Chceme turisty v Praze zpomalit, říká mluvčí Prague City Tourism

  9:32aktualizováno  9:32
Turistům se líbí, že je metropole liberální a možná překvapivě se v ní cítí bezpečně. Občas si ale připadají nechtění. Vyplývá to z dotazníkového šetření, které pořádá Prague City Tourism. „To, že Praha teď zažívá obrovský boom v turistice, je sice skvělé, ale nesmíme usnout na vavřínech,“ říká mluvčí organizace Kateřina Bártová.

Recesistický průvod z Velvar prochází Karlovou ulicí. | foto:  František Vlček, MAFRA

Co už průzkum ukázal?
Například to, že nejvíce lidí sem jezdí individuálně, bez cestovních kanceláří, a to na doporučení svých známých. Takže je důležité, aby se u nás turistům líbilo, protože pak se o svůj zážitek podělí a přilákají sem další návštěvníky.

To je překvapivé, řekla bych, že nejvíce lidí získává informace přes internet...
To sice samozřejmě taky, ale prvotní podnět přichází od blízkých. Vyjádřilo se tak 45 procent dotazovaných v zimě a 43 procent respondentů v létě.

Proč sem turisté jezdí?
Hlavními důvody jsou architektura, historie a památky. Na druhém místě, ale se značným odstupem, je gastronomie a zábava. Chceme, aby sem turisté jezdili i kvůli jiným věcem, než je starobylá architektura. Máme zajímavou kulturní nabídku i tu gastronomii.

Mluvčí organizace Prague City Tourism Kateřina Bártová

Mluvčí organizace Prague City Tourism Kateřina Bártová

Takže už i k nám jezdí turisté za jídlem? Kam třeba?
Třeba na Vinohrady, ty jsou co se týče gastronomie pestré a mají co nabídnout. Kvůli jídlu je vyhledávaný také Karlín, kterému paradoxně pomohla povodeň v roce 2002 a teď se o něm mluví jako o čtvrti podobné Kreuzbergu v Berlíně. Je ale zajímavý i novými stavbami, kterých bohužel v Praze nevzniká tolik, kolik bychom si přáli.

Vždyť jste říkala, že sem turisté stejně jezdí spíš kvůli památkám, tak proč chcete nové stavby?
Neměli bychom neustále spoléhat na dochovanou architekturu. Město je proměňující se element. Turisté, kteří sem přijíždějí poprvé, samozřejmě chtějí vidět Karlův most, Pražský hrad. Jenže když tyto památky jednou navštíví, proč by se sem vraceli? Je důležité, aby se tu stále něco dělo, aby tu lidé chtěli strávit delší dobu než jen jednu dvě noci. Je tu spousta skvělých akcí, každý rok lákáme třeba na Signal festival, United Islands, Letní Letnou nebo maraton, ale chtělo by to vymyslet něco, co ještě nikde jinde v Evropě nemají, kvůli čemu by stálo za to se sem vypravit.

Co dalšího se u nás turistům líbí?
Například fakt, že je Praha liberální, v určitých ohledech vstřícná. Jsou také spokojeni s MHD, službami infocenter i prací profesionálních průvodců.

A co se naopak nelíbí?
Občas se tu necítí chtění. To platí třeba ve službách. Mají dojem, že například pracovníci na hotelových recepcích s nimi nejednají, jak by si přáli. V cestovním ruchu jde i o práci s lidmi, která není vždy snadná.

Nedávno Prague City Tourism vydal prohlášení, že centrum je přeplněné, a snaží se proto nasměrovat turisty do jiných částí. Jakým způsobem to děláte?
Do Prahy přijíždí více a více lidí a město se nedá nafouknout. Snažíme se proto ukázat, že Praha není jen historické centrum, ale že je tady toho k vidění mnohem víc. Letos jsme například vydali brožuru Pět pražských procházek, která zve do méně známých zákoutí Prahy.

Na co se Praha ptá turistů

* Pracovníci Prague City Tourism se již druhým rokem ptají turistů, proč Prahu navštívili, nebo jestli se chtějí někdy vrátit. Dotazníkové šetření provádí tato městská organizace vždy v zimě a létě a nastaví podle něj marketing turistické Prahy

* Už se vyjádřilo 6 161 respondentů. Jedna národnost je vždy zastoupena nejvýše 120 lidmi staršími 15 let. Dotazníky jsou ve 12 jazykových verzích a vyjádřilo se v nich už 113 národností.

A jak se zatím směrování turistů pryč z centra daří?
Je to běh na dlouhou trať. Tři čtvrtiny turistů jsou tu prvně, a ti si hlavní památky samozřejmě nenechají ujít. Na druhou stranu vyvstává otázka, zda Praha ještě zvládne pojmout víc turistů.

O tom, že je o Prahu zájem, svědčí i čísla. V 1. pololetí letošního roku jste zaznamenali nárůst turistů o 6,7 procenta. Čím si jejich zájem vysvětlujete?
Prahu systematicky propagujeme, navíc městská turistika je na vzestupu. Lidé z Evropy, odkud k nám přijíždí nejvíc turistů, si rádi dávkují volný čas do kratších dovolených. Také je dopravně dostupná, má dobrou polohu.

Líbí se tady turistům i proto, že se tu cítí bezpečně, jak zatím vyplývá z dotazníkového šetření?
Ano, bezpečnost a čistota jsou dva aspekty, které tu turisté nejvíce oceňují.

To je paradoxní vzhledem k tomu, že Evropská komise vydala žebříček Regionální index společenského rozvoje v EU, podle kterého v bezpečnosti zaostáváme.
Záleží na kritériích, z nichž Evropská komise vychází. Může třeba zahrnovat i neduhy, které má každé velké město – kapsáře, problémové noční lokality. My se lidí ptáme, zda se tu celkově cítí bezpečně, a spokojenost v této oblasti přesahuje devadesát procent.

Evropanů sem jezdí výrazně víc než Asijců. Stojíte vůbec o propagaci v Asii, když, jak říkáte, už je tu turistů dost?
Nesmíme usnout na vavřínech. To, že Praha teď zažívá obrovský boom v turistice, je sice skvělé, ale konkurence je obrovská a Asie je pro nás velmi důležitá. Tamní způsob cestování je však od toho evropského odlišný.

V čem?
Pokud cestují Asijci do Evropy, nechtějí vidět jen Prahu. U nás se proto zdrží krátkou dobu a my bychom rádi, aby tu zůstali déle. Budeme více akcentovat trend slow turistika. Je to kontrast k tomu, že někam přijedete, proběhnete to, co „máte“ vidět, odškrtnete ze seznamu a jedete jinam. Naopak, chceme, aby si svůj cestovatelský zážitek lidé užili plnohodnotně, a ne ve spěchu.

Takže se snažíte zpomalit turisty?
Ano, bylo by to skvělé, ale ani toho nelze dosáhnout ze dne na den.

Jaké další trendy v cestovním ruchu tady máme?
Filmová turistika má velký potenciál. Loni jsme dokonce vydali filmovou mapu, na které je momentálně vyznačeno 39 natáčecích míst. V Praze se odehrává například děj filmu Anthropoid, doufáme, že přiláká další filmové fanoušky. Hlavní město také založilo filmovou nadaci, která podpoří filmaře, kteří budou mít zájem v Praze natáčet.

Co ještě Prahu ukazuje v dobrém světle?
Praha se například objevuje čím dál častěji v počítačových hrách. Otázkou je, do jaké míry bude takový hráč cítit potřebu přijet, jestli spíš neupřednostní virtuální zážitek. Pak taky pomáhá, když se tu objeví celebrita. V létě tu byl herec Zac Efron (například Muzikál ze střední, pozn. red.), fanynky ho zaregistrovaly na Karlově mostě a zahltily Instagram.

Nejčtenější

Krejčířovu vilu v Černošicích zřejmě někdo zapálil, škoda jde do milionů

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Někdejší vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích zasáhl v noci na úterý rozsáhlý požár, shořela...

Kluž - Slavia 0:1, Kolář v závěru chytil penaltu, Liga mistrů je blíž

Lukáš Masopust (vlevo) ze Slavie se raduje se spoluhráči z gólu na hřišti Kluže.

Udělali první krůček, ale od vysněné Champions League je stále dělí ještě minimálně devadesát minut. Slávističtí...

Dočištění Karlova mostu zdarma Praha odmítla. Dá 25 tisíc restaurátorovi

Restaurátoři začali s odstraňováním graffiti z Karlova mostu. (27. července...

Technická správa komunikací (TSK) se chystá zaplatit pětadvacet tisíc korun restaurátorovi Janu Mjartanovi, který...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Střílí, střílí a střílí. Stomilionový Stanciu už táhl Slavii

Slávistický záložník Nicolae Stanciu

Požádal o číslo sedm, což slávistické fanoušky nijak zvlášť nepotěšilo. Spíš naopak. Sedmička je přece posvátná a podle...

Další z rubriky

Na pražský trh venkovní reklamy chtějí dva noví mezinárodní hráči

Takto by to jednou mohlo vypadat... vizualizace „chytré“ zastávky na Výtoni.

Do připravovaného tendru Prahy na provoz přístřešků MHD se plánují přihlásit nejméně dvě mezinárodní firmy, které dosud...

Dočištění Karlova mostu zdarma Praha odmítla. Dá 25 tisíc restaurátorovi

Restaurátoři začali s odstraňováním graffiti z Karlova mostu. (27. července...

Technická správa komunikací (TSK) se chystá zaplatit pětadvacet tisíc korun restaurátorovi Janu Mjartanovi, který...

Muž poškrábal dvě zaparkované škodovky, natočila ho palubní kamera

Policie hledá muže, který v Praze 6 poškrábal lak u dvou aut.

Pražská policie hledá muže, který poškodil lak u dvou zaparkovaných aut v Praze 6. Při činu ho natočila kamera v jednom...

Advantage Consulting, s.r.o.
TESTER DISPEČERSKÝCH ŘEŠENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz