Werichův dům už mohl žít. Kdyby politici chtěli, říká mecenáška Mládková

  20:45aktualizováno  20:45
Peripetie kolem Werichovy vily na pražské Kampě nekončí. Stále se neví, kdo bude slavný dům spravovat. Spory o jeho budoucnost se vlečou už deset let a nerozhodlo o ní ani zastupitelstvo Prahy 1 minulý týden. "Byrokracie v Česku je neuvěřitelná," říká Meda Mládková, mecenáška umění, která se o vilu uchází.

Mecenáška umění Meda Mládková | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Je to škoda především pro Werichovu vilu, která již několik let chátrá a město neví, co chce. Je to otázka vůle, co politici chtějí, a pokud by opravdu chtěli, mohl Werichův dům už několik let žít," říká v e-mailovém rozhovoru Meda Mládková, zakladatelka Musea Kampa, které o vilu usiluje.

Zastupitelstvo opět nerozhodlo. Táhne se to přes deset let. Neunavuje vás to už?
Už mě to dávno unavilo. Víte, už si ani nevzpomínám, kdy jsem o Werichovu vilu žádala poprvé, ale rozhodně je to hodně let.

Fotogalerie

Budete i nadále o pronájem Werichovy vily usilovat?
Pokud vím, nebylo výběrové řízení dosud formálně ukončené a stále se čeká na reakci Prahy 1. To, zda budu o Werichovu vilu usilovat, závisí na tom, jak se k situaci Praha 1 postaví a jaké bude mít s Werichovým domem plány. Dále mě pak zajímá názor členů naší správní rady.

Zastupitelé na svém zasedání kritizovali doporučení a složení komise, která ve vámi zmiňovaném výběrovém řízení váš projekt podpořila. Nezdá se vám zrovna tato kritika podružná, když už se spory tak dlouho táhnou?
Osobně jsem přesvědčená, že náš projekt je opravdu kvalitní. Připravoval ho tým expertů z neziskového sektoru společně s Jiřím Pospíšilem (bývalý ministr spravedlnosti a člen správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, pozn. red.), kterému v tomto osobně důvěřuji a jsem přesvědčená, že by projekt měl na Kampě úspěch. Kritice vůči komisi nerozumím, neboť Praha 1 tuto komisi, respektive lidi do komise, sama vybrala.

Někteří vaši kritici a část místních lidí upozorňují, že projekty Musea Kampa jsou příliš megalomanské a někdy až sobecky zasahují do veřejného prostoru Kampy. Bojí se, že podobné to bude i v případě Werichovy vily. Můžete na to prosím reagovat?
Jsem ráda, že se lidé zajímají o to, co se v jejich okolí děje. Nevím ale, o jaké megalomanské projekty Musea Kampa jde. Mnozí lidé bohužel náš projekt na využití Werichovy vily neznají, ale předem jej zřejmě z osobních důvodů odmítají.

Program, který v projektu navrhujeme, se týká prostoru domu a zahrady Werichovy vily, a nikoliv Kampy. Naše muzeum připravuje několik výstav ročně, které navštíví tisíce návštěvníků. Díky Museu Kampa mají dnes občané i turisté možnost seznámit se s díly světových autorů i domácích významných umělců. Pravidelně připravujeme oblíbené a hojně navštěvované dílny pro rodiny s dětmi a workshopy pro školní skupiny.

Hledá se nájemník

O tom, kdo získá Werichovu vilu, se hovoří přes deset let. Padla už i některá rozhodnutí. Třeba, že ji na 40 let získá a opraví nadace Mládkových. Nové vedení radnice se však po volbách v roce 2010 rozhodlo smlouvu nepodpořit a vilu opravit za své peníze.

S nadací připravovalo uzavření nové smlouvy. Zastupitelé Prahy 1 ji však neschválili a rozhodli o vypsání nového výběrového řízení na podzim 2013. Komise začátkem března doporučila, aby dům připadl Mládkové.

Zastupitelé se však minulý týden nedohodli. Radnice následně představila plán, že by o nájemci měli rozhodnout sami obyvatelé Prahy 1. Jednou z cest by mohlo být vyhlášení referenda nebo vypsání ankety.

Co chystáte na letošní rok?
Na léto připravujeme výstavu 60 let večerníčků a další zajímavé výstavy. Myslím, že program našeho muzea je lepší a zajímavější než komerční programy.

Osobně jste znala Jiřího Voskovce i Jana Wericha. Myslíte, že dokážete do případné expozice promítnout osobní vzpomínky na tyto dva umělce?
Ve Werichově domě by měla být expozice věnovaná Voskovcovi a Werichovi. Byla bych ráda, aby tato instalace byla interaktivní a vytvořili ji odborníci na dané téma. Voskovce jsem osobně znala, a zda se mé osobní vzpomínky do expozice promítnou, bude překvapení pro návštěvníky.

Mluví se také o tom, že by ve vile mohl skončit archiv váš a vašeho manžela Jana Mládka, ve světě uznávaného ekonoma (vyšší úředník Mezinárodního měnového fondu, který po komunistickém puči zůstal v zahraničí). Co archiv obsahuje?
Nejdůležitější pro mě je to, aby zůstal archiv mého manžela pohromadě a v Čechách. Archiv obsahuje mimořádné dokumenty z oblasti ekonomické teorie, které nemá ani knihovna Vysoké školy ekonomické. Důležitá je rovněž moje korespondence s výtvarníky z exilu a knihy o umění a umělcích druhé poloviny 20. století.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký řekl, že jste neústupná dáma, která si stojí za svým. Někteří politici rovněž naznačují, že ne úplně dobře chápete složitost procesu spojeného s pronájmem Werichovy vily. Třeba zákon o veřejných zakázkách, nakládání s majetkem města... Myslíte, že jsou tato pravidla příliš svazující?
Byrokracie zde v Čechách je neuvěřitelná. Jsem ráda, že se pan Lomecký snažil v poslední době s Werichovou vilou něco udělat. Bohužel se to zatím pro nesouhlas zastupitelů nepodařilo. Pokud by politici opravdu chtěli, mohl dům už několik let žít.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Další z rubriky

Lanový most na Jižní spojce je uzavřen, objízdné trasy kolabují

Lanový most na Jižní spojce se uzavřel pro dopravu, probíhají na něm statické a...

Pro veškerou dopravu je uzavřen Lanový most na Jižní spojce v Praze. Technická správa ho uzavřela půl hodiny před...

V Praze na Vinohradské ulici vykolejila tramvaj, provoz byl přerušen

Krátce po 17 hodině došlo v Praze na Vinohradské hřbitovy k vykolejení...

Krátce před 17. hodinou se zastavil tramvajový provoz na Vinohradské ulici, který zavinila vykolejená tramvaj č. 26....

V chatě u Karlštejna uhořel muž, druhý je vážně popálen

U Křivoklátu shořela lesní chata, jeden muž zemřel. (19.7.2019)

V Letech u Karlštejna ráno shořela chata. Hasiči po dohašení v troskách objevili ohořelé mužské tělo, další muž byl při...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz