Tato pozoruhodná díla se ocitla ve sbírce Rakouského filmového muzea již před 12 lety. Archivářka této instituce ředitele zoo Miroslava Bobka kontaktovala loni na podzim.
Slon Baby, lachtani Hýta a Batul, hroch Petr, šelmy, jejich ošetřovatelé, první ředitel zoo Jiří Janda či jeho asistent. I tyto záběry lze spatřit během promítání jedinečných sekvencí, objevuje se na nich i herečka Zita Kabátová.
„Film mě fascinoval, k prvním letům zoo neexistují filmové záběry. Je to unikát,“ zhodnotil Bobek.
„V té době byla práce se zvířaty úplně jiná, například je ve filmu vidět, jak asistent profesora Jandy, doktor Staněk, ještě s jedním chovatelem vstoupil do výběhu vlků v obleku a v lakýrkách a s cigaretou v ústech vlky nahání,“ komentoval záběry Bobek.
V pražské zoo přišel na svět malý luskoun, je to první mládě narozené v Evropě![]() |
Jde o třináct filmů v celkové délce okolo pěti hodin na amatérském filmovém systému Pathé Baby, který nemá perforaci na okrajích pásu, nýbrž uprostřed mezi políčky. Filmové muzeum ve Vídni snímky získalo v balíku dalších 500 filmů v roce 2012. Při jejich prohlídce si všimli názvu V říši profesora Jandy.
„Filmy jsou amatérské, mají ale vysokou kvalitu. Točil je ambiciozní a zkušený autor, který si místo i osvětloval. Zachycuje například i každodenní rutinu, tedy něco, co se v dobových podobných snímcích neobjevuje,“ zhodnotila Stefanie Zingl, archivářka a kustodka sbírky amatérského filmu Rakouského filmového muzea.
Prodejce, který snímky přenechal filmovému archivu, chtěl zůstat anonymní, ví se o něm, že je to Rakušan. „Jde o sběratele, který je aktivní na burzách,“ podotkla Stefanie Zingl.
Pátrání po autorovi
Většina záběrů podle dosavadních poznatků vznikla v letech 1934 až 1937. Autorem byl podplukovník Československé armády, který je na snímcích opakovaně zachycen, a to jak v soukromí, tak v Zoo Praha.
Na záběrech je velmi často také žena, s největší pravděpodobností partnerka zmíněného důstojníka. „Zpočátku jsme se domnívali, že jde o Jarmilu Klatovskou, dceru ředitele zoo Jiřího Jandy, z prvního manželství. Bohužel později získané fotografie z různých období jejího života tuto domněnku vyvrátily,“ uvedl Bobek.
Hledání autora snímků odborníky přivedlo například do domu U Malířských na jihu Čech. „Na jednom ze záběrů je totiž možné vidět název tohoto penzionu, který stále existuje. Ale šlo o další slepou uličku,“ dodal Bobek.
Ze záběrů možná vznikne dokument
Do pátrání se zapojili i vojenští historici. „Vzhledem k některým indiciím jsme se domnívali, že se jedná o důstojníka služeb, nikoli zbraní. Například justiční služby anebo z výzbrojního oddělení,“ komentoval vojenský historik Eduard Stehlík. Zoo proto nyní žádá veřejnost o pomoc při identifikaci neznámého autora filmů.
Kromě záběrů ze zoo, jsou v balíku i snímky klasicky vojenské, třeba testování fosforových granátů, vojáci na Všesokolském sletu v létě 1938 anebo návštěva ve zbrojovce.
Pražská zoo by ráda unikátní záběry zveřejnila. Může z nich vzniknout i televizní dokument. Ale návštěvníci je zřejmě dříve uvidí v Gočárových domech v komplexu zahrady v Troji. „Bude to asi na podzim. A rádi bychom připravili i knihu,“ poodhalil plány Bobek.