Veřejné přístavy na Labi mají přitáhnout turisty od Týnce po Mělník

  15:30aktualizováno  15:30
Dvanáct veřejných přístavů by během příštích dvou let mělo vzniknout na Labi mezi Týncem a Mělníkem. Středočeský kraj tak chce podpořit rozvoj vodní turistiky. Jeden přístav vyjde na pět až čtyřicet milionů korun. Jediný takový je zatím pouze v Týnci.

Veřejné přístaviště vznikne také v Nymburce. | foto: Vizualizace: Ředitelství vodních cest

Pro někoho to může být ideálně strávená dovolená: rodina si v Mělníku vypůjčí na několik dnů loď, dopluje po Labi přes Neratovice a Nymburk do Poděbrad, kde stráví dva dny prohlídkou města a lázeňskými radovánkami.

Pak se lodí přesune dál do Kolína, odkud po cyklostezce dojede na návštěvu zámku Radim. Loď majiteli vrátí v Kolíně.

To je jedna z mnoha variant, jak by během tří let mohla začít fungovat síť spolupracujících měst, obcí a podnikatelů v Polabí, která do Středočeského kraje přitáhne turisty.

S městy na ní pracuje obecně prospěšná společnost Zlatý pruh Polabí, která sdružuje jednotlivé aktéry spolupráce pomocí memoranda. Nyní jich je již sedmatřicet a patří k nim třeba Nymburk, Kolín, ale i krajská hospodářská komora nebo Státní plavební správa.

Jednu z hlavních rolí v memorandu hraje Ředitelství vodních cest. To chce během let 2014 a 2015 ve městech jako Mělník, Lysá nad Labem, Nymburk, Poděbrady či Kolín vystavět veřejná přístaviště či přístavy propojené s památkami a restauracemi.

Přístav je zatím jen v Týnci

Právě přístaviště jsou v Polabí základní podmínkou rozvoje vodní turistiky. Dosud kromě Týnce nad Labem ve středočeských městech chybějí. Scházejí tak místa, kam by menší lodě či rekreační plavidla mohly pohodlně připlout, zakotvit, načerpat palivo či doplnit zásoby vody. Anebo dlouhodobě zakotvit v takzvané vnitřní maríně.

Veřejné přístavy na Labi

Veřejné přístavy na Labi

To se má změnit. "Na projektu pracujeme po dohodě se starosty měst i dalšími subjekty tak, aby kolem řeky zároveň vznikly cyklotrasy, naučné stezky a další atraktivní turistické cíle. Přístavy letos budujeme v dolním toku Labe na Ústecku, v příštím a přespříštím roce se zaměříme na střední tok řeky, tedy na střední Čechy," upřesňuje ředitel vodních cest Jan Skalický.

Zlatý pruh Polabí nyní chystá přistoupení nových aktérů k memorandu o spolupráci. V příštích několika týdnech jej tak podepíší třeba Poděbrady a Mělník.

Města: Chceme využít potenciál řeky

Města takovouto spolupráci vítají, přestože je jasné, že investovat budou muset i ona, z vlastních rozpočtů. Ředitelství vodních cest zaplatí vše, co postaví takříkajíc na vodě. Infrastrukturu okolo budou financovat právě obce.

Například Mělník předběžně uvažuje o nákladech ve výši asi šesti set tisíc korun. I tak s podporou počítá. "Vodní turistika se stává čím dál atraktivnější a sama města jsou malými pány. Neumějí potenciál řeky využít," říká starosta Mělníka Ctirad Mikeš.

Právě do Mělníka nyní zajíždějí jen výletní lodě, které jsou podle starosty jednotkami samy pro sebe a jejich pasažéři v kraji či ve městě příliš nepobudou. "Většinou je zde naloží do autobusů a odvezou do Prahy," poznamenává Ctirad Mikeš. V souvislosti se sítí veřejných přístavů doufá v oživení historického centra města.

Společnost Zlatý pruh Polabí zapojuje do spolupráce kromě měst také další subjekty - třeba hoteliéry z Polabí, výrobce lodí a jejich půjčovny nebo provozovatele památek.

"Ti všichni pak mohou spolupracovat na vzájemné propagaci. Na zámku se lidé dozvědí o možnostech trávení dovolené na lodi, naopak v přístavu budou hledat návštěvníci program, kam mohou vyrazit třeba na jednodenní výlet na kole," uvádí Pavel Hlaváč ze Zlatého pruhu Polabí. Časem chystá Zlatý pruh také knihu o celém toku Labe od jeho pramene až do Hamburku.

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Mánes zdobí nábřeží už 90 let. Nádhernou stavbu financoval i Rothschild

Řeka působí jako magnet a přitahuje romantiky i umělce.

Ostře řezané linie, čisté bílé plochy a vysoká kamenná věž s patinovanou kupolí tvoří dominantu vltavského nábřeží a...

Kamion smetl čtyři auta v koloně na D6, pět lidí se zranilo

Dálnici D6 uzavřela na 15. km ve směru na Prahu hromadná nehoda dvou kamionů a...

Dálnici D6 uzavřela kolem třinácté hodiny na 15. km ve směru na Prahu hromadná nehoda šesti vozů. Zranilo se pět lidí,...

VIDEO: Ve výkopu prasklo potrubí, gejzír vody sahal do čtvrtého patra

Z žižkovského vodovodu tryskala voda až do výšky 4. patra (19. července 2019)

Několikametrový gejzír vody několik minut stříkal z potrubí v ulici na Žižkově. Na dodávku vody by havárie neměla mít...

Najdete na iDNES.cz