Škody po povodni ve středních Čechách přesáhly 3,5 miliardy korun

  16:00aktualizováno  16:00
Na nejméně 3,6 miliardy korun jsou zatím vyčísleny škody po velké vodě ve Středočeském kraji. Hlásí je všichni - lidé, obce, školy i zemědělci. Vláda už kraji přidělila prvních 50 milionů korun, kraj samotný hodlá na obnovu škod uvolnit 43 milionů.

Lidé sledují situaci u lávky v Černošicích | foto: Petr Švec, MF DNES

Vláda chce přitom po krajích odhady co nejdříve, aby mohla začít pomoc vyplácet. Starostové obcí a měst se přesnému vyčíslování škod po velké vodě brání: "Máme jen velmi hrubé odhady, leccos je ještě pod vodou," říkají. 

Přesto je už nyní jasné, že škody na veřejném i soukromém majetku půjdou v kraji do miliard korun. Ministerstvo financí už Středočeskému kraji přidělilo 50 milionů korun na rychlou pomoc po povodních. Hejtmanství chce stát požádat o dalších 100 milionů Kč. Padesát milionů dostalo ve čtvrtek už také hlavní město.

Zatím nejhorší zprávy přicházejí z obce Kly na Mělnicku. Voda tady zničila majetek lidí, obce i zemědělců dohromady za 440 milionů korun.

Škody ve Středočeském kraji

Mělník 51 mil., Černošice 10 - 20 mil.*, Kly 440 mil., Zálezlice 50 - 58 mil., Neratovice několik mil.*, Hořín 186 mil., Vestec 1,5 - 2 mil.*, Štěchovice 15 mil.*, Beroun 30 mil. na silnicích + dalších několik desítek (vyčíslují), Neratovice 25 mil., Křinec 50 mil., Plaňany 1,5 mil.*, Kralupy n. Vlavou 60 - 70 mil.*, Vrané n. V. 24,8 mil., Davle 30 mil.

*Jde o škody v Kč na majetku měst, škody na majetku obyvatel nejsou zatím vyčísleny.

Obce a města zatím nahlásily škody v hodnotě 2,6 miliard.

Kraj: Miliardu bude stát oprava krajských silnic, z toho 270 milionů mosty. Škodu nahlásily také krajské školy či domovy seniorů, a to v hodnotě cca 30 mil.

Pozn.: Jde o průběžné údaje

Povodeň tu zasáhla sedmdesát budov. Zničila kulturní dům, pole, stodoly. "Je to velmi podobné roku 2002, až na demolice, kterých bylo tehdy daleko více. Nyní to vypadá na jednu, o zbytku jednáme," uvedla starostka Alice Semiánová.

Symbol povodní z roku 2002, nedaleké Zálezlice, srovnávat nechtějí - tehdy byla pro ně povodeň o poznání ničivější.

"Letos máme zaplavených čtyřicet obytných domů, a co se týče demolic, čtyři máme na pozorování. V roce 2002 šedesát domů spadlo," poznamenal starosta Zálezlic Jiří Čížek.

Dvacet vyplavených škol, poškozený domov důchodců

Kromě počítaní škod se starostové snaží především obnovit běžný chod obce. Nejčastěji řeší rozbité silnice či nefungující čistírny odpadních vod, kvůli kterým teče odpad z obce do řek.

Čistírnu voda vyplavila například ve Vraném nad Vltavou, které sečetlo své škody na téměř pětadvacet milionů. Devět z toho je právě na místní bakteriální čističce. "Před jedenácti lety se stalo přesně to samé, navíc jsme pak dostali pokutu od státu za znečištění Vltavy," prohlásila starostka Martina Filipová.

Škody na svém majetku vyčísluje i kraj. Kromě miliardy za poničené silnice zatím eviduje dvacet vyplavených škol, poškozený domov seniorů ve Všestudech či škodu na muzeu v Roztokách. I s majetkem lidí a obcí se tak suma šplhá přes 3,6 miliardy korun.

Kdo zatím nepočítá, jsou hasiči. Jsou totiž stále v plné práci - pomáhají s úklidem a odčerpávají vodu. Dávat dohromady škodu budou až ve chvíli, kdy jejich nasazení skončí.

Kraj chce dát na škody 43 milionů

Na povodňové školy kraj vyčlení celkem 43 milionů korun. Ve středu se tak dohodli radní. Jednotlivé odbory si ze svých rozpočtů škrtnou jedno procento, a to na návrh ekonomického radního Jiřího Peřiny. Jedinou výjimkou je sociální oblast, kde peníze chybějí, a zdravotnictví, kde se bude škrtat méně, řekl hejtman Josef Řihák (ČSSD).

Zmínil také, že radou neprošel návrh dopravního odboru, aby se u něj škrtalo v žákovském jízdném. Peníze se tak budou v tomto odboru muset najít jinde. Konečnou výši částky a rozdělení mezi konkrétní obce budou schvalovat krajští zastupitelé 24. června.

V balíku na povodňové škody bude také celý fond hejtmana, ve kterém jsou nyní asi čtyři miliony korun.

Autoři: ,

Nejčtenější

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

V centru Prahy se zapálil muž, kolemjdoucí ho uhasili

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

Další z rubriky

Exekutor vrátil Kliniku SŽDC. Cena za vyklizení přesáhne sto tisíc, řekl

Budovu Kliniky hlídala ze čtvrtka na pátek bezpečnostní služba. Někteří...

Exekutor v pátek předal budovu Kliniky na Žižkově Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) a jeho práce na místě...

Z učitelů se stávají úředníci, papírování jim komplikuje práci

Ilustrační snímek

Mají především vzdělávat další generace, místo toho papírují. Učitelé a ředitelé škol si stěžují, že administrativa je...

Za znásilnění turistky dostali cizinci tresty od dvou do 2,5 roku

Policie přivádí k soudu šestici cizinců obviněnou ze znásilnění ženy v centru...

Za znásilnění turistky v hotelu v pražské Náprstkově ulici potrestal Obvodní soud pro Prahu 1 pětici cizinců tresty od...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz