Diskuze

Za komunistů se hrálo na hraně únosného, jinak klubům hrozilo zavření

Hudebních klubů je dnes nespočet, před revolucí jich ale bylo pár a hlad lidí po nějaké alternativě k hudbě v rozhlase a televizi byl velký. Muzikanti, kteří chtěli vystupovat veřejně, byli za komunistů zkoušeni i ze znalostí politiky. Kluby dále od centra si mohly dovolit být svobodnější.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
ČT

Pořád máme nějaké hrany.Dnes máme na hraně vlastenecký ORTEL.[>-]

0 7
možnosti
Foto

Jeho texty jsou dost jednoduché, stejně jako samotný "zpěvák"

0 0
možnosti
RP

Pamatuji tu dobu v osumdesátých letech a to lavírování na hraně.

Tehdy, během studia, jsem byl v místním kolejním rozhlase RSC, který tehdy vysílal na kolejích v Pardubicích Polabinách. Bylo nás 8 obvykle čtyřčlenných vysílacích skupin, každá vysílala co 14 dní jeden den v týdnu v semestru, od 17 - 19 hodin do cca 23,30 .Déle to nešlo, protože bloky kolejí se zavíraly o půlnoci a členové skupiny se museli dostat na noc do svých pokojů.

Radio oficiálně nebylo, proto jsme nemuseli mít žádné politické či znalostní zkoušky, nemuseli jsme mít dopředu psaný a schvalovaný program a mohli jsem hrát v podstatě on line to, co nás okamžitě napadlo. Nemohli jsme hrát zakázané skladby, napříkald jakéhokoliv Kryla, Mávátka od Nohavici a nějaké další. Potom takové, které třeba nebyly oficiálně zakázané, ale byly textem "proti režimu". Ale třeba méně známé problémové skladby, jako třeba "novou vlnu" nebo Hutku nebo KISS jsme hrát mohli. Snažili jsme se to dodržovat, abychom na sebe nepřitáhli pozornost, i když občas se nějaký exces objevil. Jinak ale studenstké radio RSC fungovalo oficiálně v rámci studentských svazáckých aktivit a společenské angažovanosti. Akorát jsme hráli písničky, které se líbily nám studentům a ne nějakým stranickým komunistickým soudruhům nebo svazáckým funkcionářům, i když například vybavení radia, za mých dob kompletní obnova radia v ceně nějak 50 - 100 tisíc tehdejších Kčs nám defakto financoval komunistický stát.

Když jsme pak byli na exkurzi v rozhlase v Hradci Králové, tak jsme se od tamního technika dozvěděli, že oficiálně je na kolejích v Pardubicích Polabinách pouze Rozhlas po drátě, do kterého oni pouštějí muziku a že studenstké radio, které tam vysílalo od cca roku 1976, prostě neexistuje.

4 0
možnosti
RP

V roce 1986, tuším květnu potom byl v Praze koordinační schůzka provozovatelů studentských kolejních radií , tuším na kolejích v ČVUT nebo na Zemědělské v Praze Suchdole. Tehdy totiž nějak v oblasti audio technicky nazrála doba v pořizování a rozšiřování zvukových záznamů plus v dostupnosti výkonových zesilovačů použitelných pro ozvučení a to v kombinaci s rozhlasem po drátě, který byl tehdy povinným vybavením studentských kolejí, vyústilo v hromadný zájem studentů o vlastní studentské radio.

Jako zavedené studentské radio jsme tam byli my z Pardubic a potom studentské radio z nějakých kolejí v Bratislavě v Mlýnské dolině, vysílat tehdy začínali nadšenci tuším na kolejích zemědělce v Praze Suchdole, potom na kolejích Technické Univerzity v Liberci a na kolejích Vysoké školy báňské v Ostravě.

Jak to potom dopadlo dál, jestli se jim povedly ty studentská radia rozjet, nemám zprávy, protože potom jsem školu dodělal a odešel.

V Polabinách v Pardubicích potom RSC po roce 1989 doplatilo asi na to, že zařízení, kterí jsme dali dohromady v první polovině 80 let, zestárlo, začalo být poruchové a my jsme se nenamáhali s technickou dokumentací, takže musely být problémy s opravami. Případně s magnetofony B116, kterými bylo radio vybaveno. Podle mých informací se ho potom ještě pokoušeli zprovoznit lidi, co přišli do Pardubic po rozdělení Československa s Dopravní Fakultou ze Žíliny ze Slovenska nebo její studenti. Definitivní ránu tomu asi dal požadavek za přehrávané skladby platit poplatky, který s legalizací radia po sametu nutně musel přijít.

Nyní je v těch prostorech na kolejích v Polabinách na bloku C, co jsem se nedávno při návštěvě Pardubic díval, prádelna prádla pro studenty.

0 0
možnosti
GB

G22e70j28z40a 59B42a12d88o

10. 3. 2019 11:00

Je to stále dokola. Dneska zase zakazují Ortel. Přitom ta kapela má i krásné písně o problémech dnešní doby. A zakázáno to mají i v rádiích. Jedinné kde odvysílali klip bylo na Barrandově u pana Soukupa. Větší teror publicistů než dříve.

5 11
možnosti
MH

Ne, to není, vůbec nemáte tušení, o čem mluvíte.

5 1
možnosti

V tehdejším Československu museli pořadatelé získat na každou akci povolení.

Jjo a v dnešní "demokracii" se musí žádat o povolení akce i ROK dopředu!

Každá kapela, která chtěla vystupovat veřejně, musela mít splněné takzvané kvalifikační přehrávky.

Ano a proto se nehráli takové paskvily jako dnes, dvě slova opakovat tři minuty a td.

5 11
možnosti
PA

P80e77t21r 44A92g57u83l76á78r

10. 3. 2019 10:26

Jj. Zato kupředu levá, to je opravdová perla. A internacionála, další pecka. Tomu člověk neunikl. A teď jsem si vzpomněl na Dopis Svobodné Evropě od Laufera. "Díky Vám chlapíku statečný..." "Ty jsi náš kapitán, oni jsou zbyteční..." Opravdová perla, oslavující teroristický čin českého StBáka. To bylo umění, panečku. To skutečné, prověřené, kvalitní.

10 1
možnosti
LM

Krásná doba.

Tedy "krásná" z pohledu téměř dobrodružných cest za zábavami a kapelami v tehdejší době. A samozřejmě pivo a Startky, Marsky, tvrdý Sparty.

Také jsem hrál v jedné kapele a ty "přehrávky" a kontroly textů u vlastních písniček byly z dnešního pohledu neuvěřitelné.

Když nás hodnotili na přehrávkách "pupkatí" dědci z místních dechovek a okresní představitel pro mládež, tak to bylo hodně na hraně a směšné.

Soudruzi dostali chlebíčky, nějakou tu lahvinku a mohlo se hrát až za 800kč za zábavu.;-D

5 0
možnosti
Foto

stejně se zase socialismus, anebo chcete-li rovnou komunismus v nějaké podobě vrátí - při dnešních problémech ve světě to není vůbec vyloučené - ostatně všechny režimy se v historii už vystřídaly - a teď už se můžou jenom zdokonalovat a vychytávat chyby - přičemž mladí budou přesvědčeni, že právě oni ty chyby napraví - a tak furt dokola ..... ;-D;-D;-D

2 1
možnosti
HS
PA

Docela hezky tu atmosféru vykresluje film Pražákům, těm je hej.

2 0
možnosti
TD

Na Chmelnici jsem poprvé viděl Jasnou Páku, Výběr, Moped, Krásné nové stroje, safra to už je let. ;-)

2 0
možnosti
DN

Jo jo, raději nepočítat....

0 0
možnosti
EL

Nejcennejsi z clanku je ta fotka Nico na Opatove. Snad je za to Vojtech Lindaur naveky v bigbeatovem nebi.

4 0
možnosti
ID

Tak schválně. O co, že se v této diskusi objeví nějaký "vlastenec", který bude tvrdit, že dnes je to úplně stejné, protože si občas někdo dovolí vyjádřit odpor k Ortelu.

12 0
možnosti
DN

A možná se objeví i někdo, kdo tedy komunisty nemusí ale i za minulého režimu se mohla hudba normálně hrát, poslouchat, desky se daly normálně koupit, nějaké ty problémy měly i kapely na "západě" takže ten článek je jenom další propaganda proti minulému režimu....

4 1
možnosti