Pondělí 30. března 2020, svátek má Arnošt
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 30. března 2020 Arnošt

Aktivisté obsadili pražský byt majitele z Izraele, ukázali na problém Airbnb

  9:56aktualizováno  9:56
Město mění na prázdné kulisy, zdražuje bydlení, narušuje sousedské vztahy a obtěžuje. Aktivisté, kterým vadí krátkodobé pronajímání bytů přes aplikaci Airbnb, uspořádali od pátku do soboty dvoudenní protestní akci pod názvem Stop Airbnb.

Páteční protestní happening kolektivu Stop Airbnb proti takzvanému sdílenému ubytování. Začátku akce se zúčastnil i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). (14. února 2020) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jako místo okupační akce si organizátoři vybrali jeden z krátkodobě pronajímaných bytů v Jindřišské ulici možná i kvůli tomu, že majitel nemovitosti je z Izraele a jejich akci nemohl narušit. Mluvčí poskytovatele služby Kirstin MacLeod redakci nepotvrdila, že by provozovatel chtěl cokoli proti akci v pronajatém bytě podniknout. Mluvčí naopak potvrdila zájem společnosti jednat o způsobu poskytování služby s představiteli města.

Fotogalerie

Adresa protestu byla do poslední chvíli tajná, oznámili ji jen chvíli před oficiálním začátkem. Krátce po zahájení v pátek odpoledne bylo 2+1 zcela plné, někteří hosté chvílemi museli postávat na chodbě, než se uvolnilo místo například u bannerů v předsíni.

Na nich byl mimo jiné přehled, které firmy v Praze přes Airbnb pronajímají nejvíce bytů či jakou cestou regulace krátkodobých pronájmů se vydaly různé světové metropole.

Někteří z účastníků akce dokonce dorazili s vlastními přezůvkami a domáckou atmosféru protestu doplňovala vůně různých jídel. Aktivisté pronajatý byt využili naprosto celý i včetně kuchyně, kde pro sebe i návštěvníky připravovali občerstvení.

Řada z návštěvníků Stop Airbnb má přímou zkušenost se sousedstvím s byty, které slouží krátkodobému pronajímání. Kromě rušení nočního klidu si stěžují například i na skutečnost, že z domu se stává anonymní prostor, do kterého tak mohou bez pozornosti vniknout i ti, kteří tam nepatří – například narkomané. V jednom domě také hořely na dvorku popelnice od nedopalků, které tam odhodili pravděpodobně turisté ubytování v bytě pronajímaném přes Airbnb. Hosté se podle některých přítomných k bytům často dopravují na sdílených koloběžkách, které překážejí ve vchodech.

Souhlasíte s bojem proti rozpínavosti služeb Airbnb?

celkem hlasů: 20566

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:0023. února 2020. Anketa je uzavřena.

Ano, už je to nesnesitelné13799
Ne, je to svobodné podnikání6301
Nevím466

Jedna z návštěvnic akce také vyprávěla o zkušenostech z domu, kde bydlí a kde se její sousedka stala obětí sexuálního obtěžování ve společných prostorách domu. Policie přitom případ odložila s tím, že se jedná o tvrzení proti tvrzení a pro vznesení obvinění by bylo nutné, aby byl útok zdokumentovaný například na videu. 

O dalším závažném případu, který je zatím v šetření, informoval Petr Městecký, který je předsedou výboru Snesitelné bydlení v centru Prahy. Muž, který trvale žije na Novém Městě, nakládal do výtahu věci, které stěhoval a přišla skupinka cizinců ubytovaných přes Airbnb a začala jej z výtahu vytlačovat. Domáhali se přednostního užití výtahu. 

„Jeden z hostů napadl muže úderem pěstí do obličeje, napadený byl omráčen a upadl na zem. Okamžitě se kolem něj seběhli ostatní a po přívalem nadávek a plivanců do něj začali surově a brutálně kopat,“ popsal případ z nedávné doby Městecký, podle něj ale v tomto případě policie svou práci zvládla, včasným zásahem napadenému nejspíš zachránila život. Věc podle předsedy výboru s největší pravděpodobností bude směřovat ke státnímu zástupci pro podezření z trestného činu ublížení na zdraví a loupežného přepadení.

Politici na protestu

Podobné postřehy ze soužití s Airbnb měli možnost vyslechnout i politici, kteří se na protest vypravili. Krátce po začátku na akci dorazil také pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Také on si začal číst informace z plakátů na stěnách bytu. „Přišel jsem se podívat, jak to tady bude probíhat, protože Airbnb je velký problém, který žere město zevnitř. Snažíme se to řešit, ale bude to ještě na dlouho,“ uvedl mimo jiném primátor. A postěžoval si, že město nemá dostatečné nástroje, aby problémům, které souvisejí s krátkodobými pronájmy mohlo čelit.

Poslanci se pohádali o pronajímání bytů přes Airbnb. Neomezili ho

„Zkoušíme se do toho problému opřít i na úrovni Evropské unie, kde by měla vzniknout nějaká komise, ale než nějaké nástroje dostaneme, nemáme nic,“ uvedl Hřib. Problémy podobné těm, které řeší Praha, se totiž týkají i mnoha dalších evropských měst. 

V české metropoli je přitom přes digitální platformu pronajímáno 15 000 bytů. Jejich rozmístění na akci v Jindřišské ulici ukazovala vystavená mapa – i když je nejvíce jednotek k dispozici ve středu města, řada krátkodobě pronajímaných bytů je i v takzvaném širším centru, tedy na Letné, Smíchově, ve Vršovicích, na Žižkově, v Karlíně či v Holešovicích. 

„Tato mapa ale neukazuje přesnou polohu, ale jen přibližnou. A tu přesnou polohu bychom potřebovali znát kvůli tomu, abychom mohli uplatňovat jako město různé výkonné pravomoci. Tedy jestli jsou byty řádně označené. U krátkodobých pronájmů se totiž jedná o provozovny. Řádně označený nemají ani tento byt, ve kterém se nacházíme, a který je přes Airbnb pronajatý,“ říká primátor.

Podle něj už rada hlavního města přijala základní body, se kterými bude vedení Prahy obcházet i ministerstva. „Potřebujeme totiž získat i jejich podporu, abychom přesvědčili i vládní většinu a mohli věci řešit smysluplně. To pro nás znamená informační povinnost nahlásit přesnou adresu pronajímaných bytů. Také by měla být oddělena sdílená ekonomika od skutečného byznysu,“ vysvětluje Hřib. 

Sám si představuje, že by přes platformy, jako je Airbnb lidé nabízeli bydlení, jen pokud například mají v bytech jeden pokoj navíc a nevědí, jak jej využít. Tento druh aktivit, kdy ubytovatelé ještě při snídani hostům řeknou nějaké zajímavosti o městě, pokládá primátor za přijatelný. Naopak nepřijatelné jsou podle něj „hotely rozlezlé do bytových domů.“

Byty nejsou hotely

Jedna z účastnic se ale zapojila do diskuse a připomněla, že k podnikání – i tomu v oblasti poskytování ubytování – slouží provozovny v nebytových prostorách a nikoli byty, které svou funkci mají definovanou již takzvaným prohlášením vlastníka. Byty by tudíž neměly sloužit ke krátkodobému ubytovávání jako hotely či penziony, ale dlouhodobému.

Poplatek za ubytování se bude týkat i Airbnb. Poslanci se hádali o jeho výši

Uvolnit ruce městům a obcím v regulaci služeb, jako Airbnb chtěli například poslanci Jakub Michálek (Piráti) a Patrik Nacher (ANO), kteří společně připravili novelu zákona o místních poplatcích. Jejich návrh ale poslanci neschválili. Petr Městecký se svou organizací obeslal všechny, kteří byli proti a podle něj za více, než týden odpověděli jen dva zákonodárci. Lenka Kozlová (Piráti) a Václav Klaus mladší (Trikolóra).

Ve svých aktivitách okolo Airbnb chce pokračovat také poslanec Nacher, který byl dalším z politiků, kteří se na protest Stop Airbnb osobně dostavili. „S Jakubem Michálkem jsme si přáli, aby se přenesla povinnost odvádět poplatky za hosty na provozovatele aplikace. A tím by vlastně museli předávat informace o počtu ubytovaných. Ani jedna z těchto věcí neprošla, půlka Sněmovny argumentovala ochranou vlastnictví. V této věci je ale důležitá také ochrana těch, kteří bydlí ve svých bytech. Podle mě je nutné najít vyvážený postoj mezi právy těch, kteří v bytech bydlí a těch, kteří tam nebydlí a byty pronajímají,“ vysvětluje Nacher.

Podle poslance je důležité, že se starousedlíkům kvůli Airbnb zhoršují jejich životní podmínky. Politik ale tvrdí, že problémy s aplikací pro sdílené ubytování nemusí nutně vyřešit jen změna zákonů. „Znám příklad domu v pražské Bílkově ulici. Ti, kteří v bytech trvale bydlí se s těmi, kteří je pronajímají, vzájemně respektují. Za byty nabízené přes Airbnb tam platí vyšší poplatky a v domě také mají stálé měření hluku, aby případné incidenty mohli včas řešit,“ vysvětluje Nacher. Podle něj v jiné lokalitě zase velmi pomohly varovné tabule v angličtině upozorňující na začátek nočního klidu ve 22 hodin.

Anketa mezi poslanci zvolenými za hlavní město Praha

Jak vidíte řešení problémů s Airbnb? Mají vaši mimopražští kolegové pro problematiku pochopení?

 • Petr Dolínek (ČSSD)

Oblast krátkodobých pronájmů je rozhodně nutné regulovat. Je ale třeba to udělat způsobem, který bude skutečně funkční, legislativně v pořádku a zajistí vymahatelnost pravidel. Musíme se například vypořádat s tím, že řada lidí pronajímá načerno. Pevně věřím, ze výsledkem naší práce bude komplexní návrh, který bude mít podporu Sněmovny i Prahy či dalších měst. Mimopražští poslanci se určitě na tuto problematiku dívají jinak.

