Svatba i dovolená. Jinak ale Škodováci po rekordní výplatě šetří

  18:26aktualizováno  18:26
Přestože minulý týden našlo zhruba 30 tisíc zaměstnanců firmy Škoda Auto na svých bankovních účtech díky vyplacenému bonusu a nárůstu mezd rekordní výplatu přesahující 100 tisíc korun hrubého, v Mladé Boleslavi, kde automobilka sídlí, se žádné nákupní orgie v posledních dnech nekonaly.

 Štědře odměňovaní zaměstnanci jsou letos více spořiví, pokud už plánují utrácet, chystají se spíše na jednorázově větší výdaje za dovolenou, nebo za svatby.

Fotogalerie

Letošní přístup Škodováků je tak podle ankety iDNES.cz mezi zaměstnanci firmy odlišný od toho loňského, kdy mnozí avizovali nákup spotřebního zboží, například drahých mobilních telefonů, nebo i nového tetování.

 „Určitě část peněz použijeme na zaplacení dovolené, část peněz ušetříme na horší časy,“ popsal Petr Mašek, který pracuje v mladoboleslavské logistice firmy.

„Taková výplata je velmi příjemná. Vděčíme za ní silným odborům, to v jiných podnicích nedostanou. Většina peněz půjde do rodinného rozpočtu, uvidíme jestli se to bude ještě v příštích letech opakovat, hovoří se o přicházející krizi,“ dodává další ze zaměstnanců Zdeněk Šolc.

Lidé tak podle předsedy odborů Kovo ve Škodovce Jaroslava Povšíka reagují na informace, že automobilový průmysl čekají horší časy a náročné překážky. „Lidé vidí, že se situace zhoršuje, že již není tolik tlak, aby chodili na přesčasy. Čtou v novinách o problémech s homologacemi motorů WLTP i o hrozících pokutách za nesplnění emisních limitů a mají pochopitelné obavy,“ řekl  iDNES.cz Povšík.

Podle něho mají zaměstnanci také zvýšenou obavu o budoucnost pracovních míst. „Každého znejistí, když kolem něho na pracovišti přibývají další a další roboti. Začínají přemýšlet, jak bude vypadat automobilový průmysl do budoucna,“ uvedl.

Zároveň samotné odbory mezi lidmi šíří osvětu, jak s neobvykle velkými penězi zacházet. „Spolu s tím, že se nám v posledních letech dařilo pro zaměstnance zajistit velké peníze, jsme je nenásilnou formou učili i to, že nemá cenu je hned rozhýřit. Vysvětlujeme, že na ně číhá spousta lákadel, různých marketingových akcí a festivalů soustředěných v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí právě na květen. Také lidem říkáme: Neriskujte, nechtějte rychle zbohatnout na hazardu, žádný jackpot na automatech obvykle nepřijde,“ uvedl Povšík.

Restaurace, obchody a další podniky zaznamenaly nárůst zákazníků hlavně bezprostředně po čtvrtečním výplatním termínu, i když nebyl nijak dramatický. „Návštěvnost Olympia centra i Bondy centra v Mladé Boleslavi stabilně roste a ve výplatní den zavítá do obchodních center víc lidí než ve zbytku měsíce. Oproti minulému roku se návštěvnost ve výplatní den v květnu zvedla bezmála o čtvrtinu,“ sdělila mluvčí vlastníka nákupních center CPI Ivana Töröková.

Mnozí Škodováci ale šetří peníze na finančně náročnější akce, například plánují veselky.

„Většina peněz padne na svatbu,“ řekl iDNES.cz jeden ze zaměstnanců na 7. bráně automobilky. „Peníze si vyžádá pronájem prostor, svatební šaty a další věci okolo,“ vypočítává mladší muž v bílém triku s logem automobilky.

A že to nebude jediná svatba financovaná ze škodováckého bonusu, potvrzuje i Marie Tomášková z klenotnictví v mladoboleslavském nákupním centru Olympia. „Projevilo se to, chodí více lidí. Nejvíce se kupují snubní prsteny, díky bonusům se chlapi odhodlali k nákupu,“ uvedla.

