Na radnici se však objevily i stížnosti, které se týkají výskytu divoké zvěře v městské části. Týkají se převážně bezpečnosti.
„Pravděpodobně široká shoda panuje na faktu, že je nutné snížit bezpečnostní riziko útoku na člověka nebo domácí mazlíčky, zamezit srážce s vozidly, a také minimalizovat škody na majetku, ať už soukromém či městském. Ideálem by bylo všechna divoká prasata dostat ze Zbraslavi zpět do lesů, kde je jim zcela určitě lépe,“ zhodnotila situaci Kateřina Pavlíková, starostka MČ Praha-Zbraslav.
Lidé, kteří zvěř krmí, se vystavují bezpečnostnímu a zdravotnímu riziku. Nežádoucí je také možné rozmnožení divočáků. Navíc jsou také přenašeči některých nemocí, kterými by se mohli při venčení nakazit i domácí mazlíčci. Městská část proto apeluje, aby občané zvířata nekrmili.
Návrat bobra do přírody není návratem škůdce, ale i pomocníka![]() |
Na konci března, kdy Zbraslav informovala o rizicích spojených s výskytem divočáků, reagovali lidé založením petice Zachraňme Zbraslavskou Pepinu, kterou chtěli zabránit případnému odstřelu zvířete.
„Aby soužití mezi člověkem a divokým zvířetem bylo co nejméně konfliktní, MČ Praha-Zbraslav požádala zástupce zahrádkářské kolonie MO ČZS Zbraslav-Kamínka, aby omezili skladování bioodpadu v kompostérech. Další majitelé domů se sami připojili, a i v zájmu zvířat zrušili vlastní komposty. Znovu se instalují pachové ohradníky v nejrizikovější oblasti okolo Lidlu, kde budeme střídat druhy pachů, aby si zvířata na konkrétní pach nezvykla,“ popsala starostka.
„Plánem, který bude realizován v nejbližší době, je vyklidit tu část zeleně, která patří MČ Praha-Zbraslav od odpadků a náletové zeleně ve spolupráci s ostatními vlastníky okolních pozemků. Pokud zde zvířata nenajdou potravu a útočiště, předpokládáme, že se přemístí jinam,“ doplnila Pavlíková.
Podobnou situaci řešila městská část již v roce 2019, kdy se ve spolupráci s městskou policií a Lesy hl. m. Prahy snažila odchytit zvíře v lokalitě mezi Belvederem a Kamínkou.