 • Dominik Feri (TOP 09)

Pokud jde o řešení nepořádku hluku apod., tak zdaleka nejsou využívány všechny již nyní dostupné nástroje. Ze soukromoprávních lze uvést, že proti imisím (hluk, otřesy apod.) se lze bránit žalobou z rušené držby. Taková žaloba se navíc projednává ve zrychleném řízení a může přijít velmi rychle vykonatelné rozhodnutí.

 • Marek Benda (ODS)

Podpořil jsem změny směřující k posílení práv ostatních vlastníků. Všechny platformy se dostaly úplně někam jinam, než byly původně prognózovány. Asi nelze tyto aktivity zcela zastavit, ale musí se dostat do souladu s ostatními bydlícími i s veřejným právem. Jedná se o problém hlavně Prahy, ostatek republiky ho neřeší.

 • Jan Čižinský (KDU-ČSL)

Není normální, že se lidé bojí ve svém domě a že ve vedlejším bytě probíhá neustálá, nikdy nekončící party a člověk se ve svém vlastním domově nevyspí. Jsem pro regulaci a vždy jsem pro ni hlasoval.

 • Markéta Pekarová Adamová (TOP 09)

Řešení cele problematiky sdílených ubytovacích služeb vidím v důslednějším vymáhání dodržování již současných povinnosti, například placení poplatků a daní. Skutečně fungující regulaci lze vymyslet jen velmi těžko, mnohé se dá požadovat od soukromých majitelů bytu jen stěží či naopak lze snadno obejít. Jak problematiku vnímají poslanci z pohledu zda jsou či nejsou z Prahy, nechci hodnotit, mohu mluvit jen za sebe.

 • Jana Černochová (ODS)

Pro stanovení jasných podmínek a pravidel pro platformy typu Airbnb rozhodně ruku zvednu, ale pouze pro takové, které budou opravdu k něčemu platné a nebudou pouze výkřikem do tmy, bez možnosti praktické vymahatelnosti ze strany státu, nebo obce, jako byl ten minuly “pokus” ze strany hlavního města Prahy, který bohužel v praxi neřešil absolutně nic a nikomu by nepomohl!

 • Olga Richterová (Piráti)

Ve druhém čtení už prošla novela zákona o bytovém spoluvlastnictví. Podnikatel na Airbnb by měl povinnost oznámit počet postelí sousedům a to by se zohlednilo v poplatcích. Toto téma evidentně vnímáme odlišně podle toho, odkud kdo jsme. Klíčové je, aby obce i společenství vlastníků (SVJ) měly větší možnost dohodnout si vlastní přístup.

Autor:

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

 • Nejčtenější

Dva motorkáři zemřeli při nehodě nedaleko Poděbrad. Silnice hodiny stála

Dva motocyklisté zemřeli v sobotu odpoledne na následky dopravní nehody, ke které došlo nedaleko Poděbrad na silnici...

Škoda Auto prodloužila odstávku, výroba nepojede nejméně do půli dubna

Největší český zaměstnavatel, automobilka Škoda Auto, prodloužila kvůli koronaviru odstávku výroby nejméně do 14....

Povinnost mít roušku porušilo v Praze čtyři tisíce lidí, pokuta nepadla

Strážníci v Praze doposud přistihli zhruba čtyři tisíce lidí, kteří i přes nařízení kvůli koronaviru neměli zakrytá...

Muž najímal ženy jako zapisovatelky, pak je opíjel a sexuálně zneužíval

Pražská policie zadržela muže, který ženám nabízel brigádu, pak je opil a znásilnil. Kriminalisté případ stále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nakažených koronavirem je 1 394, mezi nimi i lékař a sestra z Bulovky

K úternímu podvečeru bylo v České republice podchyceno již 1 394 lidí s nákazou COVID-19. Jsou mezi nimi například i...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

 • Další z rubriky

Praha dezinfikuje domy, které slouží turistům k pronájmům přes Airbnb

Epidemie koronaviru zcela umrtvila cestovní ruch v Praze. To se podepsalo třeba i na kontroverzních krátkodobých...

Dva motorkáři zemřeli při nehodě nedaleko Poděbrad. Silnice hodiny stála

Dva motocyklisté zemřeli v sobotu odpoledne na následky dopravní nehody, ke které došlo nedaleko Poděbrad na silnici...

Negrelliho viadukt unesl 370 tun, vlaky se na trať vrátí v červnu

Tříletá oprava Negrelliho viaduktu v pražském Karlíně je téměř u konce. Oblouky železničního mostu, který spojuje...

Nevěstinec není schválen k bydlení, bezdomovcům nabízí postele jinde

Plán magistrátu na ubytování bezdomovců v Pražské tržnici, kde sídlí nevěstinec Showpark, není podle provozovatelů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...