Česká firma vyrobila rentgenovou kameru s nejvyšším rozlišením na světě

  10:48
Skupina českých fyziků, optiků a znalců v oboru jemné mechaniky, která začínala ve sklepě pražského paneláku, tvoří výzkumné a vývojové jádro japonské firmy Rigaku. Češi se pod japonskou značkou zabývají rentgenovými technologiemi.

Ladislav Pina drží kameru XSight, která má v oblasti rentgenového záření nejvyšší rozlišení na světě. | foto:  František Vlček, MAFRA

Český tým působí v Rigaku Innovative Technologies Europe (RITE) a v současnosti vlastní několik patentů.

Jejich rentgenová kamera má největší rozlišení na světě. S její pomocí lze rozpoznat objekty velké asi půl mikrometru (to je polovina tisíciny milimetru -pozn. red). Tato technologie, která se sestavuje v uzavřených superčistých laboratořích, dala vzniknout mimo jiné japonskému mikrotomografu. V České republice byl instalován v Brně, kde Rigaku zřídilo společnou laboratoř s tamním vysokým učením technickým.

Mikrotechnologie z Břežan se používá také k výrobě různých detektorů, přesných měřičů rentgenového záření, v biologii, v nanotechnologiích či farmacii.

„S její pomocí se sleduje například vnitřní obsah pilulek – jestli se látky v nich obsažené nemění v čase a jak je silný povlak, když se pilulka vyrábí,“ ukazuje svět regionální firmy jeden z jejích zakladatelů a ředitel, sedmdesátiletý odborník v oblasti aplikované fyziky, Ladislav Pína.

Několikaletá cesta za úspěchem

Cesta českých vědců pod japonskou vlajku byla dlouhá. V roce 1989 dostal Ladislav Pína dopis z britské Cambridge, aby se podílel na vývoji speciálního typu rentgenové optiky.

Rentgenová kamera XSight z dílny středočesko-japonské firmy s nejvyšším rozlišením na světě

„Mělo to historickou návaznost. V tehdejší Akademii věd byla již téměř třicetiletá historie vývoje rentgenové optiky a kolega z Cambridge si technologické dovednosti českých vědců byl vědom,“ vypráví fyzik.

Spolu s René Hudcem z Astronomického ústavu Akademie věd ČR a Adolfem Innemanem ze Státního výzkumného ústavu materiálů v Běchovicích založili první firmu.

„Skutečně, ve sklepě paneláku jsme pak v letech 1991 až 1995 vyvinuli vzorek optiky pro zdroj rentgenového záření s revolučními vlastnostmi. Dosud používaný zdroj zabíral celou místnost, náš společný výrobek se ale dal postavit na stůl.

Přístroj se používal v makromolekulární biologii a v krystalografii,“ popisuje první úspěch Ladislav Pína. Mikrofokusní rentgenový zdroj vyvinuli ve spolupráci s britskou Medical Research Council. V tomto ústavu objevili pomocí rentgenu strukturu DNA pozdější nositelé Nobelovy ceny James Watson a Francis Crick.

O rok později založili čeští vědci spolu s Angličany v Praze společnost Reflex, navíc převratný přístroj získal cenu britské královny za technologický pokrok. Tak začalo dobrodružství převádění vědeckých poznatků do praxe.

V roce 2007 vypukla světová hospodářská krize, v jejímž důsledku v roce 2008 dosavadní mezinárodní spojenectví dostávalo trhliny. Skupina českých vědců se je nakonec rozhodla ukončit a využila nabídky nadále rozvíjet své dovednosti v nové české pobočce japonské firmy Rigaku vyrábějící rentgenové přístroje.

„Kolektivní české know-how tak zůstalo pohromadě a s týmem je dodnes. Za rok oslavíme desáté výročí existence,“ podotkl fyzik Pína. Kromě toho českého, kde pracuje čtrnáct zaměstnanců, má Rigaku výzkumná centra také v japonském Tokiu či americkém Detroitu.

Získali dotaci od Středočeského inovačního centra

Letos středočeští vědci spolupracovali i se superlaserovým centrem Hilase v Dolních Břežanech, na společný výzkum získali i dotaci v podobě inovačního voucheru od Středočeského inovačního centra (SIC).

Souvislosti

Nové kolo dotací

Středočeské inovační centrum (SIC) spouští nové dotační kolo na podporu výzkumu v malých firmách. Podpora spolupráce výzkumných organizací a malých a středních firem je podle Rut Bízkové, ředitelky SIC, jedním z hlavních důvodů zavedení inovačních voucherů. „Ke zlepšení firmy často potřebují výzkum, který však samy nezvládnou. V tom jim mohou pomoci lidé z jiných odvětví akademické oblasti. Podpora rozvoje spolupráce mezi podnikatelským sektorem a výzkumnou sférou byla hlavním důvodem pro vznik voucherů,“ zdůraznila Rut Bízková. O podporu společného výzkumného projektu budou moci fyzické osoby a malé a střední podniky žádat na SIC již od 13. listopadu. Připraveno je celkem 2,25 milionu korun. V předešlém kole přitom SIC rozdělilo 3,2 milionu pro 25 projektů. Podpora směřuje především do oblasti zemědělství, stavebnictví, strojírenství, dále do potravinářství, life sciences a ICT.

