Pražské školky nabízejí 11 tisíc míst, bojovat o ně bude 15 tisíc dětí

  13:56aktualizováno  13:56
I v Praze už odstartovaly zápisy dětí do mateřských škol. Kolik pro ně bude letos v předškolních zařízeních volných míst, se zatím neví. V loňském roce se do školky nedostalo zhruba pět tisíc dětí, které se o místo ucházely. V letošním roce to může dopadnout stejně.
I letos hrozí pražským dětem, že se nedostanou do školky. Ilustrační snímek

I letos hrozí pražským dětem, že se nedostanou do školky. Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Nejméně posledních pět let roste počet nově narozených dětí, které dříve či později budou muset jít do mateřské školy. Těch, kterým budou v příštím školním roce tři roky, je víc než 14 tisíc. Jejich rodiče se teď budou pokoušet je do školky dostat. O místa však svedou boj s předškoláky, kteří mají před mladšími dětmi přednost.

V tomto týdnu začaly zápisy do více než tří set pražských školek. Letos chodí do mateřinek téměř 33 a půl tisíce dětí. Podle odhadu Ústavu pro informace ve vzdělávání by jich příští rok mělo být ještě o čtyři tisíce víc.

Žádná z oslovených mateřských škol nevěří, že by po zápisech měla jediné volné místo. Ačkoliv do školy bude letos ze školky odcházet více než 10 tisíc dětí, není šance uspokojit poptávku všech rodičů.

"Zápisy do prvních tříd v naší školce probíhají v březnu, v dubnu obvykle rodiče vědí, zda jsme jejich děti přijali. Dodatečné zápisy u nás neexistují. Pokud se v září objeví volné místo, okamžitě je zaplníme dalším uchazečem, na kterého se předtím nedostalo," popisuje ředitelka mateřské školy na Trhanovském náměstí Michaela Randová.

Nejde o to, "kam" bude dítě chodit, ale jestli bude místo

Volná místa ve školkách

Praha 3 ..................... 550
Praha 4 ................... 1000
Praha 5 ..................... 815
Praha 6 ................... 1050
Praha 7 ..................... 254
Praha 8 ..................... 900
Praha 9 ..................... 415
Praha 10 ................... 800
Praha 11 ................... 800
Praha 12 ................... 625
Praha 13 ................... 670
Praha 14 ................... 416
Praha 15 ................... 257
Praha 17 ................... 200
Praha 18 ................... 186
Praha 20 ................... 140
Praha 21 ................... 180

Pozn.: Praha 1, 2, 9, 16 a 19 nestačily odhad počtu dětí dodat

Prakticky stejný postup funguje například v Mateřské škole Na Chodovci v Praze 4. Její ředitelka Miloslava Makovičková také upozorňuje na komplikaci, kterou mohou způsobit rodiče, když přihlásí své dítě do více školek najednou.

"V naší městské části to řešíme tak, že se ředitelky školek sejdou u svého zřizovatele a porovnají, kam se jaké děti přihlásily. Když se objeví nějaká shoda, rozhodujeme o tom, kam dítě skutečně nastoupí, my," říká Makovičková.

Rozhodující v tu chvíli však není pouze blízkost školky k bydlišti dítěte. "Snažíme se v první řadě děti hlavně do nějaké školky dostat. Jestli je to nejbližší školka, není rozhodující," vysvětluje ředitelka Makovičková.

O tom, kolik dětí bude moci v září do mateřských škol skutečně nastoupit, mají městské části zatím jen velmi hrubou představu. Až do května se totiž může měnit počet odkladů školní docházky. Do školky, kde je dnes předpoklad, že přijmou tisíc dětí, jich může nakonec nastoupit o desítky méně.

Nejčtenější

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Klinika si říká o další obsazení, dali jsme do ní miliony, míní aktivista

Jakub Ort, jeden z členů centra Klinika (3.3.2016).

Exekutor ve čtvrtek začal vyklízet budovu bývalé plicní kliniky na Žižkově, kterou od roku 2016 nelegálně využívali...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Další z rubriky

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Opilý řidič si v chumelenici spletl přejezd s křižovatkou a vjel na koleje

Opilý řidič si na Příbramsku spletl koleje s cestou. (14. 1. 2018)

Policisté museli v pondělí večer pomáhat řidiči, který s autem uvázl na kolejích poblíž přejezdu v Mokrovratech na...

Národní technická knihovna žaluje Sekyra Group kvůli závadě na fasádě

U vchodu do Národní technické knihovny v Praze 6 bylo umístěno lešení.  (15. 3....

Národní technická knihovna v pražských Dejvicích podala žalobu na společnost Sekyra Group kvůli neúspěšnému vyjednávání...

Najdete na iDNES.cz