Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. srpna 2021 Miluše

Blanka a metro jen tak nebudou. I tak Pražany letos čeká několik novinek

  19:05
Otevření tunelového komplexu Blanka a čtyři nové stanice metra A měly být pro Pražany hlavními událostmi roku 2014. Zřejmě nebudou. I tak se ale obyvatelé hlavního města dočkají významných novinek. Například zkušebního zavedení parkovacích zón nebo navýšení počtu strážníků v ulicích.

Kdy bude zahájen ostrý provoz v tunelu Blanka? To dnes ví asi jen jasnovidec | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Blanka v květnu, nové stanice metra v listopadu. To byly původní plány zprovoznění dvou nejvýznačnějších staveb v Praze v letošním roce.

Zprovoznění Blanky - tedy tolik očekávaného tunelu pro automobily může ale nyní předpovědět jedině jasnovidec.

Fakta

Tunel Blanka

Cena: zhruba 36 miliard
Otevření: Měl být otevřen 1. května 2014. Město však považuje smlouvu se stavební firmou za neplatnou, a navíc neví, jak zaplatit některé už provedené práce v souladu se zákonem. Blankou se bude zabývat soud. Město nyní věří, že dokáže tunel otevřít v létě.

Metro A

Cena: zhruba 22 miliard
Otevření: Nové stanice metra se měly otevírat v listopadu 2014. Nyní se v dokumentech dopravního podniku hovoří o termínu zprovoznění na přelomu roku 2014 a 2015. Ovšem reálnější termín zprovoznění je v prvních měsících příštího roku.

Rozhodně stavba za třicet šest miliard míří před soud. Stavební práce jsou zastavené, pokračuje se jen v montáži technologií, avšak je jen otázka času, jak dlouho technologové budou moci pracovat bez součinnosti stavební firmy, jejíž smlouvy jsou dle města neplatné. A proto očekávají verdikt rozhodčího soudu.

"Harmonogram stavby nyní aktualizujeme tak, aby odpovídal dokončení stavby Blanky v letních měsících příštího roku, ale závisí na vývoji probíhajícího právního sporu a jednáních zainteresovaných stran," vyjádřil tužby náměstek primátora pro Blanku Jiří Nouza.

Město totiž doufá, že spor ve zkráceném řízení potrvá jen několik měsíců, avšak soudní řízení se může táhnout i několik let.

Metro až v roce 2015?

S výstavbou metra A to nevypadá o moc lépe. Delší zelené linky metra se patrně Pražané dočkají až napřesrok.

Přestože si politici přáli, aby se nové stanice metra otevřely letos ještě před volbami - tedy ideálně v září, ačkoliv harmonogram počítal s listopadem, bude vše patrně jinak. Už nyní se v dokumentech města objevuje nejbližší termín zprovoznění na přelomu roku.

Podle informací MF DNES jsou však reálnější první měsíce roku 2015.

Novinky: parkování, strážníci, vyšší pokuty

Přesto Pražané mohou i letos očekávat řadu významných novinek. MF DNES vybrala několik z nich.

Leckdy půjde o drobnější věci, avšak mohou být citelně znát, a třeba se také začne řešit parkování v Praze - a to po dlouhých letech.

1.Zavedou parkovací zóny. Zkušebně

V polovině roku chce město spustit testovací provoz nových parkovacích zón. Půjde zatím jen o tři vybrané lokality.

"Zatím jsme nerozhodli, kde přesně to bude. Ale typově jedna z nich by měla být v okolí metra, druhá například v centru," nastínil úvahy náměstek primátora Jiří Nouza. Celý systém především takzvaných smíšených zón, které nejsou vyčleněny výhradně pro rezidenty, ale i pro další řidiče, by Praha ráda zavedla v roce 2015.

Fotogalerie

Je ale také možné, že se letos zavedou i jiné parkovací zóny, které si chystají samy radnice. Zavést je chce na části Smíchova Praha 5 a Praha 8 zase v Karlíně a části Libně.

Avšak zda to skutečně udělají, není jisté. Smíchovské radnici chybí nutný souhlas od města a v Praze 8 chtějí celou akci spustit až ve chvíli, kdy mnozí její obyvatelé budou mít vyzvednuté parkovací kartičky. Zatím si pro ně řidiči moc nechodí.

2.Více strážníků v ulicích

Jedním z hlavních kritérií, která obyvatelé města řadí mezi priority, je pocit bezpečí v ulicích. To by se jim letos mohlo splnit.

Městská policie se chystá posílit strážníky, kteří slouží venku, skoro o dvě stě lidí. Navíc už tento měsíc chce vedení strážníků spustit náborovou akci. Minulý rok nemohla nové strážníky přijímat kvůli omezenému rozpočtu na platy. Nyní jí město vyčlenilo z rozpočtu více peněz.

3.Zvýší se pokuty za jízdu načerno

Cestující by si raději měli zkontrolovat, zda mají ještě platný kupon na Opencard. Pokud ne a chytí je revizor, může se stát, že do kapsy budou muset sáhnout hlouběji, pokud budou se zaplacením otálet. Pokuty totiž zdražilo město a dopravce od 1. ledna.

Stále platí, že cestující, který zaplatí na místě nebo do patnácti kalendářních dnů v doplatkové pokladně dopravního podniku, přijde o 800 korun. Novinkou je však vyšší sankce pro ty, kteří v termínu nezaplatí - pokuta pro tyto případy se zvýšila z tisícovky na 1 500 korun.

4.Na Jižním Městě otevřou akvapark

Sídliště Jižní Město v Praze by se zřejmě už o letních prázdninách mohlo dočkat zkušebního otevření komplexu bazénů a sportovišť nazvaného Jedenáctka.

Tři vzájemně propojené haly zhruba za půl miliardy korun nabídnou 25metrový bazén, rekreační bazén s vodními atrakcemi, víceúčelovou sportovní halu, kam se vejdou přes tři stovky diváků a ještě k tomu centrum relaxačního a ozdravného plavání, jež mohou využívat zejména senioři a děti.

Kvůli podezření z předraženosti stavby má projekt řadu odpůrců, nicméně o stavbě se uvažovalo už před 40 lety, kdy se sídliště začalo budovat.

5.Stanice Národní třída se otevře cestujícím

 "Příští stanice Národní třída." Tak toto hlášení už Pražané více než rok na žluté lince metra neslyšeli. Je totiž zavřená a dělníci ji opravují. A k tomu se ještě nad ní staví nová administrativní budova.

"Letos v červenci je v plánu stanici otevřít," prohlásil mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl. Dělníci ji tak pustí do provozu po dvou letech od uzavření.

6.Město bude přísnější na nepoctivé taxikáře

 Pražští radní loni schválili vyhlášku, která by měla zpřísnit pravidla, a tak se pokusit omezit množství nepoctivých taxikářů. Letos začala platit.

"Řidič taxislužby ztratí osvědčení, jakmile přestane být spolehlivý. To se stane v případě, že mu například v posledních pěti letech byla dvakrát nebo vícekrát uložena pokuta za porušení předepsaných cen či ošizení cestujícího," řekl radní Lukáš Manhart.

Jakmile řidič ztratí "papíry" nutné k provozu taxíku, bude muset znovu ke zkoušce, jež ověří jeho znalost místopisu, ovládání taxametru a právních předpisů. Lhůty, jak dlouho nebude taxikář připuštěn ke složení nové zkoušky, se různí. Podle Manharta záleží na prohřešku, může to však trvat až pět let.

7.Fyzik Nikola Tesla bude mít pomník v Dejvicích

 Světoznámý fyzik Nikola Tesla bude mít už letos svůj pomník v Praze 6. Bude z bronzu a nyní na něm pracují v soukromém ateliéru v Brně.

