Komín Motorletu obsadili lezci, oslavili začátek komínářů v Česku

  • 2
V areálu radlické továrny Motorletu se ve středu sešli nadšenci lezení na komíny, kterým se říká komínáři. Netradiční koníček se v Česku provozuje už osmatřicet let.

„Nejde jen o nádherné výhledy. Při lezení po komínech se člověk také hezky protáhne, je to i taková forma relaxace. Nahoře krásně svítilo slunce. Každému doporučuji si šplhání na komíny také zkusit,“ říká Pavel Kroupa, který se jinak živí jako právník.

Ve středu patřil ke skupince asi 25 komínářů. Tedy těch, kteří ve volném čase zdolávají komíny.

Akce patřila k těm, kdy měli zájemci o atraktivní vyhlídku povolení, což však nebývá pravidlem. Místo výšlapu přitom bylo velmi zajímavé – v areálu bývalé radlické továrny Motorletu ční mezi parkovacími místy do výšky 115 metrů betonový komín, který zde vznikl v roce 1984 v sousedství podnikové elektrárny.

„Na podzim mi bude 82 let a k lezení po komínech mě přivedl můj syn. Od té doby mám za sebou 381 výstupů na celkem 167 komínů, z nichž nejvyšší má 360 metrů a je od 80. let v areálu bývalé uhelné elektrárny ve Slovinsku na řece Sava,“ říká nejstarší účastník akce, který si říká Harry Putz.

Anténa jako symbol bezpečí

Včerejší výstup patřil podle komínáře k těm bezpečnějším. Bezpečný komín se pozná tak, že na něm jsou antény. Pak totiž mají provozovatelé antén zájem, aby byl komín dlouhodobě v dobrém stavu.

K tomu má radlický komín dobré předpoklady také proto, že je z betonu a nevyžaduje nějakou zvláštní údržbu. Naopak k rizikovým patří komíny v opuštěných areálech, kde byly již všechny budovy zdemolované a zůstaly jen komíny, s jejichž bouráním to bývá složitější. Putzovi kolegové dodávají, že riziko nemusejí znamenat dokonce ani staré cihlové komíny. Také některé z nich totiž bývají třeba i po 150 letech od výstavby ve výborném stavu.

„Já jsem se k lezení na komíny dostal před sedmi lety, když jiní kolegové vylezli na komín ve Varnsdorfu a zpráva o tom se dostala do médií,“ říká další z účastníků, syn citovaného Harryho Tomáš Putz.

I když včerejší výstup v Radlicích nesouvisel s výročím konce války, datum 8. května nějakou spojitost s historií měl. Ve stejný den, ale roku 1981, totiž skupinka nadšenců vyšplhala na 140 metrů vysoký komín michelské teplárny. A toto datum se bere jako oficiální začátek komínářů nejen v Praze, ale v celém Česku.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar