Udženija, která má jako radní na pražském magistrátu na starosti majetek a podnikání, se rozhodla Týce podpořit poté, co se začalo víc psát o jeho blížícím se nástupu do vězení (více zde). Tam výtvarníka soud poslal poté, co odmítl zaplatit pokutu 60 tisíc vyměřenou právě za upravení semaforů.
Výtvarník už dopis, který ho vyzval k nástupu do vězení dostal, na Pankráci se chce hlásit v pátek (více zde).
Radní Udženija ve středu vydala oznámení, že by chtěla, aby se Týcovi panáčci - třeba močící, jednonohý nebo oběšený - objevili na některých místech metropole. "Jako členka vedení magistrátu mohu jen těžko zpochybňovat rozsudek nezávislého soudu. Chtěla bych ale říct, že umělecký projekt se semafory mě osobně velice oslovil. Byla bych ráda, kdybychom našli v Praze vhodné místo, kde by pan Týc mohl v tomto smyslu svobodně tvořit bez hrozby represe ze strany státu," uvedla Udženija z ODS.
Roman Týc sbírá podporu i na Facebooku |
Podpora radní těší i Týcovy přívržence, kterým se uložené měsíční vězení pro umělce ani trochu nezamlouvá. Postoj Udženiji chápou jako morální vzpruhu.
"Umlčet nepohodlného umělce tím, že ho kriminalizujeme? Tomu se mozek zdráhá uvěřit, to je něco pro mě naprosto nepředstavitelného. Roman Týc má podporu mnoha rozumných lidí. Určitě s paní radní spojíme síly, abychom projekt 'Semafory' uvedli do života a instalovali sochy v Praze i jako určité memento, za co je stát v 21. století schopný zavřít člověka," říká galeristka Olga Dvorak.
Na sociálních sítích se mezitím lidé radí, jak Týce podpoří během jeho pobytu za mřížemi. Výtvarníkovi fanoušci například zvažují, že mu přehrávače uloží skladby na jeho podporu. Na webu protisedi.cz se zase objevil otevřený dopis prezidentovi Václavu Klausovi, aby zvážil v případě Týce udělení milosti.
Reakci Týce na podporu od pražské radní se nepodařilo redakci iDNES.cz získat.