Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 14. srpna 2022 Alan

Aktivisté obsadili pražský byt majitele z Izraele, ukázali na problém Airbnb

  9:56
Město mění na prázdné kulisy, zdražuje bydlení, narušuje sousedské vztahy a obtěžuje. Aktivisté, kterým vadí krátkodobé pronajímání bytů přes aplikaci Airbnb, uspořádali od pátku do soboty dvoudenní protestní akci pod názvem Stop Airbnb.

Páteční protestní happening kolektivu Stop Airbnb proti takzvanému sdílenému ubytování. Začátku akce se zúčastnil i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). (14. února 2020) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jako místo okupační akce si organizátoři vybrali jeden z krátkodobě pronajímaných bytů v Jindřišské ulici možná i kvůli tomu, že majitel nemovitosti je z Izraele a jejich akci nemohl narušit. Mluvčí poskytovatele služby Kirstin MacLeod redakci nepotvrdila, že by provozovatel chtěl cokoli proti akci v pronajatém bytě podniknout. Mluvčí naopak potvrdila zájem společnosti jednat o způsobu poskytování služby s představiteli města.

Adresa protestu byla do poslední chvíli tajná, oznámili ji jen chvíli před oficiálním začátkem. Krátce po zahájení v pátek odpoledne bylo 2+1 zcela plné, někteří hosté chvílemi museli postávat na chodbě, než se uvolnilo místo například u bannerů v předsíni.

Na nich byl mimo jiné přehled, které firmy v Praze přes Airbnb pronajímají nejvíce bytů či jakou cestou regulace krátkodobých pronájmů se vydaly různé světové metropole.

Někteří z účastníků akce dokonce dorazili s vlastními přezůvkami a domáckou atmosféru protestu doplňovala vůně různých jídel. Aktivisté pronajatý byt využili naprosto celý i včetně kuchyně, kde pro sebe i návštěvníky připravovali občerstvení.

Řada z návštěvníků Stop Airbnb má přímou zkušenost se sousedstvím s byty, které slouží krátkodobému pronajímání. Kromě rušení nočního klidu si stěžují například i na skutečnost, že z domu se stává anonymní prostor, do kterého tak mohou bez pozornosti vniknout i ti, kteří tam nepatří – například narkomané. V jednom domě také hořely na dvorku popelnice od nedopalků, které tam odhodili pravděpodobně turisté ubytování v bytě pronajímaném přes Airbnb. Hosté se podle některých přítomných k bytům často dopravují na sdílených koloběžkách, které překážejí ve vchodech.

Souhlasíte s bojem proti rozpínavosti služeb Airbnb?

celkem hlasů: 20566
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 neděle 23. února 2020. Anketa je uzavřena.

Jedna z návštěvnic akce také vyprávěla o zkušenostech z domu, kde bydlí a kde se její sousedka stala obětí sexuálního obtěžování ve společných prostorách domu. Policie přitom případ odložila s tím, že se jedná o tvrzení proti tvrzení a pro vznesení obvinění by bylo nutné, aby byl útok zdokumentovaný například na videu. 

O dalším závažném případu, který je zatím v šetření, informoval Petr Městecký, který je předsedou výboru Snesitelné bydlení v centru Prahy. Muž, který trvale žije na Novém Městě, nakládal do výtahu věci, které stěhoval a přišla skupinka cizinců ubytovaných přes Airbnb a začala jej z výtahu vytlačovat. Domáhali se přednostního užití výtahu. 

„Jeden z hostů napadl muže úderem pěstí do obličeje, napadený byl omráčen a upadl na zem. Okamžitě se kolem něj seběhli ostatní a po přívalem nadávek a plivanců do něj začali surově a brutálně kopat,“ popsal případ z nedávné doby Městecký, podle něj ale v tomto případě policie svou práci zvládla, včasným zásahem napadenému nejspíš zachránila život. Věc podle předsedy výboru s největší pravděpodobností bude směřovat ke státnímu zástupci pro podezření z trestného činu ublížení na zdraví a loupežného přepadení.

Politici na protestu

Podobné postřehy ze soužití s Airbnb měli možnost vyslechnout i politici, kteří se na protest vypravili. Krátce po začátku na akci dorazil také pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Také on si začal číst informace z plakátů na stěnách bytu. „Přišel jsem se podívat, jak to tady bude probíhat, protože Airbnb je velký problém, který žere město zevnitř. Snažíme se to řešit, ale bude to ještě na dlouho,“ uvedl mimo jiném primátor. A postěžoval si, že město nemá dostatečné nástroje, aby problémům, které souvisejí s krátkodobými pronájmy mohlo čelit.

Poslanci se pohádali o pronajímání bytů přes Airbnb. Neomezili ho

„Zkoušíme se do toho problému opřít i na úrovni Evropské unie, kde by měla vzniknout nějaká komise, ale než nějaké nástroje dostaneme, nemáme nic,“ uvedl Hřib. Problémy podobné těm, které řeší Praha, se totiž týkají i mnoha dalších evropských měst. 

V české metropoli je přitom přes digitální platformu pronajímáno 15 000 bytů. Jejich rozmístění na akci v Jindřišské ulici ukazovala vystavená mapa – i když je nejvíce jednotek k dispozici ve středu města, řada krátkodobě pronajímaných bytů je i v takzvaném širším centru, tedy na Letné, Smíchově, ve Vršovicích, na Žižkově, v Karlíně či v Holešovicích. 

„Tato mapa ale neukazuje přesnou polohu, ale jen přibližnou. A tu přesnou polohu bychom potřebovali znát kvůli tomu, abychom mohli uplatňovat jako město různé výkonné pravomoci. Tedy jestli jsou byty řádně označené. U krátkodobých pronájmů se totiž jedná o provozovny. Řádně označený nemají ani tento byt, ve kterém se nacházíme, a který je přes Airbnb pronajatý,“ říká primátor.

Podle něj už rada hlavního města přijala základní body, se kterými bude vedení Prahy obcházet i ministerstva. „Potřebujeme totiž získat i jejich podporu, abychom přesvědčili i vládní většinu a mohli věci řešit smysluplně. To pro nás znamená informační povinnost nahlásit přesnou adresu pronajímaných bytů. Také by měla být oddělena sdílená ekonomika od skutečného byznysu,“ vysvětluje Hřib. 

Sám si představuje, že by přes platformy, jako je Airbnb lidé nabízeli bydlení, jen pokud například mají v bytech jeden pokoj navíc a nevědí, jak jej využít. Tento druh aktivit, kdy ubytovatelé ještě při snídani hostům řeknou nějaké zajímavosti o městě, pokládá primátor za přijatelný. Naopak nepřijatelné jsou podle něj „hotely rozlezlé do bytových domů.“

Byty nejsou hotely

Jedna z účastnic se ale zapojila do diskuse a připomněla, že k podnikání – i tomu v oblasti poskytování ubytování – slouží provozovny v nebytových prostorách a nikoli byty, které svou funkci mají definovanou již takzvaným prohlášením vlastníka. Byty by tudíž neměly sloužit ke krátkodobému ubytovávání jako hotely či penziony, ale dlouhodobému.

Poplatek za ubytování se bude týkat i Airbnb. Poslanci se hádali o jeho výši

Uvolnit ruce městům a obcím v regulaci služeb, jako Airbnb chtěli například poslanci Jakub Michálek (Piráti) a Patrik Nacher (ANO), kteří společně připravili novelu zákona o místních poplatcích. Jejich návrh ale poslanci neschválili. Petr Městecký se svou organizací obeslal všechny, kteří byli proti a podle něj za více, než týden odpověděli jen dva zákonodárci. Lenka Kozlová (Piráti) a Václav Klaus mladší (Trikolóra).

Ve svých aktivitách okolo Airbnb chce pokračovat také poslanec Nacher, který byl dalším z politiků, kteří se na protest Stop Airbnb osobně dostavili. „S Jakubem Michálkem jsme si přáli, aby se přenesla povinnost odvádět poplatky za hosty na provozovatele aplikace. A tím by vlastně museli předávat informace o počtu ubytovaných. Ani jedna z těchto věcí neprošla, půlka Sněmovny argumentovala ochranou vlastnictví. V této věci je ale důležitá také ochrana těch, kteří bydlí ve svých bytech. Podle mě je nutné najít vyvážený postoj mezi právy těch, kteří v bytech bydlí a těch, kteří tam nebydlí a byty pronajímají,“ vysvětluje Nacher.

Podle poslance je důležité, že se starousedlíkům kvůli Airbnb zhoršují jejich životní podmínky. Politik ale tvrdí, že problémy s aplikací pro sdílené ubytování nemusí nutně vyřešit jen změna zákonů. „Znám příklad domu v pražské Bílkově ulici. Ti, kteří v bytech trvale bydlí se s těmi, kteří je pronajímají, vzájemně respektují. Za byty nabízené přes Airbnb tam platí vyšší poplatky a v domě také mají stálé měření hluku, aby případné incidenty mohli včas řešit,“ vysvětluje Nacher. Podle něj v jiné lokalitě zase velmi pomohly varovné tabule v angličtině upozorňující na začátek nočního klidu ve 22 hodin.

Anketa mezi poslanci zvolenými za hlavní město Praha

Jak vidíte řešení problémů s Airbnb? Mají vaši mimopražští kolegové pro problematiku pochopení?

 • Petr Dolínek (ČSSD)

Oblast krátkodobých pronájmů je rozhodně nutné regulovat. Je ale třeba to udělat způsobem, který bude skutečně funkční, legislativně v pořádku a zajistí vymahatelnost pravidel. Musíme se například vypořádat s tím, že řada lidí pronajímá načerno. Pevně věřím, ze výsledkem naší práce bude komplexní návrh, který bude mít podporu Sněmovny i Prahy či dalších měst. Mimopražští poslanci se určitě na tuto problematiku dívají jinak.

 • Dominik Feri (TOP 09)

Pokud jde o řešení nepořádku hluku apod., tak zdaleka nejsou využívány všechny již nyní dostupné nástroje. Ze soukromoprávních lze uvést, že proti imisím (hluk, otřesy apod.) se lze bránit žalobou z rušené držby. Taková žaloba se navíc projednává ve zrychleném řízení a může přijít velmi rychle vykonatelné rozhodnutí.

