Do Posázaví na vlastní kůži i virtuálně, turisty provede herní brožura

  7:56aktualizováno  10:52
Česká počítačová hra ze středověku vzbudila zájem o vesnice, hrady a kostely v okolí Sázavy. Fanoušci hry vyráží na výlety za historickými památkami, které tvůrci hry věrně zrekonstruovali. Středočeská centrála cestovního ruchu pro tento účel vyrobila netradiční brožuru s kreslenou mapou.

Hrad Skalice na původním místě dnes již nenajdete, místo něj na výrazném návrší stojí kostel sv. Jana Nepomuckého. | foto: archiv Středočeské centrály cestovního ruchu

Jsou hry, které přilepí hráče k monitorům, jiné mohou naopak podnítit k výletům pod širým nebem. To se stalo u letos vydané české hry Kingdome come: Deliverance, jejíž děj se odehrává v době Václava IV., v roce 1402 v Posázaví. Do okolí Sázavy si od začátku roku našly cestu už desítky hráčů. 

„První týden prázdnin jsem prošel známá místa, jako například Rataje nad Sázavou, Talmberk, Stříbrnou Skalici a také město Sázava s tamějším klášterem. Všechna místa měla něco do sebe,“ řekl o své návštěvě kraje sedmnáctiletý Martin Matyáš ze Štítů u Šumperka, který se o všech místech dozvěděl právě díky hraní počítačové hry od českých vývojářů z Warhorse studios.

V okolí se podle svých slov orientoval především podle ručně malované herní mapy. Hra totiž věrně rekonstruuje podobu kraje, jak mohl vypadat ve středověku.

Mapa tak Matyáše provedla nejen počítačovou hrou, ale stala se mu i průvodcem dnešní krajinou.

Fotogalerie

Zájem o toulky po stopách hlavního hrdiny hry, vesnického kováře Jindřicha, zaregistrovala Středočeská centrála cestovního ruchu, která začátkem srpna začala distribuovat speciální brožuru.

„Od svého startu slaví hra úspěchy doslova po celém světě. Posázaví, hlavní dějiště příběhu, se tak stalo populární destinací, kam se příznivci Jindřichova putování vydávají na vlastní oči prozkoumat působivou architekturu i malebnou krajinu,“ uvedla ředitelka centrály Markéta Wernerová.

Netradiční brožura je plná fotografií, které porovnávají skutečná místa s místy ve hře, a jako průvodce slouží kreslená herní mapa.

Podle Kristýny Bzenecké, která je spoluautorkou cestovatelského letáku, však tento výlet není určen jen fanouškům hry, ale všem zájemcům o netradiční poznávání historie.

„Pro nás to byla hlavně zajímavá cesta, jak ukázat turistům Posázaví z jiného úhlu a jak toto krásné místo ukázat nejen fanouškům hry,“ popsala Bzenecká, projektová manažerka Středočeské centrály cestovního ruchu.

Vyříznutý kus Sázavy

Mapa postupně odkazuje na deset nejvýznamnějších míst ve hře. Trasa je dlouhá přibližně 23 kilometrů a všude se lze dostat automobilem. Výlet je možné si prodloužit o návštěvu odlehlejších obcí jako Samopše, Mrchojedy a Ledečko, které na mapě sice vyznačené nejsou, ale ve hře jsou rovněž.

Herní mapa středověké verze Posázaví se Sázavským klášterem vlevo a městem...

Herní mapa středověké verze Posázaví se Sázavským klášterem vlevo a městem Rataje nad Sázavou vpravo.

Hra Kingdome come si sice zakládá na co největší historické přesnosti, co se týká podoby hradů, obydlí, zbraní a šatstva, ale mapa neukazuje přesnou polohu měst a vesnic. Proto je lepší se orientovat přes GPS navigaci v autě nebo v mobilu.

Hra se totiž odehrává na šestnácti kilometrech čtverečních a tvůrci museli s některými místy zahýbat nebo je posunout, aby města nebyla od sebe moc daleko.

„Mapu do hry vytvářeli naši talentovaní kreslíři pod vedením Mikuláše Podprockého tak, aby vypadala co nejvíce historicky. Co jsme museli z herních důvodů udělat, bylo to, že jsme krajinu mírně ‚srazili‘, vyřízli kousek řeky Sázavy a některé vesnice posunuli o něco blíže k sobě,“ vysvětlil jeden z hlavních designérů hry Viktor Bocan.

Tvůrci přesto na mapě zachovali dostatečně velkou míru autenticity, ale to rozpoznají především hráči. Většina krajiny ve hře je přesná kopie včetně třeba výškové mapy, kterou si tvůrci opatřili a podle níž terén vymodelovali.

„Za vším je poctivá ruční práce. To znamená, že jsme si lokace nafotili, opatřili si historické plány, bavili se s historiky i archeology, dokonce v našem týmu pracuje na plný úvazek historička,“ dodal Bocan.

Památky v obležení hráčů

Pracovníci Středočeské centrály cestovního ruchu nemají statistiky o návštěvnosti kraje, ale podle informací Národního památkového ústavu, který spravuje Sázavský klášter, se zvýšená návštěvnost projevila takřka hned po vydání hry.

„Díky počítačové hře zaznamenáváme zvýšený zájem ze strany zejména mladých lidí ve věku 20 až 35 let. Přicházejí na komentované prohlídky poučeni, jsou naslouchaví, bystří a častokrát si porovnávají zážitky ze hry s realitou na místě,“ uvedla kastelánka kláštera Jaroslava Matoušová.

Nová vlna zájmu o středověké památky v Posázaví a zdejší historii je poznat i podle prodaných vstupenek.

Podle Matoušové od zahájení návštěvnické sezony 2018 (březen až červenec, pozn. red.) zavítalo do kláštera celkem 10 117 turistů. V minulém roce ve stejném období přišlo 8 597 turistů.

Větší zájem podle starosty Luboše Kubáta zaznamenali i v městysi Rataje nad Sázavou. Z ostatních míst přesná čísla nejsou, protože jsou to veřejně přístupné objekty.

Nejčtenější

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Další z rubriky

Opilý řidič si v chumelenici spletl přejezd s křižovatkou a vjel na koleje

Opilý řidič si na Příbramsku spletl koleje s cestou. (14. 1. 2018)

Policisté museli v pondělí večer pomáhat řidiči, který s autem uvázl na kolejích poblíž přejezdu v Mokrovratech na...

V dozorčí radě Pražské plynárenské chtějí Piráti exředitele a senátora

Plyn (ilustrační foto)

Piráti chtějí do dozorčí rady Pražské plynárenské posadit jejího exředitele Petra Zmátlíka. Ten spoluvlastní firmu, jež...

Jdu z Belgie do Anglie, tvrdil cizinec bez dokladů mezi auty na D1

Migrant se pěšky procházel po dálnici D1. (16.1.2019)

Při hlídce na D1 narazili celníci na 41. kilometru u Českého Šternberka na cizince, který šel pěšky ve směru na Prahu....

Najdete na iDNES.cz