Slavná Waltrovka mizí, nahradí ji vilky, byty a budova ve tvaru vrtule

  7:40aktualizováno  7:40
V jejích výrobních halách vznikaly letecké motory, které znal celý svět. Kdysi slavná továrna Walter v pražských Jinonicích už ale několik let zeje prázdnotou. Do opuštěného prostoru nyní najely bagry, které areál likvidují. V blízké budoucnosti by se tento brownfield měl proměnit v moderní čtvrť.

Demolici, jež probíhá v těchto dnech, by měla přečkat jediná železobetonová budova z přelomu 20. a 30. let minulého století. Ta totiž od roku 2009 podléhá památkové ochraně. Nicméně to, jaké využití bude mít, dodnes není jisté.

„Historicky chráněná budova je součástí kancelářského komplexu Mechanica. Prozatím je určena pro kancelářské plochy, nevylučujeme však možnost, že by tady mohla být škola či jiná veřejně prospěšná instituce,“ říká mluvčí investora Ivo Mravinac.

Kanceláře ve tvaru vrtule

Z areálu Waltrovky má být v následujících letech kromě kanceláří i rezidenční čtvrť. Už před Pentou jí zde plánovala společnost Red Group, která projekt v září roku 2012 prodala. Penta, která jej získala, nechala následujícího roku vyhlásit architektonickou soutěž, která původní plány pozměnila.

Fotogalerie

„Mně osobně se sice více líbil záměr předchozí společnosti, nicméně zase je nutné uznat, že Penta výrazně snížila objemy staveb,“ říká například František Gemperle z místní občanské iniciativy Za Pět.

V areálu Waltrovky se totiž původně počítalo se zachováním většího počtu původních cihlových budov, které by se daly přestavět na loftové byty. O lofty však podle Mravinace není v současnosti kvůli špatnému zateplení a jejich vyšší ceně takový zájem.

Celý projekt má obsahovat šest set bytů, padesát rodinných domů a 65 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch.

Těm by měla vévodit kancelářská budova Aviatica, jejíž půdorys, společně s další administrativní budovou s názvem Dynamica, připomíná tvar rotující vrtule. Podle Mravinace tím developer naváže na genia loci bývalé letecké továrny.

Stará Waltrovka v novém

Má tu stát až 600 bytů

  • Během prvních pěti let má na území o rozloze 169 tisíc metrů čtverečních vzniknout luxusní moderní komplex. 
  • Do projektu developerská společnost Penta plánuje investovat přes 200 milionů eur (cca 5,5 miliardy korun). 
  • Výstavba je rozplánována na několik etap, a to na výstavbu rezidenční části, kancelářské a relaxační. 
  • První etapa počítá s dostavbou některých bytů a rodinných domků již v prvním čtvrtletí příštího roku. Více než 230 bytů a 33 rodinných domků se začne prodávat v dubnu letošního roku. 
  • Po dokončení projektu by mělo být k prodeji až šest set bytů a padesát rodinných domů. Kancelářská část bude nabízet 65 tisíc m² plochy a její první budova Aviatica bude dokončena již na podzim letošního roku.

Výstavba obrovského komplexu má však i své stinné stránky. Stavební práce například komplikují dopravu v přilehlých oblastech.

V jednání jsou i změny jízdních řádů. Komplex nutně zvýší hustotu obyvatel oblasti, kvůli čemuž zřejmě vzniknou nové autobusové zastávky. „V jednání jsme také s Českými drahami ohledně znovuzprovoznění vlakového nádraží Jinonice,“ uvádí Mravinac.

V Praze 5 jde o další velký developerský projekt. Před několika týdny společnost Smíchov Station Development, z části patřící developerovi Luďku Sekyrovi, představila budoucí podobu smíchovského nákladového nádraží.

Možná už za dva roky by zde mohla na 35 tisících metrech čtverečních začít růst samostatná čtvrť Smíchov City. Výše investice se plánuje v rozmezí 15 až 17 miliard korun.

Kdysi slavná továrna

Waltrovka bývala továrním areálem společnosti, kterou v roce 1911 založil Josef Walter. Firma se zaměřovala na výrobu automobilů a automobilových motorů.

Mezi první a druhou světovou válkou se stala významným výrobcem leteckých motorů. Nejznámějším motorem se stal Walter NZ-60, který fabriku celosvětově proslavil. Poháněl například letadla Avia BH-5 či BH-9, která ve dvacátých letech dosáhla řady rekordů.

Kromě řady evropských zemí putovaly motory z Waltrovky i do zemí, jako je Brazílie, Čína či Spojené státy. Výroba v továrně skončila téměř po sto letech, v roce 2008.

Vizualizace budoucí podoby pražské Waltrovky (video z roku 2013)

Autor:

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Je to Sevilla. Slavia v osmifinále vyzve španělský tým s českým brankářem

POSTUPOVÉ SELFIE. Fotbalisté Slavie se radují z vítězství v Genku, kterým si...

Slávističtí fotbalisté se po poledni vrátili z úspěšné mise v Genku a v autobuse cestou z letiště v Praze se dozvěděli...

Dukla - Sparta 2:3, hosté vedli jen jednou, v závěru rozhodl Tetteh

Benjamin Tetteh se raduje z třetího gólu Sparty proti Dukle.

Sparťanští fotbalisté dvakrát prohrávali, ale silou vůle zápas na hřišti posledního mužstva ligy otočili. V dohrávce...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Další z rubriky

Modernizace trati Praha–Kladno pokročila, hotovo bude v roce 2029

Vizualizace rychlodráhy

Projekt modernizace železnice s připojením na Letiště Václava Havla se dostal do fáze, kdy Správa železniční dopravní...

Nehody v tunelech pod Prahou jsou častější, řidiči nedodržují pravidla

Nehody v tunelech pod Prahou jsou častější, řidiči nedodržují pravidla

Technická správa komunikací upozorňuje na velké množství nehod způsobených neopatrností řidičů v tunelech na Městském...

KVÍZ: Jak dobře znáte Českou republiku?

Ilustrační snímek

Jak hluboká je propast Macocha, v kterých městech jezdí tramvaje a kde pramení Vltava? V dalším z kvízů si můžete...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz