Penicilin v Roztokách začali vyrábět před 75 lety, jako první ve střední Evropě

  11:30
Historicky prvním místem ve střední Evropě, kde se začalo vyrábět „zázračné“ antibiotikum penicilin, se před 75 lety staly Roztoky u Prahy. Léčiva se v historické budově vyrábějí dodnes, i když penicilinu se továrna již nevěnuje. Kvůli výpadkům léků z Asie se však o obnovení výroby často mluví.

Výroba antibiotik v Roztokách | foto: Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

„Zahájili jsme výrobu penicilinu. Bylo zde na začátku mnoho těžkostí a mnohé jsme si zavinili sami. Jsou však již zdolány.“

Těmito slovy zahájil 25. října 1949 předseda vlády ČSSR Antonín Zápotocký svůj projev na nádvoří továrny v Roztokách. Právě v městečku za Prahou se před 75 lety začala psát významná epocha farmaceutického průmyslu naší země.

Roztoky se tak mohou navždy chlubit středoevropským prvenstvím v produkci těchto léků důležitých pro potírání bakteriálních infekcí. Velký úspěch na zdravotnickém poli si chytře přisvojila komunistická strana, která na něm však největší zásluhu neměla.

Pomoc přišla ze Západu

Ještě před vznikem roztocké „penicilinky“ sehrála hlavní roli ve vývoji československého penicilinu farmaceutická firma Benjamin Fragner z Dolních Měcholup, kde se skupině českých vědců podařilo ve válečných podmínkách izolovat první český penicilin.

STO OBJEVŮ: Léčivý penicilin vyrostl Flemingovi, když byl na dovolené

„Ten ještě na sklonku druhé světové války zachránil několik lidských životů. Prvním uzdraveným se stal třináctiletý chlapec, který se zranil o Vánocích roku 1944 při bruslení a kterého napadla prudká stafylokoková sepse,“ podotkl chemik a spoluautor knihy Objevy a vynálezy tisíciletí František Houdek.

Po skončení války se příprav na výrobu spásného antibiotika ujala skupina vědců v čele s profesorem kvasné chemie Milošem Heroldem. Ti za podpory Správy spojených národů pro pomoc a obnovu, což byla organizace přispívající k nápravám válečných škod, odjeli za praxí do USA a Kanady.

A už v první polovině června 1947 katolický deník Osvobozený našinec zvěstoval: „U příležitosti návštěvy dvou kanadských odborníků v Praze dostalo se znovu do popředí zájmu připravované otevření penicilinové továrny, která bude jako součást Státního zdravotního ústavu zřízena v Roztokách. Naše republika tak bude pravděpodobně prvním státem, který zahájí výrobu penicilinu v Evropě.“

O celoevropský primát sice roztockou továrnu kvůli byrokratickým průtahům připravilo Švédsko, nicméně ten středoevropský si již uzmout nenechala.

Ze skladů mizel efedrin

Výběr lokality pro klíčový farmaceutický závod přitom nebyl zrovna ideální. Pozemek v Roztokách se totiž nachází v záplavové oblasti.

„Historikům se nepodařilo zcela bezpečně zjistit důvody, které vedly k rozhodnutí postavit ‚penicilinku‘ právě v Roztokách. Tvrdí se, že tehdejší ministr zdravotnictví Adolf Procházka o tom rozhodoval sám, o čemž pochybujeme. Pravděpodobnější se zdá být výklad, že tehdejší Spolek pro chemickou a hutní výrobu se rád zbavil roztocké výrobny barev a laků, který před koncem války vyhořel,“ uvedli Karel Smolec a František Samec v knize 20 let československých antibiotik.

Výroba penicilinu je v EU dražší, Asii se nedá konkurovat, říká ředitel asociace

Na jaře 1949 byly v Roztokách vyrobeny první vzorky léku a v říjnu byla za velké slávy a účasti tehdejších komunistických špiček odstartována regulérní výroba penicilinu.

Ačkoli historie továrny začala penicilinem, mnozí lidé podnik znají spíše jako „efedrinku“. V Roztokách se totiž od 50. let začaly vyrábět i další účinné látky včetně efedrinu. Kromě léků, jako byl v minulosti například hojně užívaný sirup Solutan, se z něj dá vyrobit i pervitin. Není proto divu, že zaměstnanci továrny se v minulosti snažili, a to často úspěšně, tuto sympatomimetickou drogu krást a přivydělávat si jejím prodejem na černém trhu.

Výroba penicilinu se nicméně už v roce 1959 přesunula rozhodnutím vlády do Slovenské Lupči, kde sídlí dodnes. Navzdory ničivým povodním v roce 2002 se však v Roztokách léčiva vyrábějí dodnes pod hlavičkou firmy VUAB Pharma patřící švýcarské skupině Safichem. A nadále i antibiotika, i když o penicilin už nejde.

