Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Na unikátní pohřebiště ve Zbečně narazili dělníci při stavbě kanalizace

  7:03aktualizováno  12:03
Archeologové odhalili unikátní pohřebiště na návsi ve Zbečně na Rakovnicku. Na kosterní pozůstatky uložené v 55 hrobech zde narazili pracovníci při stavbě obecní kanalizace. Odborníci nález datovali do přelomu 12. a 13. století.

Unikátní pohřebiště bylo odhaleno na návsi ve Zbečně na Rakovnicku. Archeologové je datovali do přelomu 12. a 13. století. Na kosterní pozůstatky uložené v 55 hrobech zde narazili pracovníci při stavbě obecní kanalizace. | foto: Muzeum TGM

Při odkrývání hrobových míst archeologové navíc objevili i mnohem starší artefakty z dob, kdy toto území obývali Keltové. Nalezli třeba předměty a pec z období mladší doby železné, dokonce i několik desítek úštěpků nástrojů z období střední doby kamenné – mezolitu. Jejich stáří je zhruba deset tisíc let.

Unikátní pohřebiště bylo odhaleno na návsi ve Zbečně na Rakovnicku....

Historie Zbečna je bohatá. Podle archeoložky rakovnického muzea Jany Bezákové stával v době Přemyslovců nedaleko nyní objeveného pohřebiště knížecí dvůr.

„Dělníci nakopli v polovině ledna lžící bagru první z objevených hrobů. Práce zastavili, informovali nás a ve spolupráci s námi pak odkryli svrchní část zeminy. Poté už jsme archeologickými metodami postupně odhalili více než pět desítek hrobových míst,“ popsala počátek průzkumu archeoložka.

V hrobech leželi dospělí i děti

Přestože v hrobech jsou podle všech zatím získaných poznatků pozůstatky prostých vesničanů, jedná se o cenný nález vypovídající mnohé o dřívějším osídlení Zbečna.

„Nejmladší kostra patří pravděpodobně ještě nenarozenému plodu. Ležela v pánevní oblasti objevené ženské kostry. K jejich úmrtí došlo asi při porodu nebo krátce před ním. Několik koster patří novorozencům a dětem, zastoupeny jsou ale všechny věkové skupiny,“ konstatovala Jana Bezáková.

Archeologové usuzují, že ostatky byly do země ukládány v delším časovém období. Nejedná se tedy o oběti války nebo epidemie. Většinou to byli lidé, kteří skonali přirozenou smrtí nebo na infekční nemoci, na něž tehdy neexistovaly léky.

Praha má místa pro masové hroby. Kdyby přišla katastrofa

I v tomto směru ale byly objeveny výjimky. „Dvě z lebek nesou známky poranění. Jedna bodné, ale zhojené, dotyčný ho tedy přežil. Druhá sečné, které však mohlo být smrtelné,“ řekla archeoložka.

Kostry jsou velmi zachovalé, včetně kompletních chrupů. To usnadní další práci antropologům z plzeňského muzea, kam byly ostatky převezeny. Ti nyní zkoumají například věk zesnulých, jejich pohlaví, důvod skonu, zda netrpěli podvýživou, v některých případech i jejich DNA a možné příbuzenské vztahy.

Pohřebiště je z období, kdy nebylo zvykem ukládat společně s mrtvými do hrobů milodary. To je důvod, proč archeologové nenašli mnoho dobových předmětů.

„Účesy mladých dívek a žen byly tehdy zdobeny typickými záušnicemi, bronzovými nebo i postříbřenými. Deset se nám jich podařilo nalézt. U jedné z koster holčičky jsme objevili bronzový prstýnek. V jednom případě hrob skrýval křesadlo se železnou ocílkou. U mladších hrobů z poloviny 13. století se objevuje jejich dřevěné obložení, u starších bylo kamenné,“ popsala Jana Bezáková.

Naštěstí nenašli mamuta

Archeologický průzkum rozdělil starosta Zbečna Jiří Těhan (Společně pro obec) do dvou různých rovin. Na jednu stranu to pro obec znamená nový důkaz o jejím dávném osídlení a možná zvýšení atraktivnosti z pohledu turismu, na druhou ale i zvýšené náklady 350 tisíc korun, které musí ze zákona jako investor zaplatit navíc za provedený archeologický průzkum.

„Při celkovém rozpočtu kanalizace 90 milionů korun, z níž dotace kryje 40 milionů a obec tak musí čerpat úvěr, je pro nás každá koruna důležitá,“ uvedl starosta.

Pod horou Říp archeologové odkryli 12 hrobů ze starší doby bronzové

Vedení Zbečna jedná se Středočeským krajem o možnosti úhrady alespoň části průzkumu. Zatím bez konkrétního výsledku. A navíc není vyloučeno, že se archeologové s dalším odkrýváním zeminy v letních měsících do Zbečna znovu vrátí. Nálezy jsou totiž očekávány především v okolí památkově chráněného Hamousova statku, jehož historie sahá až do 16. století. Starosta chce proto v tomto směru iniciovat legislativní úpravy.

„Teoreticky totiž může nastat situace, že archeologové někde najdou kostru mamuta a rozsáhlý průzkum pak finančně přesáhne celý rozpočet dané obce,“ zdůvodnil Jiří Těhan.

Vláda dělá, co může, ale není to dost, míní prezidentský kandidát Fischer

  • Nejčtenější

Tři mrtví u cyklostezky. Kriminalisté: Možná dvojnásobná vražda a sebevražda

Pražští policisté se od sobotního odpoledne zabývají smrtí tří lidí u cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany. Případ si...

V Čakovicích vraždil jeden z rodičů, pak zastřelil dvouletého syna a sebe

Sobotní nález tří mrtvých v Čakovicích souvisel s rodinnou tragédií. Policisté nyní upřesnili, že se jedná o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fialo, to stačí! Na Letné demonstrovaly stovky lidí proti vládě

Několik stovek lidí se sešlo v sobotu odpoledne na pražské Letné, kde demonstrovalo proti vládě Petra Fialy a Spojeným...

Poslední část Prahy připojili k teplu, výpadek trval hodiny

Pražské domácnosti, které ráno postihl výpadek, jsou připojeny zpět k teplu a teplé vodě. Jako poslední byli kolem 18...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pod vlak metra spadl kus stropu. Linka B ve špičce nejela, autobusy nestíhaly

Linku B pražského metra vyřadila v ranní špičce na víc než hodinu technická závada. Ve stanici Smíchovské nádraží spadl...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Na zahradě ve Všenorech se našla mrtvá žena, policie vyloučila cizí zavinění

Policisté našli v pátek ráno na zahradě u rodinného domu ve Všenorech v okrese Praha-západ mrtvou ženu. Na místo...

Požár v paneláku ve Slaném zavinil výbuch varny drog, policie stíhá dva muže

Policie obvinila dva muže, kteří minulý týden způsobili požár v panelovém domě ve Slaném na Kladensku. Hasiči tehdy...

Praha protáhla trolejbusy až k hranici města, pojedou z Palmovky do Miškovic

Cestující v pražské MHD se budou moci od soboty poprvé svézt trolejbusem číslo 58 z Palmovky přes Prosek, Letňany a...

Haly v Boleslavi zapálil muž z Českolipska, škoda je vyčíslena na tři miliardy

Škoda po lednovém požáru hal v Mladé Boleslavi je téměř tři miliardy korun. Podle policie požár založil muž z...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...