Případ odstartovala stížnost matky studenta, kterou prošetřovala Česká školní inspekce. Zpráva, kterou má MF DNES k dispozici, uvádí, že ředitel v průběhu páté vyučovací hodiny matematiky odešel na několik minut ze třídy.
Po návratu zareagoval na sedmákovy nevhodné poznámky úderem dlaní do jeho hlavy. Žák po incidentu vyhledal lékařské ošetření, údajně dočasně neslyšel na jedno ucho.
Případ se nejdříve dostal na jednání Rady městské části Praha 8. Původně bylo řediteli navrženo snížení platu, na tom se ale koaliční radní nakonec neshodli. Projednávání incidentu doputovalo na jednání zastupitelstva, kde zastupitelé přes bouřlivou diskusi navrhli Korandovo odvolání.
„Hlasoval jsem pro odvolání,“ uvedl starosta městské části Roman Petrus (ČSSD). „Kdybych to měl shrnout do dvou vět, pan ředitel fyzicky napadl žáka před ostatními studenty. Na školské komisi, kde se případ projednával, ani pan ředitel nebyl, zastupoval jej výchovný poradce školy. Ten místo toho, aby čin vysvětlil, řekl, že je to běžná věc, která se na škole stává, a že to nepovažuje za problém,“ popisuje starosta s tím, že už komise pro školství byla s výjimkou jednoho hlasu pro Korandův konec ve funkci ředitele.
Je to likvidace ředitele, tvrdí opozice
Případ „osmičkové“ politiky názorově rozdělil, a to i v řadách koalice. Například část zastupitelů ANO, kteří jsou její součástí, se při hlasování o Korandovo odvolání zdržela. Proti byli převážně politici z opoziční ODS a TOP 09, kteří kritizují hlavně způsob projednávání případu, který je veřejný a vede prý k osobní likvidaci ředitele.
Samotný incident pak opoziční zastupitelé považují za marginální záležitost, omezující se na jeden pohlavek provokujícímu žákovi. „Jedná se o bezprecedentní řešení,“ říká zastupitelka Prahy 8 a poslankyně za TOP 09 Markéta Adamová.
„Je to nešťastné trestat žáky takovouto formou, ale když se vám ve třídě sejdou dva tři problémoví žáci, což se v tomto případě mělo stát, vůbec to není pro učitele jednoduché. Chápu, že vám mohou takto neadekvátně rupnout nervy. Je třeba na tento případ také nahlížet lidsky,“ myslí si poslankyně s tím, že to bude sloužit jako nešťastný signál, že si studenti budou moci dovolit prakticky cokoli.
Odvolání ředitele navrhl zastupitel Tomáš Němeček (Osmička sobě), který je zároveň členem komise pro školství. Podle něho nešlo jen o pohlavek, ale mělo docházet k dlouhodobému ponižování studentů. „Toto veřejné projednání je hlavně vina pana Korandy, který měl po tomto incidentu už dávno odejít a zuřivě se nedržet funkce,“ uvedl na jednání zastupitelstva Němeček.
Byl to jen drobný pohlavek, říká ředitel
Sám ředitel školy Miroslav Koranda způsob rozhodování v jeho případu považuje za psychickou šikanu. A podle svých slov se chystá v nejbližších dnech obrátit na právníka. „Šlo o jeden drobný pohlavek,“ říká ředitel.
„Za tento incident jsem už byl potrestán pokutou. To, že se případ probírá na zastupitelstvu považuji za lynčování,“ dodává. Podle jeho názoru má jednání politický podtext. V minulém volebním období byl zvolen za politické uskupení Volba pro Prahu 8, která spolupracovala s tehdejší koalicí a nynější opozicí. To ale zástupci stran, které jsou dnes v koalici, nebo ji podporují, odmítají.
Usnesení zastupitelstva s návrhem na odvolání ředitele školy by měla projednávat rada Prahy 8 příští středu. Podle starosty Petruse by rada měla Korandovo odvolání potvrdit.
Spor na radnici Prahy 8 mezi koalicí a opozicí není ojedinělý. V únoru zde řešili například kauzu nadvakrát vytištěného obecního časopisu (psali jsme zde).