Zóna bez segwayů. Praha instaluje stovky nových značek | foto: iDNES.cz

Vozítka segway používají provozovatelé jako reklamní poutače

  • 14
Někteří provozovatelé začali používat vozítka segway v centru Prahy jako reklamní poutače. Z centra Prahy je totiž vyhnal zákon. Rovněž se z území Prahy 1 začali přesouvat do Prahy 2, kde není jejich provoz zakázán na celém území. Provozovatelé navíc začali používat nové stroje.

„Trend je nyní takový, že do zakázané zóny, hovoříme o území městské části Praze 1, provozovatelé dovezou několik vozítek a nabízejí zde turistům své služby. Tedy používají vozítka jako poutač. Poté je i s turisty odvezou do míst, kde není jízda zakázána,“ uvedla mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Tím se ale podle strážníků postihu nevyhnou. Neporušili sice zákaz vjezdu, ale překročili jiné právní předpisy. „Například jde o porušení tržního řádu - nedovolené nabízení služby, porušení zákazu pouliční reklamy nebo neoprávněného záboru veřejného prostranství,“ doplnila mluvčí.

Strážníci řešili v poslední době pět takových případů. Třikrát oznámili přestupek správnímu orgánu a dvakrát uložili blokové pokuty za neoprávněný zábor veřejného prostranství.

Zákaz provozu vozítek platí na celém území Prahy 1. Podle Seifertové se proto jezdci přesunuli na Prahu 2. Většinou tam prý neporušují zákaz vjezdu.

„Ale dopouštějí se jiných přestupků, jako je ohrožování chodců, nedodržení jízdy za sebou a podobně,“ řekla. Strážníci tu řešili 13 přestupků.

„V případě průvodců, kteří doprovázeli cizince, pak jedenkrát přestupek oznamovali správnímu orgánu a dvakrát jej řešili uložením blokové pokuty ve výši pět set a tisíc korun. Desítku přestupků, které spáchali cizinci pod dohledem průvodců, řešili strážníci na místě domluvou,“ dodala Seifertová.

Segwaye nahradily koloběžky

Někteří provozovatelé začali používat namísto takzvaných segwayů elektrické koloběžky a tříkolky. Na ně se zákaz nevztahuje, zákon na ně pohlíží jako na kola. „Jejich výskyt jsme zaznamenali, ale potíže s nimi jsme zatím neřešili,“ řekla Seifertová.

Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, který na vozítka dříve pohlížel jako na chodce. Segway patří mezi takzvané samovyvažovací vozítka - patří mezi ně i minisegway či samovyvažovací jednokolka. Jejich zákaz schválili loni v květnu pražští radní (více zde).

Kam v Praze nesmí segwaye

Zákaz se měl původně týkat pouze pražské památkové rezervace (čtěte zde), nakonec se ale rozšířil do celé Prahy 1, části Prahy 2, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně, Holešovic a Letné. Za přestupky mohou strážníci uložit na místě blokovou pokutu do výše dva tisíce korun.

Zákaz vjezdu vozítek do historických lokalit začal platit loni na začátku prosince a Praha rozmístila ve městě přes 600 značek za 3,7 milionu korun.

Provozovatelé segwayů Prahu kvůli zákazu už zažalovali (o tom, že se to chystají udělat jsme psali zde).

Praha začala instalovat stovky značek zakazujících vjezd vozítek segway loni v listopadu:

,