pro podezření z přestupku proti občanskému soužití. Aby mohli policisté dojít k jednoznačnému závěru, musí provést ještě celou řadu úkonů, mezi které určitě patří podání vysvětlení ze strany účastníků a svědků předmětné události a další jiné. V tuto chvíli by tedy bylo předčasné spekulovat, zda událost zůstane v rovině přestupku či se právní kvalifikace změní na trestný čin. Musíme také pracovat s možností, že na základě konkrétních zjištění dojdou policisté k závěru, že se v dané věci nejedná o žádné protiprávní jednání.“

Tomáš Hulan, mluvčí pražské policie

„Když jsem se bavil před školou s dětmi, říkaly, že je pan učitel bije na potkání, že každého pohlavkuje, kope do nich, praští s nimi o zem. To by se dít nemělo. Mám dvě videa. Jsou sice krátká, ale stačí mi k tomu, abych těm dětem věřil,“ tvrdí Michalův otec.

„Říkám vám, že se to nezakládá na pravdě. To by bylo na hodně dlouhé povídání a myslím si, že teď na to není vhodná doba. Necháme to být, dokud se ta záležitost neuzavře. Tvrdím, že jsem nepochybila, ani pan učitel. Jsem o tom naprosto přesvědčená,“ oponuje ředitelka školy.

Michal má desítky neomluvených hodin. Vysvětluje, že chodil za školu, protože se učitele bál. Rodiče se zlobí nejen na syna, ale i na školu. Její zástupci je prý na synovu absenci neupozornili. Dozvěděli se to údajně až po jeho incidentu s pedagogem. Podle ředitelky Michalova rodina o zameškaných hodinách věděla.

Obvodní soud na podnět školy v lednu rozhodl, že by chlapec měl jít dočasně do diagnostického ústavu. Michal pak z obavy, co ho čeká, utekl z domova. Hledala ho policie.

Rodiče odmítají, že při výchově syna selhali. Jsou naštvaní na pedagogy. Michalův otec do zlíchovské školy před lety chodil, současná ředitelka ho tehdy učila. Dodnes mu tyká. „Řekl jsem jí, že když bude se synem problém, ať mi volá. Zná mě a ví, že bych to hned řešil. Na syna jsem přísný,“ zdůrazňuje otec. 

„Na tu školu se už nevrátí. Budu mu hledat jinou,“ uzavírá muž, který na vedení zlíchovské základky i na synova učitele podal trestní oznámení.

Autor:

Nejčtenější

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté ale nakonec v...

Sparta - Slavia 0:3, penalta, vlastní gól a derby vyznělo jasně pro hosty

Slávističtí fotbalisté Vladimír Coufal (vlevo) a Jan Bořil ukazují, kolik gólů...

Dvě červené karty, rozhodující gól z penalty, další vlastní a třetí nádherný. Fotbalové derby číslo 294 vyhrála na...

Stát nedá Praze na dostavbu okruhu ani korunu, řekl Babiš Hřibovi

Babiš začal prohlídku ve vytipovaném pozemku v Letňanech, který je nedaleko...

Pražský primátor Zdeněk Hřib jednal v úterý s premiérem Andrejem Babišem o dostavbě pražského okruhu. Praha to po vládě...

Zvedněte ruce, kdo jste to čekali. Italský tisk sepsul výkon Interu

JAK MI TO CHYTIL? Romelu Lukaku z Interu Milán lituje neproměněné tutovky,...

Falešný start, pohroma, trápení. Italská média tvrdě kritizují počínání fotbalistů Inter Milán v úvodním utkání Ligy...

Gól pana Střapatého. Olayinkovi se může změnit život

ŠOKOVAL SAN SIRO. Slávistický útočník Peter Olayinka se raduje z úvodní branky...

Bylo mu patnáct, když poprvé nazul kopačky. Do té doby hrál Peter Olayinka fotbal naboso, maximálně ve špinavých a...

Další z rubriky

Praha plánuje cyklostezky za 130 milionů korun. Počet kolařů stoupá

Ilustrační snímek

Za posledních osm let přibylo v hlavním městě minimum nových cest pro cyklisty. Na starších úsecích narážejí lidé na...

Nebezpečný manévr kamionu u Benešova ohrozil řidiče, hrozí mu pokuta

Otáčející se kamion Mirošovice - Benešov

Řidič osobního vozu natočil na silnici vedoucí z Mirošovic do Benešova nebezpečnou situaci, kterou způsobil řidič...

Za půjčování šestileté dcery „králi pedofilů“ dostala matka znovu podmínku

Obžalovaný Petr Dostál u Městského soudu v Praze (18. 10. 2018)

Pražský soud znovu potrestal matku, které půjčovala svou tehdy šestiletou dceru k různým praktikám samozvanému králi...

Obřím pandám či bublifukářům v centru odzvoní, Praha je zakázala

Historické centrum města je zaplněné "umělci" s nafukovacími zvířaty, jako jsou...

Lidé v centru Prahy už nebudou moci vystupovat v obřích kostýmech a převlecích pand a dalších zvířat. Rovněž nebude...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz