Na náplavce finišuje rekonstrukce kobek, město hledá provozovatele

  18:42aktualizováno  18:42
V letní sezoně začnou lidem procházejícím se podél Vltavy sloužit galerie, kavárny i WC v nábřežních zdech. V této chvíli vyhlásila Praha soutěž na provozovatele takzvaných kobek, které nyní podstupují rekonstrukci. Město také zavede tiché dny, aby hluk z náplavek nerušil místní obyvatele.

Návštěvníky oblíbených náplavek u Rašínova i protilehlého Hořejšího nábřeží letos čekají velké změny. Stavební práce jsou proto s blížícím se začátkem sezony v plném proudu.

„Na ploše náplavek na Rašínově nábřeží nyní revitalizujeme kobky, rozšiřuje se kapacita toalet a na závěr budeme doplňovat mobiliář,“ popisuje dění kurátor náplavek Jiří Sulženko a dodává, že dělníci doplňují i přípojky na vodu, odpad a elektřinu. První fáze obnovy by měla být hotova na přelomu května a června.

Právě úpravy devatenácti dosud nepříliš využívaných kobek, tedy prostorů uvnitř nábřežních zdí, budou nejviditelnější novinkou na náplavce. Neboť jejich vstup bude nově prosklený a uvnitř vzniknou kavárny, galerie i čtvery kapacitní toalety.

Kdo bude uvnitř

Město pro jednotlivé podniky nyní hledá provozovatele. Podle Sulženka je vybere v průběhu března v rámci otevřeného výběrového řízení, které bylo vyhlášeno na sedm kobek.

„Je vypsané se záměrem získat pro prostor kvalitní náplň, proto při hodnocení bude kromě ceny kladen důraz také na koncepty, se kterými žadatelé přijdou,“ upozorňuje kurátor náplavek.

Fotogalerie

Do tendru se nemusí zapojovat nájemníci, kteří v kobkách fungovali už před rekonstrukcí. To je případ i Bajkazylu, který byl zhruba před deseti lety u zrodu fenoménu náplavek. Pokud ale chtějí pokračovat, musí předložit magistrátu ke schválení vlastní koncepci.

Zájemci se mohou přihlásit během následujících třiceti dní.

Rušno je v současnosti také na Hořejším nábřeží na Smíchově, kde má být rovněž v průběhu května vše připraveno na hlavní návštěvní sezónu. I tady došlo k budování inženýrských sítí, které najdou využití při pořádání různých kulturních a společenských akcí, i pro potřeby lodí kotvících u břehu. Dále prochází přestavbou asi třináct kobek, které dosud sloužily jako sklady. Řada z nich se promění do podoby takzvaných ateliérů, v nichž se budou už brzy konat nejrůznější programy pro veřejnost a mohou sloužit ke komunitnímu využití místním spolkům a školám z okolí.

Sulženko navíc prozrazuje, že magistrát dokonce jedná se zástupci Městské knihovny o zřízení originálního typu pobočky přímo v útrobách nábřežní zdi. Ve zbylých kobkách vzniknou toalety a tři kavárny. Prosklený vstup na této straně nebude, zůstanou tady železná vrata.

Se závěrem hlavní letní sezony město počítá ještě s drobnými úpravami, které však výrazně neomezí provoz na náplavkách. Praha už dříve odhadla veškeré náklady na zhruba 225 milionů korun.

Další plány s otazníkem

Tím však ambiciózní plány úprav podle návrhu architekta Petra Jandy nekončí. Ve druhé fázi má vzniknout terminál pro lodní dopravu, aby se uvolnila břehová hrana.

Dále studie počítá i s velkorysými plovoucími lázněmi včetně drobného občerstvení a plovoucích toalet, které by stály u náplavky na Rašínově nábřeží.

Pražské náplavky

  • Vltavské pobřeží původně bývalo městskou periferií s mlýny, průmyslovými objekty i skladišti.
  • Zásadní proměna nastala až v druhé polovině 19. století, kdy došlo k prudkému rozvoji města. Tehdy vznikly nové mosty i nábřeží.
  • Samotná náplavka spíše než pro rekreaci tehdy sloužila pro překládání nákladu i pro přistávání a kotvení lodí.
  • Provozovatelem a správcem náplavek je dnes městská společnost Trade Centre Praha.
  • Stará se celkem o pět náplavek: na Rašínově, Hořejším, Dvořákově, Masarykově nábřeží a také Ludvíka Svobody.

Letos by měly pokročit projekční přípravy, zatím není ale zcela jasné, kdy začnou samotné práce a jaká vůbec bude finální podoba. „Uvidíme, jestli se na příští rok pro to najdou peníze. Avšak předpokládáme, že plovoucí lázně nevzniknou v původně zamýšlené podobě. Prioritu by měly mít investice v oblasti dopravy nebo bydlení,“ nastiňuje další plány radní Prahy pro majetek Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu/TOP 09).

Ať to bude příští rok, nebo později, první v pořadí by podle Chabra měl vzniknout terminál pro kotvení lodí. „Z hlediska obslužnosti, funkčnosti i bezpečnosti náplavek je důležitější než lázně s bazény,“ dodává.

Ještě jedna poměrně zásadní novinka čeká v letošním roce náplavky. Vzhledem k častým stížnostem na hluk a nepořádek od obyvatel žijících v okolí vznikla nová pravidla pro pořádání akcí, jejichž dosavadní počet už přerostl únosnou míru.

„Budou stanoveny takzvané tiché dny od neděle do úterý i konkrétní pozice pro provozování hudby nebo se zpřesňují pravidla pro počet velkých akcí během sezony,“ jmenuje kurátor Sulženko.

Garantované tak nově budou alespoň tři skutečně tiché večery týdně nebo zde bude možné uspořádat mezi dubnem a zářím maximálně jednu velkou akci měsíčně. Kromě omezení však regule hovoří také o možnosti využít náplavky ke komunitním akcím bez složité administrativy.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Hra o život. Zpověď fotbalisty o pokeru, ruletě, alkoholu a léčebně

Tomáš Fabián na snímku pro Magazín DNES.

Skoro třicetiletý chlap dost dlouho hrál fotbalovou ligu. K tomu přidával poker, ruletu a občas se napil. Řítil se do...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Poklad na rozcestí. Klapne Součkovi velký přestup? Nebo ho Slavia udrží?

Tomáš Souček rozhodl o výhře Slavie nad Jabloncem.

12 gólů a 6 asistencí. Od defenzivního záložníka byste takovou nálož sotva očekávali. Tomáš Souček se rozhodl, že bude...

Další z rubriky

Syn bodl matku do oka a pokusil se ji vytlačit z okna, dostal patnáct let

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Senát Městského soudu v Praze uzavřel případ z loňských Vánoc, kdy osmatřicetiletý Petr S. zaútočil v bytě v jednom z...

U železniční trati unikal plyn, mezi Zdicemi a Berounem nejezdily vlaky

Ilustrační snímek

Na trati u Berouna dopoledne železničáři přerušili provoz kvůli většímu úniku plynu, který vznikl při výkopových...

Bulharky jezdily do ČR na kapsářské výpravy, čtvrtou stále hledá policie

Bulharské kapsářky jezdily do ČR na zlodějskou dovolenou

Kriminalistům se podařilo vypátrat trojici Bulharek, které kradly po celé České republice, včetně Prahy. Zaměřovaly se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz