Chtěli jsme zjistit, kolik prázdných bytů v Praze je, hájí se Piráti

  • 766
Z prázdných „investičních“ bytů se v Praze stala rozbuška vůbec první krize nové povolební koalice na magistrátu. Rozkol se povedlo zažehnat, téma zůstalo. Jak ho řešit, o tom se v Rozstřelu na iDNES.cz baví radní pro bydlení Adam Zábranský, šéfka pražských komunistů Marta Semelová a Petr Stuchlík z ANO.

Na konci března pražský primátor Zdeněk Hřib uvedl v rozhovoru pro média, že by Praha měla zjišťovat, které byty jsou prázdné pro případné vyšší zdanění.

„Náš návrh s elektroměry byl zvolen pouze za účelem zjištění rozsahu tohoto problému, nikoli ke stanovení daně. Určovat zdanění jen podle dat z elektroměrů by bylo hloupé, protože tím bychom majitele bytů jen motivovali k tomu, aby spotřebovávali více elektřiny,“ popsal v Rozstřelu radní pro bydlení Adam Zábranský.

Piráti se společně s koaličními stranami Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu domluvili, že elektroměry k vyhledání bytů nevyužijí, ale jinou alternativu zatím podle Zábranského nemají.

„V jednom bytě v Praze bydlí v průměru dva lidé. Když je ve městě několik desítek tisíc bytů, tak to znamená, že přes sto tisíc lidí nemůže v Praze bydlet,“ dodal k tomu Zábranský.

Plán na evidenci prázdných bytů schvaluje i předsedkyně pražských komunistů Marta Semelová, podle které je způsob měření přes elektroměry tím nejlepším možným, protože by při vyhodnocení nebyly využity osobní údaje.

ANO: Město mi nemá diktovat, co dělám se svým majetkem

Proti tipování prázdných bytů se v diskuzi postavil Petr Stuchlík z hnutí ANO, který ho považuje za zásah do soukromí. „Jsme obecně proti tomu, aby někdo říkal, jak má člověk zacházet se svým soukromým majetkem,“ řekl.

Zastánci zdanění prázdných bytů často uvádějí jako příklad Paříž, nebo kanadský Vancouver, kde proti spekulantům s bydlením bojují podobnými daněmi. Podle Stuchlíka chce ale Vancouver daně zrušit.

„Daň je zde patnáct procent, ale má to několik podmínek. Vedení města chce od tohoto systému ustoupit, protože je příliš složitý,“ vysvětlil Stuchlík s tím, že sám vedení města Britské Kolumbie kontaktoval. Podle něj by navíc do zamýšleného sledování bytů Pražská energetika (PRE) nepřistoupila.

„Mám ohlasy z PRE, že se tam Pirátům smějí a nikdo na tom nechce spolupracovat. Němečtí akcionáři by je totiž ‘zabili’ za porušení GDPR,“ dodal. (PRE vlastní z 49% německá EnBW Energie Baden-Württemberg, pozn. red.)

KSČM: Město má povinnost zajistit lidem dostupné bydlení

Podle Semelové nejde o zásah do soukromí, ale o povinnost státu nebo města zajistit bydlení tak, aby bylo dostupné.

„V bydlení se musí udělat pořádek a zavést nějaký způsob evidence. Zatím se nahrávalo všemožným developerům, kteří žijí na úkor seniorům, samoživitelek a mladých lidí. Nejenže se v prázdných bytech ztrácí bydlení, ale často dochází k ohrožení bezpečnosti. Někteří majitelé nechávají domy s nevyužitými byty schválně zchátrat, jen aby mohli výhodně prodat pozemek,“ uvedla Semelová s tím, že daně by se mohly využít na stavbu nových městských bytů, nebo na podporu družstevního bydlení.

Diskuze o zdanění prázdných bytů vyvolala u některých lidí obavy, aby jim město nezdanilo byt například během dlouhodobého pobytu v nemocnici, nebo u lidí, kteří místo v pražském bytu tráví většinu času v chatách.

Adam Zábranský s Martou Semelovou se v diskuzi shodli, že takových bytů se by se danění netýkalo.