Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. července 2021 Jakub

Znásilnil mě za Prahou, tvrdila doktorandka z Íránu. Soudy profesora očistily

  17:34
Vrchní soud v Praze potvrdil zprošťující rozsudek nad pětačtyřicetiletým profesorem jedné z pražských univerzit, kterého íránská doktorandka obvinila z toho, že ji v roce 2019 za Prahou znásilnil. Předcházející hlavní líčení u krajského soudu bylo emotivní. Cizinka během výslechu zkolabovala a při osvobozujícím rozsudku málem omdlel i pedagog.

Totožnost univerzitního profesora redakce zná, ale záměrně neuvádí jeho jméno, iniciály, ani název vysoké školy, na které působí. Po Krajském soudu v Praze se obžalovaného muže zastal tento týden i odvolací soud.

Jak potvrdila jeho mluvčí a jak také vyplývá z justiční databáze, Vrchní soud v Praze osvobozující rozsudek nad pedagogem potvrdil.

Podle obžaloby měl učitel znásilnit o čtrnáct let mladší doktorandku v noci na 2. listopadu 2019 u obce Lány-Vašírov na Kladensku, kam ji odvezl autem. Žena byla v té době v České republice teprve dva dny, do Prahy přiletěla na konci října.

„Zastavil na odlehlém místě nedaleko silnice a spolucestující studentku, jejímž byl školitelem, povalil na zadní sedadla a přes její hlasité slovní protesty a odstrkávání ji líbal v oblasti prsou a na těle, prováděl jí orální praktiky, částečně jí zalehl, držel v oblasti krku a za ruce, aby se nemohla bránit. Sám se svlékl, pronikl penisem do jejího přirození a po dobu nejméně pěti minut na ní prováděl vaginální styk, kterým jí způsobil oděrky pochvy a hluboké deflorační trhliny hymenu,“ uvedla státní zástupkyně.

Doplnila, že toto jednání vedlo u ženy k vážné posttraumatické stresové poruše.

Íránka loni v listopadu před soudem při konferenční výpovědi z jiné místnosti opakovaně plakala. „Chtěla jsem se bránit, ale nemohla jsem, necítila jsem ruce. Pořád tlačil, chtěl do mě vniknout svým přirozením,“ překládal tlumočník její slova.

Po dotazu předsedy senátu, jaké oblečení měli oba na sobě, začala hluboce dýchat a přestala reagovat. Soudce přivolal k ženě přítomnou lékařku. Ta konstatovala, že svědkyně není schopna další výpovědi. Její zmocněnec uvedl, že klientka podobným způsobem zkolabovala už dříve při výslechu na policii.

Pedagog odmítl, že si pohlavní styk na ženě vynutil násilím. Trval na tom, že k němu došlo po jejich vzájemné domluvě.

„Říkala, že mě miluje a že by s nikým jiným nespala, jen se mnou. Byla to noc plná lásky a objetí. Došlo k jednomu kopulačnímu pohybu, pak jsem to ukončil, protože ji to bolelo. Říkala, že by ráda pokračovala příště,“ hájil se.

Íránku opakovaně označil za paranoidní lhářku, která trpí bludy. „Jediný důvod, proč tady teď stojím, je, že se mi chtěla pomstít. Kdybych s ní byl doteď, tak by to neudělala,“ uvedl profesor.

Podle svých slov druhý den ráno doktorandce oznámil, že s ní nemůže zůstat, protože je jeho filipínská přítelkyně těhotná. Íránka poté zkolabovala, tak ji odvezl do nemocnice.

Poškozená lhala, řekl soud

Předseda prvoinstančního senátu Robert Pacovský označil v lednu letošního roku důkazní situaci v projednávaném případu za velmi rozporuplnou, kdy proti sobě stojí dvě různé verze jedné události.

„Soud proto musí obezřetně vážit jak věrohodnost výpovědi obžalovaného, tak poškozené. Pokud se týká paní poškozené, tak musím konstatovat, že její věrohodnost soud vnímá jako podstatným způsobem oslabenou,“ uvedl.

Podle soudu žena prokazatelně lhala ohledně své komunikace s profesorem, která probíhala několik měsíců před jejím příletem do ČR.

„Z té komunikace i z výpovědí celé řady dalších osob podle našeho názoru naprosto přesvědčivě vyplývá, že nejenže obžalovaný poškozenou kontaktoval i zprávami osobní až intimní povahy, ale lze také uzavřít, že přinejmenším částečně mu toto chování bylo ze strany poškozené opětováno. Poškozená to nepopisuje pravdivě,“ řekl Pacovský.

Žena totiž tvrdila, že jí chování českého pedagoga bylo nepříjemné a snažila se na něj nereagovat, ignorovat ho, protože se chtěla na studium do Prahy dostat. Profesor jí například poslal fotku svého penisu nebo před ní měl po Skypu masturbovat.

„Pokud uvádí, že to vnímala jen jako vztah žačky a profesora a nechtěla s ním komunikovat o osobních věcech, tak se sama usvědčuje z nepravdy. Pokud by mu nesdělovala detaily ze svého intimního života, jak mohl vědět, že nikdy neměla žádnou zkušenost a že je ještě panna? Jak jí mohl psát, že stojí právě o její panenství?“ podivoval se soudce.

Jeho senát objevil v ženině výpovědi i další nepravdy a uzavřel, že „je to především poškozená, kdo podstatným způsobem znevěrohodňuje svůj projev“.

