V kraji vzniká síť ambulancí pro gamblery, hraní ohrožuje statisíce lidí

  19:00aktualizováno  19:00
V hernách a kasinech ve Středočeském kraji se začínají objevovat potištěné krabičky zápalek a letáky, které nabízejí pomoc gamblerům. Novinka souvisí se vznikem středočeské sítě ambulancí zaměřené na hráče, kteří nad hraním ztratili kontrolu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

„V ambulancích se gambleři setkají v první řadě s pochopením. Mohou otevřeně mluvit o svých problémech, které jsou jinak zvyklí tajit a nesdílejí je ani se svými nejbližšími, přitom hraním často svou rodinu zruinují,“ popisuje psychiatr Petr Nevšímal, ředitel obecně prospěšné společnosti Magdaléna, jejíž zásluhou hlavně síť ambulancí v kraji vzniká.

Spolupracuje na tom ještě se společnostmi Semiramis a Prostor. „Společně pokrýváme zhruba osmdesát procent kraje. Nejsme zastoupeni jen na Kladensku a Rakovnicku,“ říká Nevšímal.

Hraní ohrožuje statisíce lidí

Vznik ambulancí má své opodstatnění. Podle průzkumů je v České republice, Středočeský kraj nevyjímaje, vystaveno riziku rozvoje problémového hráčství přibližně pět procent dospělé populace, tedy 450 tisíc lidí, a do kategorie patologického hráčství už spadlo až 1,2 procenta dospělých, což dělá až 110 tisíc osob.

Gamblerství v číslech

  • V roce 2015 dosáhly sázky v rámci hazardních her v ČR v souhrnu 152,2 miliardy korun. Za výhry bylo vyplaceno téměř 122 miliard. Největší podíl na hazardním trhu mají videoloterijní terminály (VLT), které vloni zabíraly 42 %.
  • Kontroly heren ve městě Příbram v roce 2015 ukázaly, že přibližně čtvrtina návštěvníků heren byli příjemci dávek hmotné nouze (dávky hmotné nouze přitom pobírají přibližně 4 % dospělé populace ČR).
  • Většina (91,5 %) patologických hráčů měla v roce 2015 dluhy.
  • K okresům s nadprůměrným počtem hazardních her na počet obyvatel ve Středočeském kraji patří Nymbursko a Kladensko.
  • Středočeský kraj je absolutní jedničkou v počtu výherních hracích automatů povolených obcemi. Celkem jich má 2 313. Na druhém místě je Ústecký kraj s 1 413. Okresem, který má v ČR nejvíce výherních automatů na počet obyvatel, je Mělník, předstihl Českou Lípu, Ústí nad Labem i Teplice. Na pátém místě je Benešov.
  • Do rozpočtů obcí v kraji šlo v roce 2015 z hazardu 536 milionů.

Zdroj: Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti

Ambulance jsou zatím hrazené z vládních peněz a jejich vznik odpovídá Národní strategii protidrogové politiky na období let 2015 až 2018. Podle Nevšímala se celkové roční náklady na provoz ambulancí v budoucnu vyšplhají zhruba na tři miliony korun.

„Zatím je to celé hrazené z peněz Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky. Stejně by tomu mělo být také v příštím roce, chystáme se však jednat se Středočeským krajem o spolufinancování této služby,“ uvádí Nevšímal.

„Loňský průzkum týkající se hazardu ukázal, že dostupnost služeb pro patologické hráče je nízká. I my proto budeme jednat s kraji a obcemi, aby se programy pomoci této cílové skupině staly součástí krajské či místní sítě služeb,“ říká Tomáš Vlach z Odboru protidrogové politiky Úřadu vlády ČR.

Podle mluvčí Středočeského kraje Michaely Drobné je kraj o této spoluúčasti připraven jednat.

„Středočeský kraj po mnoho let podporuje zdravotnické služby pro závislé, které nejsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Například letos jsme dali 700 tisíc korun na takzvané alkohol-toxi poradny, které většinou ve svých ambulancích pracují i s gamblery,“ uvádí Drobná.

Zmíněné alkohol-toxi poradny sídlí v Benešově, Kolíně, Kutné Hoře, Mělníku a v Mníšku pod Brdy. V dalších regionech nebyla tato pomoc podle krajské mluvčí běžně dostupná. To se ale mění.

„Síť by měla do budoucna pokrývat region středních Čech rovnoměrně s přibližnou kapacitou jednoho specializovaného pracoviště pro návyková onemocnění na sto tisíc obyvatel, což je v souladu s Koncepcí protidrogové politiky Středočeského kraje na léta 2016 až 2020, která byla přijata zastupitelstvem v letošním roce a odpovídá to i Koncepci sítě specializovaných adiktologických služeb v ČR zpracované v roce 2013,“ říká Drobná.

„S projektem vybudování sítě poradenských ambulancí pro gamblery jsme přišli jako jedni z prvních. V celé republice existují jen dvě podobné sítě, a to v Jihomoravském a Libereckém kraji,“ podotýká Nevšímal.

„V ambulancích gambleři dostanou nejen všechny potřebné informace, ale poskytnuty jim budou i rady terapeutů a lékařů. Všichni naši pracovníci mají psychoterapeutické vzdělání a potřebnou praxi,“ přibližuje.

Kampaň zacílí i na pedagogy

Poradny pro gamblery nevznikly zcela na „zelené louce“, ale jsou součástí pracovišť, která už zmíněné neziskové organizace provozují. Prostory pro gamblery ale budou samostatné.

„Ambulance pro gamblery samozřejmě budou mít samostatný vchod a vlastní prostory. Není to tak, že by si tam gambleři podávali kliku s narkomany či alkoholiky,“ upozorňuje Nevšímal. Informační kampaň pro gamblery je podle Nevšímala už v plném běhu.

Zaměstnanci ambulancí v regionech oslovují veřejnost, lékaře i sociální pracovníky. „Chceme s touto problematikou seznamovat pedagogy na školách a úředníky na sociálních odborech, aby věděli, kam tyto osoby nasměrovat. Odhaduji, že do konce tohoto roku nás navštíví desítky lidí,“ řekl Nevšímal.

Nejčtenější

Sparta - Bohemians 1:0, pískot po výhře, rozhodla penalta v nastavení

Adam Hložek ze Sparty (vlevo) sleduje, zda si Vladislav Ljovin z Bohemians v...

Sparťanští fotbalisté zahájili jarní část sezony vítězstvím 1:0, po kterém publikum na hráče pískalo a vyhánělo trenéra...

Sparta se dohodla s Che-nanem, Dočkal míří do Číny ukončit kontrakt

3:0! Sparťanský záložník Bořek Dočkal mohutně oslavuje závěrečný gól 281....

Fotbalová Sparta zásadně pokročila k angažování Bořka Dočkala. Překonala nejsložitější překážku, definitivně se...

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku, jenže ani jednu...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Pro kvalitní čokoládu či kazeťák museli lidé do Tuzexu. Bony nabízela mafie

V Tuzexu u budovy Transgas (na snímku pohled z tehdejší třídy Lidových milicí,...

Dlouhé fronty před obchody, kolem kterých se nenápadně pohybovali překupníci neboli veksláci. Ti nabízeli bony neboli...

Další z rubriky

Cizinec létal krást do obchodů na letištích, chytili ho na Ruzyni

Nizozemský zloděj létal pravidelně krást na pražské letiště

Cizinecké policii se na Ruzyni podařilo dopadnout cizince, které létal vykrádat bezcelní obchody na letištích. Napáchal...

Před 30 lety motivovaly k sňatku státní půjčky, mladí se seznamovali u bigbítu

Mladí měli být podle představ oficiálních míst hlavně organizovaní, jako...

Sňatky a porodnost podporoval stát půjčkami s jednoduchými podmínkami a výhodným úrokem. Statistiky z konce 80. let...

Auta, která spolu „mluví“, sci-fi nejsou, říká profesor Miroslav Svítek

Profesor z Ústavu dopravní telematiky Fakulty dopravní ČVUT Miroslav Svítek.

V praxi se s dopravní telematikou už setkal každý řidič. Jejím výstupem jsou třeba známé „zelené vlny“ na semaforech....

Najdete na iDNES.cz