Opravená vodárna v Praze - Braníku

Opravená vodárna v Praze - Braníku | foto: Michal Šula, MAFRA

Zchátralá vodárna v Braníku se změnila v největší hřiště v Česku

  • 5
Vodárna v Praze - Braníku léta chátrala a hrozila jí demolice. Nyní se na jejím místě otevírá centrum pro rodiče s dětmi a největší hřiště v Česku. Tam, kde se ještě před několika měsíci povalovaly odpadky, stojí lanový komplex, čtyři tobogany a lezecká stěna. Výstavba hřiště přišla na 137 milionů korun.

Návštěvníci, kteří v sobotu zamíří do Braníka na slavnostní otevření, se mohou od devíti hodin zúčastnit soutěží. V jedenáct začne divadelní představení, po kterém bude dětská diskotéka, módní přehlídka a tombola o deset koloběžek nebo letecký zájezd k moři.

Sobotní slavnost ve staré vodárně

Kde: Vltavanů v Praze-Braníku 

9.00 celodenní soutěže pro děti a další akce

11.00 divadelní představení

13.00 slavnostní otevření, diskotéka, módní přehlídka a tombola o 10 koloběžek či zájezd

Více na www.krouzkynavltave.cz

Marie Růžičková, ředitelka Dětské agentury Kroužky, která bude areál provozovat, se na slavnostní den těší. "Po dvou měsících práce se nemůžu dočkat, až uvidím, jak se děti smějí. Nechceme to odfláknout také proto, že něco podobného v Praze zatím není," říká bývalá učitelka, která je matkou dvou malých dětí.

Vršovická "branická" vodárna se stane jedinečným místem pro rodiny s dětmi, kde bude možné aktivně i pohodlně strávit třeba celý den. Centrum bude mít otevřeno každý den od 9 do 23 hodin.

"Je tady jídelna a kavárna s koutkem pro batolata, vzdělávací a zájmové kroužky pro děti i dospělé, galerie i venkovní expozice. V chráněných dílnách zase najdou práci handicapovaní lidé," vyjmenovává možnosti centra Růžičková.

Kromě zmíněného centra vzniklo také unikátní moderní hřiště pro děti i dospělé. Podle Růžičkové jde o největší dětské hřiště tohoto druhu v Česku. Kromě lanového komplexu a toboganů nabídne také lezeckou stěnu, prolézačky a mnoho dalších atrakcí.

Budovy jsou architektonickou památkou

Soubor několika objektů byl postaven v roce 1907 podle návrhu významného českého architekta Jana Kotěry, jenž se narodil před 140 lety, a patří mezi secesní skvosty metropole. Od roku 2002 je také kulturní architektonickou památkou.

Areál vodárny sloužil k čerpání a úpravě vody až do začátku 60. let minulého století. Pak v něm byly sklady nebo třeba ubytovna a místo chátralo. Až před dvěma lety se osud areálu posunul k lepšímu.

A proč se jmenuje vodárna Vršovická, když stojí v Braníku? Na začátku 20. století tehdy samostatné město Vršovice potřebovalo zdroj pitné vody. Našlo ho v Braníku poblíž vltavského břehu v roce 1905.