Pražským stavebním předpisům hrozí zrušení. Možná porušují zákon

  18:30aktualizováno  18:30
Platí od prvního října, ale hrozí, že brzy budou ministerstvem zase zrušeny. Řeč je o nových Pražských stavebních předpisech, které musí město na základě výzvy ministerstva pro místní rozvoj upravit. Pokud by se tak nestalo, hrozil by chaos - původní stavební předpisy už totiž neplatí.

Ilustrační snímek | foto: IPR Praha

Stavbaři by tak rázem nevěděli, co se v metropoli smí a co ne.

„Nejasnosti ohledně budoucnosti Pražských stavebních předpisů nemohou být pozitivní pro nikoho. Stavebnictví potřebuje více než cokoli jiného zejména jasná pravidla a předvídatelnost ze strany veřejného sektoru,“ řekl předseda představenstva developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Fotogalerie

Nové stavební předpisy schválila už v červenci bývalá rada a platí od 1. října.

Ministerstvo pro místní rozvoj už v polovině října vyzvalo Prahu k jejich úpravě. Podle něj totiž některá technická ustanovení nejsou v souladu se zákonem. Praha navíc existenci nových předpisů měla oznámit Evropské komisi.

Problém nyní řeší nové vedení města a zejména radní pro územní rozvoj Matěj Stropnický z Trojkoalice, který jej převzal po někdejším primátorovi Tomáši Hudečkovi. Už v úterý má Stropnický předložit upravený návrh, který musí rada schválit. Je ale otázkou, zda s úpravou bude spokojené i ministerstvo.

Rok s Pražskými stavebními předpisy

  • Leden 2014 Návrh nových předpisů je zveřejněn na internetu.
  • Červenec 2014 Bývalé zastupitelstvo hlavního města schvaluje nové Pražské stavební předpisy. 
  • Říjen 2014 Předpisy začínají platit 1. října. Ministerstvo následně vyzývá magistrát k jejich úpravě, a to jen tři dny před volbami. Dává mu lhůtu 60 dní na vyjádření. Přichází nové zastupitelstvo. 
  • Prosinec 2014 Přesně v polovině měsíce vyprší lhůta, do které se má rada města vyjádřit k námitkám ministerstva. V úterý 16. prosince bude rada hlasovat o novém návrhu.

Magistrát společně s Institutem plánování a rozvoje (IPR), který je autorem předpisů, plánují využít celostátních stavebních předpisů. Právě z nich Pražské stavební předpisy vycházejí, ale přizpůsobují je potřebám metropole.

„Vyřešíme to tak, že určitá ustanovení z Pražských stavebních předpisů vyjmeme a v těchto případech se odkážeme na celostátní předpis. Dokument s vyňatými částmi pak Matěj Stropnický předloží ke schválení radě. Poté vyřazené části do dokumentu vrátíme - tím vznikne nový návrh a ten magistrát zašle Evropské komisi. Tu lze totiž informovat pouze o návrhu, nikoliv o účinných předpisech. Proto nemůže magistrát poslat komisi současné předpisy,“ popsal hlavní body plánu na záchranu Pražských stavebních předpisů jejich autor Pavel Hnilička z IPR.

Hudeček: Na ministerstvo tlačí billboardová lobby

Nové předpisy regulují mimo jiné reklamu ve městě. Z toho vyplývá i nižší zisk billboardových firem, kterým se to zákonitě nelíbí. O sporu firmy BigBoard s bývalým vedením metropole psala MF DNES už před časem.

Exprimátor Tomáš Hudeček tvrdí, že na ministerstvo zatlačila právě firma BigBoard. „Veškerá argumentace je pouze zástěrkou pro lobby společnosti BigBoard, která svými billboardy hyzdí město,“ napsal MF DNES Hudeček.

Dodal, že politici chtějí být vidět a tyto společnosti jim nabízejí výhodné plochy za různé protislužby. Firma BigBoard Hudečkovo tvrzení striktně odmítá. „Pan Hudeček nemá na obranu nekvalitně připravených Pražských stavebních předpisů jiné argumenty než opakované výpady na adresu billboardových společností,“ uvedl předseda představenstva BigBoardu Richard Fuxa.

Zároveň podotkl, že výtky ministerstva k předpisům nemají s billboardy nic společného. Podle jeho slov se jedná o rozpor předpisů se zákonem. Vyjednavači BigBoardu už minulý pátek slíbili, že pokud město přistoupí na vyjednávání ohledně nových předpisů, ustoupí BigBoard od arbitráže.

K té se rozhodla kvůli omezení velkoplošné reklamy a protežování firmy JCDecaux městem. O několik dní později se skutečně setkali s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO).

„Pan Fuxa mě požádal o schůzku, na níž mi sdělil své stanovisko k Pražským stavebním předpisům. Já jsem ho vzala na vědomí,“ napsala Krnáčová v SMS zprávě MF DNES.

Město nyní doufá, že se s ministerstvem dohodne. „Pracujeme ale také na právní analýze toho, co se stane, když ministerstvo účinnost předpisů pozastaví,“ přiznal radní Matěj Stropnický.

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Ondřej Kobza má byt na střeše Lucerny. Je to veřejný průchoďáček, říká

Multifunkční místnost slouží pro odpočinek, kulturní akce i jako pracovna. Na...

Kavárník a organizátor městských projektů Ondřej Kobza hledá zapomenutá či neobjevená místa a prostory, oživuje je a...

V Praze na Vinohradské ulici vykolejila tramvaj, provoz byl přerušen

Krátce po 17 hodině došlo v Praze na Vinohradské hřbitovy k vykolejení...

Krátce před 17. hodinou se zastavil tramvajový provoz na Vinohradské ulici, který zavinila vykolejená tramvaj č. 26....

VIDEO: Policisté pátrali na Letné po útočnících, kteří napadají chodce

Dětská bitka

Napadení dvou čtrnáctiletých chlapců skupinou útočníků, rvačky a krádeže. Jen během minulého měsíce řešili policisté v...

Najdete na iDNES.cz