Pražským pohotovostem chybí nonstop lékárny. Město to chce změnit

  21:03aktualizováno  21:03
Pražský magistrát se chystá změnit systém lékařských pohotovostí v hlavním městě. V některých oblastech metropole musí totiž pacienti po návštěvě lékařské pohotovosti jet pro předepsaný lék do značně vzdálené nonstop lékárny. Praha si proto nechá vypracovat studii, která má navrhnout řešení.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Pro člověka s horečkou je cesta na pohotovost nepříjemným zážitkem. Pokud však zamíří v noci třeba do vinohradské nemocnice, čeká ho po vyšetření ještě čtyřkilometrová cesta do nejbližší lékárny s nepřetržitým provozem v Belgické ulici.

Vzdálenost od pohotovosti do lékárny

z FN Bulovka 5,4 km

z FN Vinohrady 3,9 km

ze Všeobecné FN 2,0 km

Zdroj: google.cz

Ještě hůř na tom bude návštěvník Bulovky, který bude muset po dvaadvacáté hodině absolvovat buď pět kilometrů do ulice Fr. Křížka v Holešovicích nebo osm kilometrů do lékárny v Belgické. Vlastní nonstop lékárna nefunguje ani v nemocnici na Karlově náměstí.

To by se mělo v budoucnu změnit. Magistrát si totiž nechává vypracovat studii, jak by měla v ideálním případě lékařská pohotovost vypadat. "My bychom si představovali čtyři zařízení, na severu, jihu, východě a západě města, která by poskytovala komplexní péči," řekl náměstek primátora pro zdravotnictví Ivan Kabický.

Pohotovost by měla nabízet všechny služby

Doplnil, že součástí těchto čtyř středisek by měla být pohotovost pro dospělé, pro děti, pohotovost zubní a nonstop lékárna. "Rádi bychom, aby to bylo co nejblíž městské hromadné dopravě, například na metru," dodal Kabický.

Město nyní platí pěti pražským nemocnicím za to, aby pohotovost provozovaly. Některé však nenabízejí všechna jmenovaná pracoviště. Například ve vinohradské je jen ordinace pro dospělé, na Karlově náměstí ošetřují naopak pouze děti.

Městu také vadí fakt, že některé nemocnice si na zajištění pohotovosti najímají soukromé firmy. "My jim za to platíme a oni to pak pronajímají dalším subjektům. Myslím, že bude mnohem transparentnější, když to bude pronajímat přímo město," podotkl Kabický.

Lékárny by mohly být rovnou u pohotovostí

Jak by tedy v budoucnu mohl systém pohotovostí v Praze vypadat? Jednou z možností by bylo, aby magistrát zaplatil nonstop provoz lékáren přímo u nemocnic s pohotovostí.

Další variantou je, že město ukončí spolupráci s nemocnicemi a smlouvy uzavře se soukromými ordinacemi. V minulosti radní zvažovali systém, kde by pohotovost fungovala podobně jako záchranná služba. Praktik by přijel přímo za pacientem domů a tam by ho ošetřil. Nápad však město nakonec zavrhlo.

Obávalo se totiž, že by se lidé naučili takovou službu zneužívat, například by ji využívali místo návštěvy svého praktického lékaře.

Kromě pohotovostí, které zajišťuje magistrát, jsou v Praze i ordinace placené městskými částmi. Ty je nezřizují ze zákona jako magistrát, ale pouze jako službu pro občany navíc. To je případ třeba Prahy 6, 10, Jižního Města a Proseku.

Lékařská pohotovost supluje práci praktických lékařů. Funguje v době, kdy bývají ordinace praktiků zavřeny. To je o víkendech a v pracovní dny přibližně od sedmé hodiny večerní do šesté ranní.

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Další z rubriky

Výstavbu metra D už neohrožují žaloby, Praha podepsala dohodu o pozemky

Podoba nové stanice metra D v Krči.

Hlavní město a pražský dopravní podnik podepsaly dohodu a nájemní smlouvu na využití pozemků u krčské nemocnice pro...

Dostat graffiti z Karlova mostu nelze bez památkářů, čas přitom tlačí

Posprejovaný pilíř Karlova mostu. (16. 7. 2019)

Na pilíři Karlova mostu na Malé Straně stále zůstává graffiti, které tam v pondělí nastříkali dva cizinci. Restaurátoři...

Muž se ukájel před ženami v Praze 6, policie hledá další oběti

Dopadený deviant

Policisté zadrželi muže, který opakovaně osahával ženy v okolí Prahy 6. Viní jej z několika takových případů, z nichž v...

Najdete na iDNES.cz