 • Marek Benda (ODS)

Podpořil jsem změny směřující k posílení práv ostatních vlastníků. Všechny platformy se dostaly úplně někam jinam, než byly původně prognózovány. Asi nelze tyto aktivity zcela zastavit, ale musí se dostat do souladu s ostatními bydlícími i s veřejným právem. Jedná se o problém hlavně Prahy, ostatek republiky ho neřeší.

 • Jan Čižinský (KDU-ČSL)

Není normální, že se lidé bojí ve svém domě a že ve vedlejším bytě probíhá neustálá, nikdy nekončící party a člověk se ve svém vlastním domově nevyspí. Jsem pro regulaci a vždy jsem pro ni hlasoval.

 • Markéta Pekarová Adamová (TOP 09)

Řešení cele problematiky sdílených ubytovacích služeb vidím v důslednějším vymáhání dodržování již současných povinnosti, například placení poplatků a daní. Skutečně fungující regulaci lze vymyslet jen velmi těžko, mnohé se dá požadovat od soukromých majitelů bytu jen stěží či naopak lze snadno obejít. Jak problematiku vnímají poslanci z pohledu zda jsou či nejsou z Prahy, nechci hodnotit, mohu mluvit jen za sebe.

 • Jana Černochová (ODS)

Pro stanovení jasných podmínek a pravidel pro platformy typu Airbnb rozhodně ruku zvednu, ale pouze pro takové, které budou opravdu k něčemu platné a nebudou pouze výkřikem do tmy, bez možnosti praktické vymahatelnosti ze strany státu, nebo obce, jako byl ten minuly “pokus” ze strany hlavního města Prahy, který bohužel v praxi neřešil absolutně nic a nikomu by nepomohl!

 • Olga Richterová (Piráti)

Ve druhém čtení už prošla novela zákona o bytovém spoluvlastnictví. Podnikatel na Airbnb by měl povinnost oznámit počet postelí sousedům a to by se zohlednilo v poplatcích. Toto téma evidentně vnímáme odlišně podle toho, odkud kdo jsme. Klíčové je, aby obce i společenství vlastníků (SVJ) měly větší možnost dohodnout si vlastní přístup.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Praze a Středočeském kraji se volí v obvodech Beroun, Kutná Hora, Mělník, Praha 10, Praha 11 a Praha 6.

Jiří Oberfalzer, Ladislav Kos, Renata Chmelová, Jiří RůžičkaPetr Holeček, Jaromír Strnad, Zdeněk HřibVladimír Špidla, Hana Marvanová, Janis Sidovský, Tomáš Hudeček

Některé obce za 20 let nezajistily protipovodňové systémy, říká šéf Povodí Vltavy

 • Nejčtenější

VIDEO: Nechvalně proslulá formule se znovu proháněla po dálnici D4

Řidič formule, který se ve vozidle proháněl po dálnici D4 v září 2019, je zřejmě zpátky. Zdá se, že ani desetitisícová...

Panathinaikos - Slavia 1:1, Šporar pálil šance a hosté trpěli, srovnali na konci

Postupují. Slávističtí fotbalisté si však odvetu třetího předkola Konferenční ligy na stadionu řeckého Panathinaikosu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

D1 je po pádu drátů vysokého napětí opět průjezdná, pomohla těžká technika

V pátek o půl deváté večer přerušily provoz na 15. kilometru dálnice D1 v důsledku silného větru spadlé dráty vysokého...

VIDEO: Z idyly spoušť během chvilky. Obec ukázala záznam řádění živlu

Anenské slavnosti v Horoměřicích u Prahy na konci července překazil jev podobný tornádu, který odborníci pojmenovávají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Exstarosta Nosek: Gross mě přirazil ke zdi, že za evakuaci Karlína půjdu sedět

Rozstřel Před 20 lety zaplavila Karlín rozvodněná Vltava. Starostou Prahy 8, pod kterou Karlín dodnes spadá, byl tehdy Josef...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

 • Další z rubriky

Zámek stál uprostřed obrazu zkázy, hasiči plakali. Teď Veltrusy chrání hráz

Premium Povodeň v roce 2002 byla nejničivější v historii státního zámku Veltrusy. Velká voda z nedaleké Vltavy při ní odnesla...

OBRAZEM: Nevzhledná místa přivádí k životu muraly, jsou ozdobou Prahy

Muraly, tedy velkoplošné malby, kterým jako malířské plátno slouží zdi městských domů, dokážou oživit zanedbaný prostor...

Bylo to jako z hororu, vzpomíná majitel mlýna na povodně. Unikl s družkou na lodi

Premium Tvrdý boj s dravým proudem řeky Berounky. Poničený dům i elektrárna. Měsíce práce na odstranění škod. Takové jsou...

Stanice metra Depo Zličín zná svoji podobu, na její střeše budou výstavy

Vítězem architektonické soutěže na podobu nové stanice pražského metra Depo Zličín se stal ateliér Petr Stolín...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...