Rath zajel na „inspekci“ firmy, která mu dodala nábytek za miliony

  18:39aktualizováno  18:39
Hejtman David Rath objíždí středočeské radnice, domovy seniorů nebo školy. V pátek 4. března udělal výjimku a podíval se do soukromé firmy Triant, která vyrábí nábytek. Její "kousky" má Rath vybavenu svou kancelář. Za nábytek a opravu kanceláře a dalších prostor zaplatil kraj čtyři miliony korun.

Hejtman David Rath přijel do firmy, která mu vyrobila nábytek do kanceláře. | foto: Středočeský kraj

Hejtman návštěvu považuje za běžnou věc. "Navštěvuji různé firmy v kraji a Triant patří mezi unikátní podniky," vysvětlil David Rath.

Naopak opozice to považuje za neobvyklé. "Pan hejtman tím jenom dokazuje, jak má s touto firmou nadstandardní vztahy," reagovala šéfka kontrolního výboru krajského zastupitelstva Dagmar Nohýnková (ODS). Dodala, že logičtější by to bylo naopak. Kdyby Triant přijel za zákazníkem.

"Před zakázkou by mě někdo zase obviňoval, že je protežuji," reagoval Rath.

Vedení firmy Triant potvrdilo, že Ratha pozvali sami. "Nepatřím mezi kamarády pana hejtmana ani mezi jeho známé. Byl u nás poprvé, prohlédl si provoz, pohovořil s lidmi. Nic víc, nic míň," prohlásil jednatel firmy Miloš Horák.

Nicméně nějaký důvod, proč si Rath vybral zrovna Triant a dal této firmě přednost před velkými podniky, jako jsou v regionu Foxconn nebo Philip Morris, být musí. Posledně jmenovaná firma se k tomu odmítla vyjádřit s tím, že jí to nepřísluší.

Tápe i kutnohorský starosta Ivo Šanc (Šance pro Kutnou horu), který se s Rathem setkal bezprostředně poté. "Nevím, buď to přijel pochválit, nebo reklamovat nábytek. Anebo se mu zalíbil natolik, že se chce podívat, jak se vyrábí," dodal starosta.

Kutnohorské firmy nabízejí ještě jiné vysvětlení. "Tím, že se tam ukáže, tak v lidech posílí povědomí o té firmě," míní Miroslav Kudrna, majitel dlouholeté kutnohorské firmy Autoskla Kudrna. Může to tak vlastně fungovat jako bezplatná skrytá reklama.

Vybavení kanceláře glosoval i ministr dopravy

Vybavení Rathovy kanceláře nedávno kritizovali někteří politici kvůli rozmařilosti, s jakou je v ní plýtváno penězi daňových poplatníků. "V té vaší čtyřmilionové pracovně budu odpovídat na vaše otázky klidně až do rána," rýpl si vloni ministr dopravy Vít Bárta (VV).

Rath reagoval v podobném duchu. "Já bych taky s jistou nadsázkou mohl říkat, že on si koupil maserati, koupil si kufry Louis Vuitton, koupil si krásný byt, a on mně bude vyčítat, že já jsem si koupil do pracovny stůl," opáčil Rath.

Hejtman David Rath ve své luxusně zařízené kanceláři.

Hejtman David Rath ve své luxusně zařízené kanceláři.

Že byly kanceláře drahé, to vyčítali Rathovi i někteří středočeští zastupitelé. Nejdražší položkou byl psací stůl za 195 tisíc korun. Celkem stálo vybavení kanceláře hejtmana, jeho sekretariátu, vstupního předpokoje a zasedací místnosti rady téměř 4 miliony korun.

"Drahé to nebylo. To není žádná Ikea. Je v tom částečně ruční práce, je to pracnější, protože jde o stylový nábytek," uvedl včera jednatel firmy. Podle starosty Šance je Triant na Kutnohorsku známou firmou, lidé vědí, že se orientuje na repliky historického nábytku, většina jde do ciziny.

Rath firmu zachránil?

Rath krajskou zakázku vysvětloval tím, že jde o protikrizové opatření, vždyť dal práci středočeské firmě. To zopakoval i včera. "Při včerejší návštěvě nám ředitel potvrdil, že jim krajská zakázka v době krize pomohla, klesaly jim významné zakázky a museli i propouštět," sdělil hejtman.

Tím, že hejtmanství zakázku rozdělilo na několik menších, nemuselo vypisovat klasické výběrové řízení. Stačilo, že oslovilo několik firem. Firma Triant má s reprezentativními interiéry zkušenosti. Vybavila například kancelář bývalého pražského primátora Pavla Béma, Senát a české velvyslanectví ve Washingtonu.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

VIDEO: O víkendu zavřou lanový most. Podívejte se, jak objet Jižní spojku

Na řidiče na Lanovém mostě čeká další dopravní omezení.

Od začátku července probíhají na několika místech na pražské Jižní spojce různé opravy a stavby. Provoz je omezený i na...

VIDEO: Ve výkopu prasklo potrubí, gejzír vody sahal do čtvrtého patra

Z žižkovského vodovodu tryskala voda až do výšky 4. patra (19. července 2019)

Několikametrový gejzír vody několik minut stříkal z potrubí v ulici na Žižkově. Na dodávku vody by havárie neměla mít...

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz