Smlouva bez cen. Praha neví, za kolik nakoupí náhradní díly na tramvaje

  20:15aktualizováno  20:15
Praha uzavřela se společností Škoda Transportation smlouvu na nové tramvaje, v níž se zavázala,že bude od dodavatele nakupovat i náhradní díly. Nebyly tam ale uvedeny ceny. To teď město musí napravovat.

Praha se zavázala odebírat náhradní díly od dodavatele tramvají, ale cena se smluvně nekonkretizuje. | foto: iDnes.cz

Ve smlouvě Dopravního podniku (DP) se Škodou Transportation (ŠT) se podnik podle informací MF DNES zavázal, že během záruční doby bude brát na tramvaje náhradní díly od ŠT či jimi doporučených firem.

Pražské tramvaje

Dopravní podnik má celkem 945 tramvají, z toho je 93 tramvají typu ForCity (15T).

Do konce roku se počet nových tramvají zvýší na 123 a příští rok dodá Škoda Transportation městu dalších 32 tramvají.

Náklady na roční dodávky vozů se pohybují kolem 2,2 miliardy korun, jedna tramvaj stojí přibližně 70 milionů korun.

Celkem chce mít Praha 250 nových vozů za zhruba 19 miliard korun. Před pár týdny se vyjednávacímu týmu Dopravního podniku podařilo rozložit platby nikoli jen do roku 2018, jak bylo původně v plánu, ale až do roku 2022.

Vozy dodané v budoucnu by navíc měly být vybavené wi-fi i klimatizací.

Ale nedohodl si ve smlouvě ceny těchto dílů, a dokonce ani nestanovili stropy, které ceny nemohou překročit.

DP tak hrozí, že by mohl za díly platit vysoké sumy. Škoda Transportation sice vylučuje, že by je bezdůvodně uměle navyšovala, ale problém tkví v tom, že v tuto chvíli je Dopravní podnik fakticky odkázaný na rozhodnutí managementu soukromé firmy.

S mnohými jinými firmami přitom dopravce ceny dohodnuté mívá. Hrozícím problémům chce zabránit i v případě Škody Transportation a chce v následujících týdnech dojednat ceny dílů.

„Není neobvyklé, že si dodavatel v rámci garančních podmínek stanovuje dodavatele dílů,“ říká radní pro dopravu Jiří Pařízek. Přesto město stojí o to, aby měl DP jistější pozici, nastavit alespoň základní ceny dílů.

„Cena není smluvně stanovena,“ připouští za Škodu Transportation mluvčí Michal Tobrman. „Odvíjí se od okamžiku, kdy přijde poptávka po náhradních dílech. Cena je tak ovlivněna několika faktory - například trhem, měnovým kurzem, inflací. Jiná cena je také za jeden kus a jiná za pět kusů,“ říká.

Město musí odebírat doporučené díly kvůli záruce

Mluvčí ŠT i Dopravního podniku Jiří Štábl potvrdili, že v současnosti v rámci záruky dodává Škodovka náhradní díly zdarma. Záruku se navíc podniku podařilo u prvních dodaných padesáti modelů 15T prodloužit o 6 měsíců.

I tak musel podnik vloni kupovat díly pro 15T za zhruba 4 miliony korun a na poruchovější tramvaje typu 14T to stálo 15,6 milionu.

„V rámci pravidelné údržby Dopravní podnik nakupuje díly přímo od výrobců, pokud takový díl nevyrábí právě Škoda,“ dodal Štábl. Jestliže by neodebírali doporučené díly, hrozilo by, že tramvaje už nebudou v záruce.

Podle informací MF DNES proto chce dopravce domluvit se ŠT další úpravu smlouvy, která by alespoň u těch nejdůležitějších dílů zafixovala ceny náhradních dílů, nebo alespoň určila jejich horní hranici.

Mluvčí Štábl popírá, že by vyjednávání už začalo, ale připustil, že se o tomto tématu v podniku hovořilo a že si Dopravní podnik připravuje materiály, aby mohl se Škodou Transportation odstartovat debatu na toto téma.

MF DNES zjistila, že neoficiální schůzky již začaly. Nyní však jednání stojí, protože vedení Škody Transportation naštvaly některé výroky vedení Prahy.

„Minulý týden bylo jedno jednání přerušeno z důvodu uveřejnění mylných informací ohledně prodeje tramvají ForCity Alfa,“ sdělil mluvčí Škody Transportation Michal Tobrman.

Narážel tak na výroky radního Jiřího Pařízka, který některým médiím řekl, že má Praha tramvají nadbytek a chce jich část prodávat.

„Máte pravdu. Mrzí mne jeden můj výrok, který byl v teoretické úrovni. Myslel jsem si, že se vyjadřuji diplomaticky, nicméně tento můj výrok se Škodovky dotkl. Firma mi to dala jasně najevo. A víc bych to nekomentoval,“ konstatoval tento týden Pařízek. Pak dodal, že už si snad věci vyříkali.

Pařízek se schůzek neúčastní, Prahu tam zastupuje generální ředitel DP Jaroslav Ďuriš. Podle informací z MF DNES chce jeho tým dojednat s ŠT smluvní ceny dílů nejen na období, kdy jsou vozy v záruce, ale dokonce po celou dobu jejich životnosti. To je v případě nových tramvají 30 let.

V Praze jezdí už sto nových tramvají ForCity:

Autoři: ,

Nejčtenější

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Další z rubriky

Aktivisté slezli ze střechy Kliniky, strávili tam sedm nocí

Aktivisté i při pátečním vyklízení budovy Kliniky zůstali na střeše (11.1.2019)

Skupina aktivistů dnes odpoledne sestoupila ze střechy bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Na...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Opilý řidič si v chumelenici spletl přejezd s křižovatkou a vjel na koleje

Opilý řidič si na Příbramsku spletl koleje s cestou. (14. 1. 2018)

Policisté museli v pondělí večer pomáhat řidiči, který s autem uvázl na kolejích poblíž přejezdu v Mokrovratech na...

Najdete na iDNES.cz