Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tvHladina se v Praze zvedne o 60 až 80 cm. Očekává se průtok až kolem 1000 kubíků za sekundu, což je hranice 2. stupně.
V současné chvíli protéká Prahou asi 380 metrů krychlových za sekundu a hydrologové upouštějí vodu na Vltavské kaskádě i z přehrady v Hostivaři. Novinářům to v pátek řekli primátor Bohuslav Svoboda (ODS), jeho náměstkyně Jana Komrsková (Piráti) a ředitel pražských hasičů Luděk Prudil.
Celková délka protipovodňových opatření na území Prahy, která zahrnuje zemní valy, pevné betonové stěny a mobilní hrazení, je 19,255 km, z toho mobilní hrazení tvoří 6,795 km. Výška mobilního hrazení se pohybuje v rozmezí od 0,2 do 6,27 metru. Pod všemi protipovodňovými liniemi jsou vybudovány vodotěsné železobetonové, štětovnicové či jílocementové stěny do hloubky nepropustného podloží, v některých místech až 12 metrů hluboké. Zdroj: MHMP |
„Podle informací, které máme k dispozici, ale to jsou vše jenom odhady, nepředpokládáme, že bychom šli významně přes druhý stupeň povodňového zatížení, což je těch 1000 metrů krychlových za sekundu. Kdybych to měl přiblížit, domníváme se, že by výška hladiny Vltavy neměla stoupnout o více než 60 či 80 centimetrů, ale berte to pouze jako odhad,“ řekl Svoboda.
Podle něj měla Vltava v pátek odpoledne ve Velké Chuchli průtok 360 metrů krychlových za sekundu.
Vedení hlavního města uzavřelo náplavky v Praze 1, 2 a 5 v 19:00. Řidiči museli svá auta z blízkosti řeky přesunout, ta nepřeparkovaná město odtáhlo. Vstup a vjezd na náplavky je uzavřen také i veřejnost.
„Chci apelovat na všechny, aby uposlechli případná varování a respektovali opatření, která mohou přijít. Jde především o jejich bezpečí,“ uvedl primátor.
Město již začalo s preventivní výstavbou protipovodňových zábran u Karlova mostu, u podchodu k loděnici na Zbraslavi a v Thomayerových sadech v Libni. Město nyní staví zábrany v celkové délce asi 198,6 metru. Zábrany jsou vysoké od 1,3 do 6,2 metru.
Nejpozději v sobotu bude zastavena lodní doprava v metropoli a plavidla budou muset jejich majitelé přemístit do chráněných přístavů. Město k odplutí do přístavu již připravilo loď Hermes, která slouží jako noclehárna pro lidi bez domova.
Vedení metropole rovněž chystá v sobotu zastavit lodní dopravu na Vltavě. Po pátečním jednání povodňové komise to sdělil mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník. Podle aktuální výstrahy bude i v Praze extrémní povodňové ohrožení. Velmi vydatné srážky doprovodí od večera i silný vítr.
Upouštění kaskády
„Aktualizovaná předpověď ukazuje zvýšený přítok vody do Vltavské kaskády. Povodí Vltavy proto v 7:30 razantně zvýšilo odtok z kaskády na 300 m3/s,“ uvedl v ranních hodinách ministr zemědělství Marek Výborný na síti X. Další zvýšení se podle povodí předpokládá v průběhu pátku.
Za posledních 24 hodin vodohospodáři v nádržích kaskády uvolnili přes 10,2 milionu metrů krychlových, napsalo povodí.
„Asistujeme jako profesionální hasiči dobrovolným hasičům například v Praze při stavbě protipovodňových stěn. O tom se bude rozhodovat během dnešního dne, kde se třeba nad rámec toho dopředu připraví, abychom v Praze ušetřili čas,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí hasičů Martin Kavka.
Hasiči v pátek již zavřeli bezpečnostní vrata na Čertovce. Na to navázala zmíněná preventivní výstavba protipovodňových zábran o celkové délce asi 199 metrů.
Situaci bude magistrát nadále monitorovat a ještě v pátek se znovu sejde protipovodňová komise. Největším problém pro Prahu je podle současných modelů Sázava, která bude mít velké průtoky, které hlavní město nemá jak regulovat. Vliv na výšku vody bude mít v Praze rovněž situace na Berounce, která se vlévá do Vltavy na jihu metropole.
„Na rozhodujících vodních tocích, tedy Vltavě a Sázavě, se průtoky zvyšují, takže předpokládáme, že v průběhu dne překročíme první povodňový stupeň, tedy stupeň bdělosti. Všechny následné kroky vycházející z tohoto milníku už jsou v běhu,“ uvedla náměstkyně primátora Jana Komrsková (Piráti).
Protipovodňová ochrana v Praze
Zdroj: MHMP |