Politici zahájili předvolební kampaně, Středočechům vlezou do obýváků

  13:48aktualizováno  13:48
Středočeši se musí připravit na předvolební "masáže". Tři nejsilnější politické strany zahájily své kampaně před podzimními krajskými volbami. ODS rozdává peníze, TOP 09 přijde do obýváků a kontaktní bude i ČSSD.
Tři největší strany se ve středních Čechách chystají na volby. (Ilustrační snímek)

Tři největší strany se ve středních Čechách chystají na volby. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Letošní krajské volby ovlivní nejen kauza exhejtmana Davida Ratha, ale i fakt, že stran, koalic a hnutí, které budou bojovat o přízeň voličů, je nejvíc v historii krajských voleb - jednadvacet.

Kampaň už oficiálně zahájily i tři nejsilnější parlamentní strany, ODS, ČSSD a TOP 09. Ta jde do krajských voleb poprvé, spojila se se Starosty a nezávislými (STAN) a svou kampaň zahájila v Hostivici, Rathově bydlišti.

V Hradci Králové se 22. a 23. října uskutečnil volební sněm TOP09. Na snímku

Helena Langšádlová

"Je symbolem toho, jak se krajská politika dělat nemá," řekla lídryně kandidátky a poslankyně Helena Langšádlová.

Kampaň TOP 09 a STAN je inspirována Amerikou, kde jsou populární kampaně "door to door", tedy ode dveří ke dveřím. Dává lidem možnost, aby si některého z kandidátů pozvali k sobě domů, je proto nazvaná Obýváky 2012.

Jednička kandidátky má už domluvená dvě setkání, obě asi s dvaceti lidmi. "Od jara jezdím po kraji, ale obýváková kampaň mě teprve čeká. Rozjeli jsme ji v září, aby si lidé o prázdninách zvali domů politiky, to by bylo příliš," řekla Langšádlová.

Už projela šedesát středočeských měst a obcí a devadesát jich má před sebou. "Jsou to cenná setkání, lidé se zajímají o hodně témat a tím, že jsem celostátní politik, ne vždy jen krajských," dodala.

ČSSD dá do kampaně 3,5 milionu

Trojka kandidátky nominovaná za STAN a kutnohorský starosta Ivo Šanc ještě nabídku, aby přišel k někomu domů, nedostal. Pokud však přijde a on bude mít čas, slibuje přijít.

"Těším se. Je to zajímavá a účelná myšlenka. Ale moje kampaň se rovná moje práce starosty a výsledky na radnici, takže nemíním zanedbávat své starostovské povinnosti kampaní, to je doplňková záležitost," řekl Šanc.

Na kontaktní kampani chce stavět i ČSSD, jejímž volebním manažerem je Marek Semerád, stále ještě ředitel krajského zastoupení v Bruselu a osmička kandidátky. První výjezd čeká lídra, příbramského starostu a senátora Josefa Řiháka, 15. září, bude do Benešova. Celkem objede osmdesát míst kraje.

Starosta Příbrami Josef Řihák

Josef Řihák

"Chceme chodit mezi lidi, tedy ne do jejich obýváků, to bychom si nedovolili. Během dne bych měl objet pět šest míst kraje. Kdo bude chtít, přijde a zeptá se, na co chce," popisuje Řihák.

Jezdit bude i dvojka a trojka kandidátky. Náměstek hejtmanky a nymburský starosta Miloš Petera objede východ kraje a náměstek kladenského primátora Zdeněk Syblík západ. "Všechny jedničky okresů navštíví obce nad 500 obyvatel ve svém regionu. Rozpočet kampaně je asi 3,5 milionu," řekl Semerád.

ODS nechá lidi rozhodnout, kam dát peníze

Na netradiční kampaň letos vsadila středočeská ODS v čele s lídrem, primátorem Mladé Boleslavi Raduanem Nwelatim.

Raduan Nwelati

Raduan Nwelati

Nazval ji Kampaň, která pomáhá. Za každého, s kým on nebo jeho spolupracovníci hovoří, totiž zaplatí deset korun. Občan dostane dva žetony, jeden v hodnotě pět korun, a vybere si, zda je vhodí do nádoby s označením dobrovolní hasiči, zdravotnictví, školství, doprava nebo sociální služby.

"Žetony pak proměníme v peníze a přesně tolik do dané oblasti vložíme. Je to jiný způsob, jak utrácet peníze v kampani. Je trochu nestandardní, ale lidé na ni reagují pozitivně, je tedy hrozně příjemná," řekl Nwelati.

Právě dnes je v polovině kampaně, objel už 33 míst kraje a dalších 33 ho ještě čeká. Oficiálně sice kampaň zahájila celá ODS až v září, a to právě v Mladé Boleslavi, kde je ODS v komunálních volbách tradičně jednou z nejúspěšnějších, ale Nwelati už po kraji několik týdnů jezdí.

"Středočeský kraj je tak velký, že bych ho za šest týdnů nestihl objet, a já se s ním chci seznámit. Nebudu zastírat, že doteď jsem se zajímal hlavně o Mladou Boleslav, ale pokud chci být hejtman, musím ho znát celý," podotkl Nwelati.

Kolik kampaň bude stát, prý zatím neví. Složí se na ni ústředí strany, krajská organizace i jednotliví kandidáti. Zatím je v nádobách 12 tisíc žetonů, tedy 120 tisíc korun. Nejvíc jich je pro oblast zdravotnictví, pak pro sociální služby a školství. A co bude ODS dělat, pokud bude žetonů víc, než s kolika počítala?

"Myslím, že bychom to řešili v rámci kandidátů, kteří by přispěli ještě víc než dosud. Jsou ale i občanská sdružení nebo firmy, které jsou ochotné pomoci," říká Nwelati.

Nejčtenější

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Praha 6 vyhlásila dopravní nouzi, trpí pod náporem vozidel

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Městská část Praha 6 ve čtvrtek vyhlásila Stav dopravní nouze. Návrh odsouhlasilo 29 z 38 přítomných zastupitelů. Ti...

Trampové nechali kamaráda vozíčkáře u lomu Amerika, zůstal tam dvě noci

Vozíčkář zůstal dvě noci u lomu Amerika, nechali ho tam kamarádi. (17. 6. 2019)

U lomu Velká Amerika na Berounsku zůstal po dvě noci opuštěný vozíčkář, který se sám nedokázal dostat pryč. Podle...

Pacientku nechali ležet šest hodin na chodbě. Nemocnice pochybení popírá

Nemocnice chodba

Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov nechala na nemocniční chodbě ve středu ležet postarší ženu šest hodin. Alespoň...

Další z rubriky

Jaderný reaktor je i v Praze, pomáhá zkoumat kly mamutů či tibetské léky

Praha pokusný jaderný reaktor ČVUT. (12.6.2019)

Seriál HBO věnovaný katastrofě v Černobylu obrátil pozornost veřejnosti k jaderným zdrojům. Vedle dvou známých...

Stromy na Vinohradech musely ustoupit hřišti, lidé poslední z nich brání

Fotografie posledního javoru.

Na místě bývalé komunitní zahrady plánuje vedení radnice Prahy 2 postavit dětské hřiště. Místním obyvatelům se nelíbí,...

Tažený autobus naboural do lampy, část sloupu dopadla na zastávku

V Praze 11 naboural odtahovaný autobus do lampy. (19.6.2019)

Na pražském Chodově dopoledne boural vůz odtahové služby, který vlekl na tyči autobus. Právě tažené vozidlo pokácelo...

Najdete na iDNES.cz