V nemocnici o násilí nemluvila

Z provedeného dokazování vyplynulo, že večer před údajným znásilněním Íránka své spolubydlící na koleji řekla, že bude přes noc s kamarády. Vzala si věci a odešla. Venku na ni v autě čekal profesor. „Počítala s tím, že s obžalovaným pojede z té koleje dál a že tam stráví noc,“ uvedl Pacovský.

Další den ráno, když zkolabovala a pedagog ji odvezl na ošetření, se podle soudu nechovala v nemocnici jako oběť sexuálního násilníka.

„Ani jeden ze dvou lékařů, kteří ji vyšetřovali, od ní neslyšel, že byla podrobena jakémukoliv násilí. Nejenže to od ní neslyšeli, ale žádné známky násilí na ní neshledali. V lékařských zprávách (ohledně jejího kolapsu) je uvedeno, že se dozvěděla, že její přítel čeká dítě s jinou ženou,“ připomněl soudce.

Jedním z těchto lékařů byl soudní znalec z oboru psychiatrie, který popsal, že byl přítomen tomu, když profesor přišel za Íránkou z nemocniční chodby a pohladil ji. „Svědek jednoznačně uvedl, že na ní neviděl žádné známky tenze nebo obavy z obžalovaného,“ řekl Pacovský.

Spolubydlící z koleje vypověděla, že Íránka poté, co se vrátila na pokoj, nehovořila o žádném násilí, ale o tom, že měla s někým sexuální styk a má z toho výčitky.

Cizinka údajné znásilnění nahlásila na policii o dva dny později. Na jejím těle nebyly v tu dobu nalezeny žádné známky intenzivnějšího násilí, jen několik drobných hematomů. 

„Poškozená tu událost popisovala různým lidem různými způsoby. V jedné ze zpráv z psychiatrické hospitalizace se například uvádí, že ji bolí krk po škrcení. Ve své výpovědi však o škrcení vůbec nic neuvádí. Na jejím těle ani žádné stopy po škrcení nebyly zjištěny. Jedna ze svědkyň uvedla, že jí poškozená popisovala, že měla být dokonce svazována. Ani nic takového sama poškozená ve své výpovědi nikdy neuváděla,“ pokračoval soudce.

Podle něj nelze s jistotou uzavřít, že se skutek stal způsobem, jakým ho popisuje obžaloba. V případě pochybností musí soud rozhodnout ve prospěch obžalovaného, což se také stalo.

Při vyhlašování verdiktu se stojící profesor sesunul na lavici. Vypadalo to, že zkolabuje. Přivolání lékařské pomoci však odmítl a zbývající část rozhodnutí vyslechl vsedě.

Rozsudek je po přezkoumání vrchním soudem nyní již pravomocný. Pedagog, kterému hrozilo až 12 let vězení, může žádat od státu odškodnění za nezákonné trestní stíhání.

Íránská doktorandka podle dostupných informací na pražské univerzitě zůstala a ve studiu pokračovala s jiným školitelem.

Autor:
  • Nejčtenější

U rodinného domu na Benešovsku explodoval nástražný výbušný systém

Explozi výbušného systému u rodinného domu ve Vrchotových Janovicích na Benešovsku vyšetřuje policie. Při výbuchu,...

Exploze při pyrotechnickém průzkumu v Brdech těžce zranila dva vojáky

Záchranáři včetně vrtulníku zasahovali v úterý dopoledne u Padrťských rybníků v Brdech, kde došlo k výbuchu při...

Policie přebírá kodiaqy za čtvrt miliardy, Hamáček má elektrický enyaq

Skoro na den přesně před rokem prohlásil ministr vnitra Jan Hamáček, že octavie začínají být policistům malé. Jeho...

Neznámý vandal opět posprejoval část Karlova mostu v Praze

Neznámý vandal opět posprejoval část Karlova mostu v Praze. Podle policie je nápis u sochy Jana Křtitele velký zhruba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia se o Ligu mistrů utká s Ferencvárosem, či Vilniusem. Sparta by šla na Monako

Slávističtí fotbalisté se v třetím předkole Ligy mistrů utkají s lepším z dvojice Ferencváros Budapešť - Vilnius....

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Koupání v Praze moc neláká, důslednost kontrol kvůli covidu se liší

Pražská koupaliště nejsou naplněná tolik, jak jejich majitelé po rozvolnění doufali. Zejména na venkovní koupaliště...

Při požáru rodinného domu na okraji Prahy našli hasiči ohořelé tělo

Ohořelé tělo našli hasiči v ranních hodinách při likvidaci požáru rodinného domu V Křížkách v Praze v Dubči. Případ...

Restaurátor odstranil graffiti z Karlova mostu, plánuje se generální čištění

Restaurátor odstranil graffiti ze zábradlí a soch Karlova mostu v Praze. Následovat ještě bude dočištění, které bude...

Demolice nadjezdu zavře o víkendu na noc dálnici D11 u Prahy

Pražská Technická správa komunikací (TSK) plánuje na víkend od sobotní 17. do nedělní deváté hodiny ráno demolici...

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...

Pornoherečka se zastřelila kvůli rakovině. Její kolega se zabil na motorce

Americká pornoherečka Dahlia Sky spáchala sebevraždu. Měla rakovinu prsu a podle lékařů poslední fáze nemoci provázely...