"Pomník bude umístěn v zeleném pásu ulice Nikoly Tesly ve stejnojmenném parku. Už byl vybudován betonový základ pro pomník, mlatové cestičky a slavnostní venkovní osvětlení třemi zemními reflektory. Vlastní bronzová plastika by měla být do parku dopravena a slavnostně osazena v polovině srpna 2014," řekl mluvčí městské části Praha 6 Adam Halmoši.

8.Na vlak nově cestující přestoupí v Podbabě

Před několika lety dopravní podnik prodloužil tramvajovou trať do Podbaby v Praze 6 s tím, že jednou by tu měl vzniknout přestupní terminál mezi vlakem a tramvají. Takto by to mělo fungovat koncem letošního roku, kdy je v plánu otevření nové železniční zastávky.

"Výstavba zastávky Praha Podbaba potrvá od května do listopadu 2014. Do provozu by měla být uvedena se změnou grafikonu, to znamená zhruba v polovině prosince 2014," řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš. Zastávka v Podbabě by měla nahradit stanici Bubeneč, kterou dopravce zruší.

Vojtěch: Jak zabránit lockdownu? Musíme naočkovat aspoň 6 milionů lidí

  • Nejčtenější

Sparta - Rapid 2:0, sen o Lize mistrů trvá, tvrdý boj rozhodl v závěru Pešek

Sparťanští fotbalisté dál žijí sen o Lize mistrů. V odvetě 2. předkola porazili Rapid Vídeň 2:0 a v součtu obou zápasů...

Praha zdražila jízdenky na MHD. Výrazně se zvedla cena za dojíždění

Od prvního srpna zdražily jednotlivé jízdenky v Pražské integrované dopravě (PID). Nově stojí 30minutový lístek na MHD...

Muži spadlo z lodě drahé pero, z Vltavy ho skoro hodinu lovili strážníci

Kuriózní pátrací akci mají za sebou pražští strážníci. Hledali ve Vltavě vzácné pero, které do vody spadlo muži...

Kde staví, tam píší nové názvy. Ulice v Praze často přejmenovávají developeři

Snahou dnešních developerů je nejen výběr atraktivní destinace k bydlení, ale i chytlavý místní název. Nové pojmenování...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Liberec - Sparta 0:5, demolice po půli, zaveleli k ní Karabec s Hložkem

Sparťanští fotbalisté tak pohodový zápas v Liberci ještě nezažili. Po absolutní převaze utkání druhého kola Fortuna...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Správnou technikou dýchání můžeme předejít i bolesti zad, radí fyzioterapeut

Premium Dýchání je provázané s tím, jak se člověk cítí. „Propojení dechu a emocí je neuvěřitelné,“ říká uznávaný fyzioterapeut...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

Muži spadlo z lodě drahé pero, z Vltavy ho skoro hodinu lovili strážníci

Kuriózní pátrací akci mají za sebou pražští strážníci. Hledali ve Vltavě vzácné pero, které do vody spadlo muži...

Oprava tratě stála stamiliony, teď na ní chce kraj rušit spoje

V rámci hledání úspor na provoz veřejné dopravy chce vedení Středočeského kraje na konci roku omezit či rovnou zrušit...

Vzkazy se psaly ještě před Lennonem, říká zakladatelka muzea slavné zdi

Co začalo jako téma diplomové práce, vrcholí otevřením muzea zasvěceného nejen Lennonově zdi na Malé Straně, ale také...

Pod dálnicí do tajemna. Objevte magický soutok Litavky a Berounky

Premium Od pramenů v hustých lesích nad obcí Láz na Příbramsku má před sebou řeka Litavka cestu dlouhou 54,6 kilometru. Jen...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Blbé komentáře a narážky se snažím nevnímat, říká Natálie Grossová

Osmnáctiletá Natálie Grossová promluvila o negativních komentářích na sociálních sítích i o slavném příjmení, které by...