Kromě svateb také mnozí zaměstnanci plánují nákup dovolené, stále častěji proto míří i do zdejších poboček cestovních kanceláří. „Zvýšený zájem o naše zájezdy je mimo jiné způsoben výplatou mimořádného bonusu ve společnosti Škoda Auto,“ potvrzuje mluvčí CK Čedok Hana Součková. Podle ní si lidé přicházejí hlavně pro letecké pobytové zájezdy.

 „Mezi nejžádanější destinace letošní sezóny patří Turecko, Řecko či Bulharsko,“ dodala Součková. Více klientů míří i do konkurenční CK Fischer. Zástupci obou kanceláří se shodují, že v regionu roste zájem dlouhodobě díky každoročně rostoucím mzdám ve Škodovce.

„Prodeje v mladoboleslavské pobočce rostou konstantně už několik let přibližně o 10 procent ročně. To, že dokáží odbory vyjednat zaměstnancům nadstandardní platy se v našem odvětví projevuje jednoznačně pozitivně, protože řada lidí si právě za vydělané bonusy pořídí dovolenou,“ dodává mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.

Tarifní třídy ve Škoda Auto vzrostly od 1. dubna o 2 500 korun měsíčně, od toho se odvíjel růst dalších složek mzdy, například osobní ohodnocení se zvýšilo průměrně o dalších 380 korun. Průměrná hrubá mzda tarifních zaměstnanců loni ve Škodovce překročila hranici 51 tisíc korun. Kromě toho odbory vyjednaly pro zaměstnance navýšení variabilního bonusu a jednorázovou platbu. K výplatě tak nyní dostali ještě 65 tisíc korun hrubého navíc. U většiny lidí to znamenalo celkovou částku přes 100 tisíc korun hrubého, což je po zdanění kolem 71 tisíc korun čistého.

Na další větší peníze se mohou Škodováci těšit v červnu, kdy jim spolu s výplatou přijde první polovina takzvaného zaručeného bonusu. Ten se na rozdíl od variabilního bonusu neodvíjí od zisku firmy. Právě zisk společnosti bude podle očekávání v příštích letech klesat zejména s ohledem na vysoké investice do nových vozů. „V příštích letech musíme masivně investovat do nových technologií souvisejících s příchodem elektromobility. Našim cílem je dlouhodobé zajištění konkurenceschopnosti společnosti Škoda Auto, a tím i pracovních míst pro naše zaměstnance,“ uvedl nedávno předseda představenstva firmy Bernhard Maier.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Hra o život. Zpověď fotbalisty o pokeru, ruletě, alkoholu a léčebně

Tomáš Fabián na snímku pro Magazín DNES.

Skoro třicetiletý chlap dost dlouho hrál fotbalovou ligu. K tomu přidával poker, ruletu a občas se napil. Řítil se do...

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského Baníku několik minut...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Telekomunikační věž na Žižkově nahradí rozvlněné domy architektky Jiřičné

Vítězný návrh rozvlněné věže architektky Evy Jiřičné.

Developer Central Group odhalil novou podobu pozemku bývalé telekomunikační budovy na Žižkově. Tu čeká demolice, včetně...

Další z rubriky

Češi zaplnili Staroměstské náměstí, fandili hokejistům proti Kanadě

Fanoušci zaplnili Staroměstské náměstí v Praze, fandí českých hokejistům v...

Na pražské Staroměstské náměstí přišly stovky lidí, aby na velkoplošné obrazovce sledovaly semifinále hokejového MS s...

Pražské zastupitelstvo jednalo 22 hodin, dalo peníze na průzkum k metru D

Sál, ve kterém zasedá zastupitelstvo. Sál je vyfocen od místa, kde jsou židle

Na 22 hodin se protáhlo jednání pražského zastupitelstva, které začalo ve čtvrtek v devět dopoledne. Mimo jiné nad...

VIDEO: Zátaras a střílení, policie ukázala zadržení nebezpečného řidiče

Na Jižní spojce v Praze ujížděl policii v protisměru řidič ukradeného...

Z pěti trestných činů podezírají policisté muže, kterého ve čtvrtek zadrželi v kradené dodávce na Jižní spojce v Praze....

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz