Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 20. října 2021 Vendelín

Průhonický park pro lidi i vědce, ohrožuje ho ale sucho a kůrovec

  7:33aktualizováno  11:33
Jedním z výletních cílů v okolí Prahy je Průhonický park, který patří mezi památky UNESCO. Rozsáhlý park založil v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca, dnes jej spravují vědci z Akademie věd ČR. „Letos jsme otevřeli nové centrum pro návštěvníky,“ informuje správce parku Jiří Šmída.

Správce Průhonického parku Jan Šmída | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Co je v novém návštěvnickém centru k vidění?
Naše návštěvnické centrum má za cíl přiblížit celý areál Průhonického parku a zámku, který je Národní kulturní památkou a památkou UNESCO. Na zámku sídlí Botanický ústav AV ČR, který je majitelem a správcem Průhonického parku a má tady vědecké pracoviště. 

Původně se mělo otevírat v březnu, ale koronavirus vám to přerušil. Co jste dělali v té době, kdy byl park zavřený?
Neměli jsme úplně zavřeno jako třeba botanické nebo zoologické zahrady. Park byl otevřený pro místní obyvatele a pro lidi, kteří měli celoroční permanentky, abychom jim umožnili zdravotní procházky, jak vláda doporučovala při pandemii. Menší návštěvnický provoz tady byl a my se snažili situaci využít k činnostem, které jsou v plném provozu pro návštěvníky nepříjemné nebo omezující.

Upravovali jsme cesty, obnovovali lavičky, dělali jsme výsadby nových stromů. Porosty, které jsme káceli kvůli kůrovci, jsme nahradili novými výsadbami. To je činnost, při které je nutný intenzivnější pohyb větší mechanizace, což není v běžném provozu parku úplně optimální, zejména kvůli vysoké prašnosti a hluku.

Bojujete stále s kůrovcem? A jak se vám boj daří?
S kůrovcem intenzivně bojujeme od roku 2018, kdy se začalo výrazněji projevovat sucho a vysoké teploty. Jedná se o celorepublikový problém – klima se určitým způsobem mění a méně prší. Květen loňského roku byl na srážky celkem dobrý, v letošním roce je to ještě příznivější. Až na výrazněji suchý duben je poměrně slušně deštivo, což rostlinám prospívá. Přesto rozhodně nemáme vyhráno, kvůli silnému přemnožení předcházejících let se kůrovec projevuje i letos. Děláme vše pro to, abychom zabránili jeho šíření a abychom smrky v parku udrželi.

Ovlivnilo to i další stromy?
Dlouhodobé sucho neprospívá žádným stromům. Kromě smrku se suché období začíná projevovat například na borovici nebo buku. V rámci nových výsadeb volíme druhovou skladbu tak, aby vysázené stromy dokázaly do budoucna extrémním teplotám a minimálním srážkám odolávat a zároveň abychom zachovali žádoucí kompozici parku. Vhodným rostlinám do měnícího se klimatu a jejich umístění věnujeme patřičnou odbornou péči.

Pomohl docela srážkově bohatý červen jak smrkům, tak třeba dalším stromům a květinám?
Srážkově bohatý červen určitě všem rostlinám prospěl. Díky deštivému počasí se do půdy alespoň částečně vrátila potřebná vláha a rostlinám se tak daří lépe. Viditelnější je to u trvalek a keřů. Stromy jsou na vláhu náročnější, ale pomáhá to samozřejmě i jim. Výrazně znát je to u nových sazenic v oplocenkách, které slušně prosperují. V hustších porostech je však nedostatek vláhy znát pořád, srážky v dostatečné míře až na půdu nedoputují a sucho je zde výraznější.

A kolik času potřebujete, abyste problémy způsobené suchem vyřešili?
Důležité je říct, že nevíme, jestli budou suché roky nadále pokračovat a v jaké míře. Predikce je taková, že spíše ano. Klima se nějakým způsobem mění, teploty se budou zvyšovat a srážky budou rozloženy jinak a jinde, než jsme byli zvyklí. Dozvuky současných suchých let určitě nevyřešíme během roku.

Sucho po lijácích takřka vymizelo, někde zůstalo jen v hlubší vrstvě

Jaké dřeviny po kůrovci vysazujete?
Snažíme se přizpůsobit nynější klimatické změně, takže musíme volit rostliny vhodné do měnícího se klimatu. Musíme také dodržovat historický koncept a původní kompozici parku. Proto vracíme i smrk, který kvůli kůrovci odstraňujeme, ale pro kompozici parku je zásadní. Vysazujeme další vhodné druhy dřevin, abychom stabilizovali kostru těchto porostů, pokud by do budoucna došlo opět k extrémům v podobě sucha či kůrovce. Jedná se především o hojnější výsadbu listnatých dřevin, které tyto extrémy lépe snášejí, a takové druhy jehličnanů, které dokážou suchu lépe vzdorovat.