Výrobu účinných látek brzdí asijská konkurence

V posledních letech se stále častěji hovoří o možnosti obnovit v ČR výrobu penicilinu, ale i dalších klíčových surovin pro nejrozšířenější léčiva. Podobně jako mnohé jiné země se i u nás totiž potýkáme s výpadky některých léků.

Hlavní problém je v tom, že evropské státy v posledních desetiletích přestaly vyrábět základní suroviny, které se produkují laciněji v Asii.

Výroba chemikálií, jež se pro produkci léků často používají, je také velkým znečišťovatelem životního prostředí a kvůli ekologickým předpisům by nebyla v současné podobě v Evropě ani možná. To se nicméně penicilinu netýká, ten se stále vyrábí na Slovensku.

Autor:

Pražská botanická zahrada jako fantastický svět. Rozzářila ji křišťálová výstava

  • Nejčtenější

„Natáčely si nás na telefon.“ Expolicista zbil šest dívek, s obžalobou nesouhlasí

Před Obvodním soudem pro Prahu 5 stanul expolicista Tomáš Strnad. Žalobce ho viní z těžkého ublížení na zdraví, výtržnictví a zneužití pravomoci úřední osoby. Strnad letos v únoru brutálně napadl v...

5. prosince 2024  8:11,  aktualizováno  13:12

Dopravní kolaps v Praze. Ranní provoz komplikoval vzpříčený kamion i nehody

Pražskou dopravu od rána komplikovalo několik dopravních nehod. Mezi nimi byly i dvě vážné kolize s chodci v ulici Ústecká a na Rašínově nábřeží. Komplikace byly také na výjezdu z hlavního města po...

3. prosince 2024  8:31,  aktualizováno  14:19

Rvačky i alkohol, v Mladé Boleslavi to vře. Máme strach, stěžují si lidé městu

Premium

Lidí, kteří se v ulicích Mladé Boleslavi necítí bezpečně, přibývá. Mají strach, přestože počet trestných činů dlouhodobě klesá. Stěžují si, že město, kde už žije třetina cizinců, situaci neřeší.

4. prosince 2024

Motoristé představili své desatero i cíle. Chceme porazit ODS, řekl Macinka

Politici a příznivci Motoristů se v sobotu sešli v pražské Královce na prvním oficiálním kongresu. Strana na něm oznámila, že přijala 1 415 nových členů a představila „ideové desatero“ i expertní...

7. prosince 2024,  aktualizováno  14:53

Populární šéfku nymburské nemocnice politici odvolali. Naštvali lidi i personál

Premium

Ani stoupající prestiž městské nymburské nemocnice spojená s rekonstrukcemi pavilonů v čele s porodnicí, která navzdory současnému trendu chrlí jedno miminko za druhým, neudržela Nelu Kvačkovou ve...

5. prosince 2024  16:38

Kudy na zámek nebo na jahody? Mezi Příbramí a Lety jsou okružní křižovatky

Nové části dálnice D4 zahájí provoz příští úterý, tedy už ani ne za celý týden. Motoristům, kteří se na cestu mezi Příbramí a Pískem vydají po delší době, mohou některá místa připadat zcela neznámá....

11. prosince 2024

Páky jsou. Starosta Novotný radí, jak na problémový ukrajinský klub

Premium

Před žižkovským nočním klubem se o víkendových nocích už několik let odehrávají surové rvačky a zdejší obyvatelé nemohou spát. Poukazují na laxnost městské části a zkoušejí si pomoci sami, jejich...

11. prosince 2024  13:27

Autobus srazil v Praze chodkyni. Žena přišla o nohu

Asi čtyřicetiletou ženu srazil autobus v Nádražní ulici v Praze 5. Péči jí poskytla posádka záchranářů i lékařka. Žena byla při vědomí, ale utrpěla vážné poranění nohy, o kterou přišla.

11. prosince 2024  12:43,  aktualizováno  12:54

Plášť Prašné brány restaurátoři očistili, chystá se její celková oprava

Restaurátoři dokončili práce na čištění pláště Prašné brány v Praze. Při tom zároveň sesbírali údaje o stavu jednotlivých částí památky. Potřebují je k naplánování její celkové obnovy. Práce...

11. prosince 2024  12:11

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci,...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říká Cyril Höschl o diagnóze

Premium Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo...

Příliš velké sousto. Smetanová cukrárna dopekla, věřitelům dluží stamiliony

Pražská Smetanová cukrárna, která dodávala své cukrářské výrobky téměř do všech obchodních řetězců, ukončila svůj...

Ve Švédsku vládne trend „měkkých dívek“. Ženy končí v práci a žijí z platu mužů

Švédsko má celosvětovou pověst země prosazující rovná práva žen a mužů. Přesto teď poněkud překvapivě tamní mladé ženy...