Nákladná rekonstrukce v úseku od křižovatky u Ohrady až k Trocnovské ulici má podle některých odhadů vyjít na sto milionů korun. Charakter ulic má do dvou let zcela změnit.
V plánu je úprava a rozšíření chodníků, výsadba vzrostlých stromů a nově bude řešeno i parkování automobilů, které zejména v dolní části ulice překážejí chodcům. Důležitou proměnou projdou také přechody pro chodce, z nichž některé budou nově osvětlené.
Dále přibude nový mobiliář, obměny se dočkají povrchy silnice a zároveň zmizí část nevzhledného zábradlí. Naopak cyklisté vlastní pruh nedostanou. Důvodem je nedostatek místa i skutečnost, že mohou využít paralelně vedenou cyklostezku přes Vítkov.
Už během příštích měsíců musí Pražané počítat s prvními komplikacemi, protože se část ulice nejprve rozkope kvůli nutné výměně inženýrských sítí. Následovat by měla samotná rekonstrukce, která se uskuteční v několika etapách.
„Určitě by se mělo začít v letošním roce, aktuálně řešíme koordinaci prací, objízdné trasy a podobně,“ ujišťuje místostarostka Prahy 3 Lucie Vítkovská (ODS). Právě městská část nechala minulý rok zpracovat projektovou dokumentaci, realizaci má však na starosti Technická správa komunikací.
Očekává se, že celková oprava potrvá až dva roky, po celou dobu však bude ulice průjezdná alespoň v jednom pruhu, aby nenastal dopravní kolaps. Řidiči se však budou moci místu vyhnout, pokud pojedou přes Rohanské nábřeží, oblast objedou také po Jižní spojce.
Žižkovský bulvár s elektrobusy
Do Koněvovy by se po úpravách mohli vrátit lidé nejen díky příjemnějšímu prostředí, ale i proto, že se jim tam bude o trochu lépe dýchat. Praha totiž počítá tím, že na Ohradu přesune nabíjecí stanici a autobusovou linku 207, která tudy jezdí ze Staroměstské, obslouží elektrobusy.
Proměna Koněvovy ulice je součástí dlouhodobých plánů Prahy na kultivaci a oživení významných pražských tříd. Další by se nové podoby měly dočkat v příštích letech.
„Mojí ambicí je, aby se ulice tohoto typu měnily v městské bulváry, které budou příjemné i pro pěší, což logicky zlepší kvalitu života rezidentů i prostředí pro podnikání,“ sdělil náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).
Už v příštím roce počítá město také s komplexní obnovou Vinohradské třídy. Na úseku dlouhém tři kilometry mezi Legerovou a ulicí Jana Želivského projde v první řadě rekonstrukcí tramvajová trať.
Koncepční studie Institutu plánování a rozvoje Prahy však zároveň počítá i s novým uspořádáním zastávek, vybudováním nových přechodů pro chodce a celkovým zvýšením bezbariérovosti. Veřejný prostor oživí dále nové lavičky, stromy, pítka, stojany na kola nebo moderní osvětlení.
I na této ulici budou práce časově náročné, s dokončením se počítá při dodržení všech termínů až na konec roku 2020. Celkové náklady se vyšplhají až na 610 milionů korun, více než třetina však půjde na opravu trati.
Novou podobu by mohla v roce 2018 začít získávat i Bělohorská ulice mezi Malovankou a Bílou Horou v Praze 6. V tomto případě své podněty pro chystanou úpravu dávali i sami občané. Mimo jiné si přáli nové plácky s lavičkami pro pohodlné posezení.
Dříve zacpané ulice Veletržní a Dukelských hrdinů v Praze 7 se s otevřením tunelu Blanka zbavily velké části dopravní zátěže. V příštích dvou letech by se pak měly za několik stovek milionů korun proměnit z bariér rozdělujících Letnou a část Holešovic na třídy lemované alejemi, do kterých se vrátí chodci i cyklisté.
Zásadní úpravy dalších zanedbaných ulic jsou zatím jen v přípravách. Podle náměstka Dolínka by v letošním roce měla vzniknout studie na revitalizaci Revoluční v Praze 1. Za několik let dojde i na stavbu nového kolektoru v rušné Ječné ulici. I zde se proto nabízí využít příležitosti k úpravám ulice.