Letos na jaře v parku rozkvetly rododendrony, kterým se loni moc nedařilo. Co bylo příčinou?
Díky dostatečnému množství srážek a ne příliš vysokým teplotám. Oproti loňskému roku také keře nasadily výrazně více květních pupenů a konala se velkolepá podívaná. Letošní květen byl deštivý a vlhký, což obecně výraznějšímu a delšímu kvetení rododendronů napomáhá. Zároveň bylo v dubnu i květnu poměrně chladno, a to také k déle trvajícímu kvetení přispívá. V suchých a horkých letech květy odcházejí rychleji.

Co bude dál kvést?
Nyní jsou na pořadu kvetení růže, které návštěvníci mohou vidět u zámku na Velkém i Malém nádvoří, v Růžové zahrádce, ale na některé, téměř stoleté, mohou narazit i v parku. Na Růžové zahrádce budou také znovu nakvétat šalvěje. Krásně teď kvetou také sbírky růží a denivek v naší Průhonické botanické zahradě.

Průhonický park je součástí vědeckého ústavu. Provádí zde nějaký výzkum?
Park je platnou součástí Botanického ústavu AV ČR, který ho také spravuje. Ústav je jedním z hlavních center botanického výzkumu v ČR a soustřeďuje odborníky v celé škále terénně zaměřených oborů od taxonomie přes evoluční biologii po ekologii. Některá vědecká oddělení zde mají své výzkumné plochy a park pro své vědecké účely využívají. Přímo v parku například vědci zkoumají změnu klimatu pomocí čidel, která jsou umístěna v porostu a měří půdní vlhkost a teplotu vzduchu a půdy, provádějí výzkum jitrocele a podobně.

Žijí tu i nějaká zvířata?
V parku žije srnčí zvěř, zajíci, bažant a je zde spousta druhů ptactva. Můžete zahlédnout také ledňáčka nebo vydru a v rybnících žijí rozmanité druhy ryb od kapra přes štiku až po sumce.

Nepožírají vám exponáty?
Srnčí zvěř je sice atraktivní pro návštěvníky, nicméně si velmi ráda pochutná na mladé výsadbě stromů, která má nahradit odstraněné kůrovcové stromy. Výsadbu proto chráníme oplocenkami, což je samozřejmě časově i finančně náročné.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcí:
Praha
Střední ČechyKladnoBenešovBerounKutná HoraMladá Boleslav, další

S covid opatřeními nelze čekat, řekl Babiš. Podepsal vyznamenání k 28. říjnu

  • Nejčtenější

Policie už ví, kdo je muž ležící na ARO v pražské nemocnici. Ozval se příbuzný

V sobotu se podařilo ztotožnit muže, který leží od začátku října v jedné z pražských nemocnic na...

Slova o rasismu mě urážejí. Advokát z Prahy chce omluvu Kamarova právníka

Premium Dlouho bobtnající kauzu pozoroval jen zdálky, jako obyčejný fotbalový fanoušek. Když se ovšem před dvěma týdny začetl...

V Praze hořela spalovna. Zasahovalo 98 hasičů, příčinu požáru vyšetřují

V pražských Malešicích hořela spalovna. Kouř byl vidět z mnoha částí Prahy, na místě zasahovalo deset profesionálních a...

Vstávej, simulante! křičel řidič na strážníka poté, co mu najel na nohy

Řidič sportovního auta se rozhodl vybít si svou agresi na strážníkovi, který jej v Libni zastavil po projetí zákazem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč se aféra Kúdela vymkla kontrole? Rasismus vnímáme jinak než na Západě

Premium Nepotvrzená slovní urážka si vysloužila tvrdší trest než prokázané fyzické napadení. Fotbalové kauzy odhalily, jak...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Prodloužení kolejí na Libuš vyjde na 300 milionů, stavět se bude 14 měsíců

Dopravní podnik hlavního města vysoutěžil zhotovitele nové tramvajové tratě mezi Modřany a Libuší. Výstavbu trati...

Policisté hledali 11letého chlapce z Kladna. V doprovodu přišel na služebnu

Policisté od úterního večera hledali jedenáctiletého chlapce z Kladna. Obávali se, že může být v ohrožení života....

Školy čelící covidu ať prodlouží podzimní prázdniny, navrhují města i kraje

Žáků s covidem v pražských školách přibývá. I proto mohou ředitelé těch nejvíce postižených škol v pondělí a úterý...

Dvě dogy měly nehodu na Budějovické, auto s nimi narazilo do autobusu

Překvapení čekalo na policisty, kteří přijeli vyšetřit okolnosti srážky osobního auta s autobusem v pražské Krči....

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...