Jedenáct až sto deset průchodů. Takový je rozptyl průměrné denní návštěvnosti na sledovaných cestách v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy v prvním půlroce po zpřístupnění většiny bývalého vojenského újezdu. Počet lidí, kteří do nově otevřeného chráněného území zavítají, byl monitorován na čtrnácti stezkách od ledna do konce června letošního roku.
„Nejvyužívanější jsou cesta spojující Neřežín a Obecnici a cesta ze Strašic na Tři Trubky,“ uvedla mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) Karolína Šůlová s tím, že šlo patrně především o průjezdy vozidel, protože cestu stále hodně využívá armáda. Provedená měření totiž nevypovídají zcela přesně o skladbě návštěvníků rezervace.
„Monitoring nerozlišuje mezi průchody pěších a průjezdy cyklistů či automobilů,“ vysvětluje mluvčí. Výsledky měření ukázaly, že frekvence průchodů se od začátku roku postupně zvyšuje. Podle AOPK ČR je to pravděpodobně způsobeno stoupajícím zájmem o poznání donedávna zapovězeného území.
„Jen na některých cestách byl červen návštěvnicky slabší než předchozí měsíce, což bývá typické pro turistické oblasti,“ podotýká Karolína Šůlová.
Maxima dosahuje návštěvnost Brd po poledni, mezi 12:00 a 14:00. Zajímavé prý ale je, že třeba severně od vodní nádrže Octárna nad Obecnicí zaznamenala měření průchody často i během nočních hodin.
Větší počet lidí se pak v nově otevřených Brdech pohybuje o víkendech.
„Návštěvnost ale není tak vysoká, jak by se dalo očekávat. Většinou tvoří jen 1,5 až dvojnásobek všednodenní návštěvnosti. Na některých cestách je dokonce průměrná návštěvnost ve volných dnech nižší než ve všedních dnech. Některé cesty však mají typicky několikanásobně zvýšenou víkendovou návštěvnost,“ doplňuje mluvčí.
Podle měření jde třeba o trasu z Míšova k Padrťským rybníkům nebo lokalitu Na Dědku u Třemšína, kde se o víkendu pohybuje až 4,5krát více turistů než ve všední dny.
Cyklotrasy musí počkat
Ochranáři se ovšem shodují, že ani na nejvytíženějších stezkách nedosahuje návštěvnost Brd čísel, jaká jsou běžná v jiných turistických destinacích. Brdy by prý snesly i několikanásobně vyšší turistické zatížení. Malá návštěvnost má však také své výhody, v lese není tolik odpadků po návštěvnících. Výrazněji návštěvnost nestoupla ani o letních prázdninách či v nezvykle teplém září.
„Čekali jsme mnohem větší zájem. Když jsem v létě Brdy projížděl, potkal jsem jen minimum cyklistů, zhruba tak dvacet,“ říká vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer.
Středočeské brdské trasy
|
„O svátcích a víkendech je to o něco větší množství. Navštěvované jsou ale hlavně dvě nebo tři lokality, kde turistů potkáme víc, někteří jsou v armádou zakázaných územích, kde ještě neskončila očista od munice. Nejnavštěvovanější jsou Padrťské rybníky a Jordán. Tam se návštěvnost pohybuje v řádu stovek lidí za den,“ konstatuje Bohumil Fišer.
Zvýšený zájem o návštěvu Brd neregistrovali ani v obcích, které těsně přiléhají k CHKO. „O víkendu dorazí deset dvacet lidí, ale o nějakém návalu nemůže být zatím řeč,“ tvrdí Josef Karas, starosta Obecnice, která je jedním z nástupních míst pro výpravy do Brd.
Měření počtu návštěvníků bude pokračovat i nadále. „Brzy bychom měli také zjistit, jaké jsou rozdíly mezi pěšími návštěvníky a cyklisty. Rovněž bude zajímavé sledovat, jak se na návštěvnosti projeví zpřístupňování centrální části CHKO po pyrotechnické asanaci,“ dodává Karolína Šůlová.
Pyrotechnici budou v Brdech ještě rok
Čištění brdských hvozdů a vřesovišť od zbytků munice má pokračovat ještě zhruba rok.
„Pyrotechnici postupují podle předem stanoveného plánu. Jde o kombinaci hloubkového pyrotechnického průzkumu a očisty na dopadových plochách střelnic a povrchového průzkumu a sběru v ostatních lokalitách. Dokončena by měla být do konce roku 2017,“ vysvětluje Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva obrany.
Právě nedokončený „úklid“ Brd zatím neumožnil vyznačení nových turistických tras. Cyklisté si musí vystačit s možností navštívit třeba oblast Padrťských rybníků.
„Většina plánovaných budoucích cyklotras vede oblastmi, které ještě nejsou zbaveny zbytků po armádní činnosti. Proto budou vznikat postupně podle toho, jak rychle se pyrotechnikům bude dařit čistit les,“ říká Karel Markvart z Klubu českých turistů (KČT).
Pěší jsou na tom lépe, od zřízení CHKO pro ně vzniklo na sedmdesát kilometrů značených tras. Víc už jich ale letos nebude.
„Splnili jsme tím, co jsme avizovali, neboli celý plán na rok 2016,“ upozorňuje Karel Markvart s tím, že zbývá vyznačit jen zelenou mezi Václavkou a hrází Hořejšího Padrťského rybníku, kde je ještě potřeba provést terénní úpravy pro lepší schůdnost trasy.
Symbolicky první brdský rozcestník umístili již v červnu poblíž Pilské nádrže ministr obrany Martin Stropnický a jeho kolega z resortu životního prostředí Richard Brabec.
Pokračuje také prezentace chráněného brdského území mimo CHKO. Ve druhé polovině září byl v v Příbrami v objektu bývalé České pojišťovny otevřen Dům Natura. Tady lidé najdou expozici o CHKO Brdy a o historii někdejšího vojenského újezdu. Do konce roku by měly být zpřístupněné další sbírky.