„Společný výzkum praxe a akademické sféry nese oboustranný prospěch. V Hilase je přístrojové vybavení, které nemáme a které jsme mohli díky podpoře z inovačního voucheru využít,“ konstatoval ředitel Rigaku, které spolupracuje i s dalšími vědeckými pracovišti.

V Hilase odborníci z Rigaku zkoumali působení laseru na povrchy různých materiálů, především mědi, s cílem je zušlechtit. „Zkušenosti využijeme při vývoji přístrojů pracujících s rentgenovým zářením, ve kterých můžeme takto zušlechtěné materiály použít,“ vysvětluje Ladislav Pína, který stále přednáší na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze.

O své živobytí se malá česká pobočka Rigaku musí postarat sama. V evropské grantové oblasti totiž naráží na překážku. Z hlediska grantových kritérií je podle své mateřské japonské společnosti brána za velkou firmu a z řady dotačních a grantových výzev určených pro malé podniky je automaticky diskvalifikována. „Přitom jsme fakticky malá česká firma, která je svými nápady a výrobky úspěšná v celosvětovém měřítku,“ nastínil problém uznávaný fyzik.

Autoři:

Pražská botanická zahrada jako fantastický svět. Rozzářila ji křišťálová výstava

  • Nejčtenější

„Natáčely si nás na telefon.“ Expolicista zbil šest dívek, s obžalobou nesouhlasí

Před Obvodním soudem pro Prahu 5 stanul expolicista Tomáš Strnad. Žalobce ho viní z těžkého ublížení na zdraví, výtržnictví a zneužití pravomoci úřední osoby. Strnad letos v únoru brutálně napadl v...

5. prosince 2024  8:11,  aktualizováno  13:12

Dopravní kolaps v Praze. Ranní provoz komplikoval vzpříčený kamion i nehody

Pražskou dopravu od rána komplikovalo několik dopravních nehod. Mezi nimi byly i dvě vážné kolize s chodci v ulici Ústecká a na Rašínově nábřeží. Komplikace byly také na výjezdu z hlavního města po...

3. prosince 2024  8:31,  aktualizováno  14:19

Rvačky i alkohol, v Mladé Boleslavi to vře. Máme strach, stěžují si lidé městu

Premium

Lidí, kteří se v ulicích Mladé Boleslavi necítí bezpečně, přibývá. Mají strach, přestože počet trestných činů dlouhodobě klesá. Stěžují si, že město, kde už žije třetina cizinců, situaci neřeší.

4. prosince 2024

Motoristé představili své desatero i cíle. Chceme porazit ODS, řekl Macinka

Politici a příznivci Motoristů se v sobotu sešli v pražské Královce na prvním oficiálním kongresu. Strana na něm oznámila, že přijala 1 415 nových členů a představila „ideové desatero“ i expertní...

7. prosince 2024,  aktualizováno  14:53

Populární šéfku nymburské nemocnice politici odvolali. Naštvali lidi i personál

Premium

Ani stoupající prestiž městské nymburské nemocnice spojená s rekonstrukcemi pavilonů v čele s porodnicí, která navzdory současnému trendu chrlí jedno miminko za druhým, neudržela Nelu Kvačkovou ve...

5. prosince 2024  16:38

Muž brutálně napadl spolujezdce z vozu i řidiče autobusu, policie hledá svědky

Policisté zadrželi šestačtyřicetiletého muže, který v Praze brutálně napadl dva lidi. Jedním z nich byl spolujezdec z osobního auta, druhým řidič autobusu MHD. Oběma způsobil vážná zranění. Za...

10. prosince 2024  11:37

Pražský okruh kvůli poruše řídicího systému tunelu stál, kolony už se rozjely

Kvůli výpadku řídicího systému byl na Pražském okruhu obousměrně uzavřen provoz v Komořanském tunelu. Na místě se tvořily dlouhé kolony. Policisté odkláněli provoz na okolní komunikace. Krátce po 11....

10. prosince 2024  10:07,  aktualizováno  11:08

Muž nesměl rybařit jen kvůli ukrajinskému jménu, zastal se ho ombudsman

Veřejný ochránce práv se postavil na stranu cizince, kterému provozovatel rybníka ve středních Čechách zakázal rybolov jen kvůli ukrajinskému jménu. Přestože hospodář s mužem neměl předchozí...

10. prosince 2024  11:05

Do Prahy dorazil velkoformátový prales. Placht vystavuje v Obecním domě

Velkoformátové obrazy Otto Plachta z amazonské části Peru představuje výstava v Obecním domě v Praze. Přehlídku, která vznikala od roku 2000, v pondělí zahájila vernisáž za účasti velvyslance Peru v...

9. prosince 2024  18:38

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci,...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říká Cyril Höschl o diagnóze

Premium Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo...

Příliš velké sousto. Smetanová cukrárna dopekla, věřitelům dluží stamiliony

Pražská Smetanová cukrárna, která dodávala své cukrářské výrobky téměř do všech obchodních řetězců, ukončila svůj...