"Domníváme se, že se začalo bourat ve chvíli, kdy stanovisko ministerstva kultury bylo ještě nepravomocné. Začalo se, podle našeho názoru, bourat nezákonně a z toho důvodu se odhodláváme k projevu mírumilovné občanské neposlušnosti," řekl iDNES.cz v neděli dopoledne organizátor protestu Lukáš Matoška.
U hotelu Praha se v neděli sešla zhruba desítka lidí. Část z nich před hotelem rozvinula transparent s nápisem Vekslák bourá Prahu. Podle Matošky by nedělním setkáním organizátoři chtěli vyburcovat i širší veřejnost, která nesouhlasí s bouráním budovy.
"Cílem je demolici pozastavit a počkat, až ten proces (rozhodnutí ministerstva kultury, poz. red.) bude řádně dokončen nebo nedokončen. Ale my tím vyjadřujeme jednotný názor kulturní obce, obce historiků umění, kteří se jasně vyslovili proti tomu, aby se hotel Praha boural," doplnil organizátor protestu. Své požadavky předali organizátoři také na vrátnici vily Petra Kellnera, jež se nachází v bezprostřední blízkosti hotelu.
Hotel je unikátní doklad dobové architektury
Bývalý hotel navrhla na zařazení na seznam kulturních památek v únoru skupina odborníků, mezi nimi například historik architektury Ladislav Zikmund-Lender, kritik architektury Adam Gebrian, předsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková nebo finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého Pavel Sterec
Podívejte se na hotel Praha |
"Dneškem nic nekončí. Využijeme všechny možnosti k tomu, aby byla demolice zastavena. Bude-li to nutné, budeme pokračovat v protestech, abychom zachránili tu část kulturního dědictví, která ještě není v kontejneru," uvedl Sterec.
"Hotel Praha reprezentuje unikátní doklad dobového celostního uměleckého díla, kde je sladěna architektura, interiéry, výtvarné prvky i nábytek. Plán nového majitele vystavět na místě hotelu rezidenční bydlení navíc nezaručuje náhradu kvalitnější architekturou, což může být jediný legitimní důvod demolice stávajících staveb," napsali navrhovatelé ministerstvu (více si o návrhu přečtěte zde).
Reagovali tak na to, že tehdejší vlastník prodal stavbu, která při pohledu z centra města kopíruje vrstevnice svahu a připomíná vlnu, koupila kyperská společnost Maraflex Limited. Už tehdy se spekulovalo o tom, že v pozadí obchodu stojí Kellnerova společnost PPF. Ta to však popírala (více se dočtete zde).
Hotel však nakonec miliardář Kellner přece jen získal. Na místě bývalého hotelu pro komunistické papaláše by měl vyrůst areál soukromé školy Open Gate, kterou zřizuje nadace The Kellner Family Foundation (více najdete zde).