Rozsudek v úplatkářské kauze padl ve čtvrtek u kladenského okresního soudu. Havlínovi přitom hrozilo až deset let za mřížemi. Soud také Havlínovi uložil peněžitý trest 350 tisíc korun a nařídil odevzdat nelegálně drženou zbraň.
Pokud Havlín pokutu nezaplatí, navýší se mu trest o 15 měsíců.
Havlínův obhájce Michal Hráský přitom pro svého klienta žádal pouze podmíněný trest s dohledem nebo domácí vězení, zatímco státní zástupkyně Lenka Bradáčová navrhla Havlínovi šest let vězení, peněžitý trest 300 tisíc korun a zákaz činnosti na deset let. Sama Bradáčová si ještě ponechá lhůtu na odvolání.
Havlín se vynesení rozsudku, stejně jako předešlého soudního řízení, nezúčastnil ze zdravotních důvodů. Jeho advokát nechtěl rozsudek komentovat.
Bývalý soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 podle žalobkyně v letech 2012 a 2013 protizákonně ovlivňoval řízení, a pomáhal tak například řidičům, kteří sedli za volant v opilosti a havarovali. Důkazem byly i odposlechy a videozáznamy.
Verdikt padl také pro dalších šest dalších obžalovaných, včetně advokáta Karla Matějky, bývalého šéfa policejní inspekce a advokátního koncipienta Borise Štefla a státního zástupce Františka Fialy.
Ti dostali tresty vězení od 1,5 do 3 let, podmíněné tresty a pokuty. Fiala si má například osedět 3 roky a 10 měsíců a zaplatit 150 tisíc.
Obžaloba v kauze hovořila o přijetí úplatku, podplacení, nepřímého úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, podvodu či vydírání.
„Umožnil to zatuchlý systém obvodního soudu pro Prahu 2. Rozhodně však nešlo o žádnou chobotnici. Ta skupina měla jen jednoho stálého člena a tím byl Havlín,“ řekl soudce Petr Sedlařík. Všechny námitky obhájců k formálním záležitostem řízení smetl ze stolu.
Podle soudce není trest exemplární a ani nebyl takto koncipován. „Proto byl uložen v polovině sazby a odpovídá tomu, co se stalo. Zákaz činnosti nebyl uložen. Je ale předpoklad, že při takto formulovaném rozsudku, už pánové Havlín a Fiala talár neobléknou,“ dodal soudce v závěrečné řeči.
Ostatní obvinění nebo podezřelí se podle vyšetřovatelů nezákonně se soudcem domlouvali, že uznají vinu za své činy, zaplatí škody a odvedou finanční dary, podle detektivů třeba přes dobročinnou nadaci. Tím si zajistili nižší tresty nebo zastavení trestního řízení i navrácení odebraného řidičského oprávnění.
Obžalovaní mluvili o peněžních úplatcích, respektive odměnách, za ovlivňování řízení jako o prospektech. „Pokud se pan Havlín neživil jako kamelot, tak je z důkazů jasné, že jde o něco navíc, o odměny,“ řekl soudce. Argumentům, že se jednalo o prospekty na dovolenou do Thajska, soud neuvěřil.
Sám Havlín se v přípravném řízení přiznal k braní úplatků, respektive ve čtyřech z pěti bodů obžaloby, vinu uznal i Matějka, zatímco Štefl se cítí nevinný a Fiala trval na tom, že žádné peníze od Havlína nevzal.
„Stal jsem se obětním beránkem za všechny státní zástupce v Praze,“ řekl dokonce během řízení před kladenským soudem Fiala. Vyhlášení rozsudku se ale neúčastnil.