Praha „Šlechtovku“ zatím neopraví, tendr za čtvrt miliardy zrušila

  17:20aktualizováno  17:20
Pražští radní zrušili čtvrtmiliardový tendr na opravu Šlechtovy restaurace ve Stromovce v Praze 7. Projekt je podle nich předražený a město na něj nemá peníze. Bude proto hledat jinou cestu, jak zchátralou památku opravit. Nechá vypracovat novou koncepci na využití Stromovky i Šlechtovy restaurace.

Šlechtova restaurace ve Stromovce čeká na rekonstrukci | foto: Martin MrázMF DNES

Praha, která památku vlastní, plánuje opravu Šlechtovy restaurace už několik let. Investici do obnovy objektu avizovala už v roce 2010. Tehdy se na rekonstrukci počítalo se 180 miliony korun. Později se částka vyšplhala až na čtvrt miliardy. Výběrové řízení na obnovu Šlechtovy restaurace vyhrála společnost Metrostav.

Smlouvu s ní však Praha nepodepsala. V průběhu zadávacího řízení se vyskytly problémy spočívající především ve finančních možnostech hlavního města.

Šlechtova restaurace

1689-1691 stavba Šlechtovy restaurace známé i jako Dvorana či Dolní letohrádek

1857 přistavěny arkády

1910 budova má současnou podobu

1950 zemřel majitel Václav Šlechta

1978 objekt poprvé vyhořel

1980 druhý likvidační požár

2001 rozhodnuto o opravách

2002 budovu poničila povodeň

O nutnosti oprav se znovu výrazněji začalo mluvit v létě roku 2011 poté, co se v blízkosti památky sesunul svah. Samotnou budovu však nepoškodil (více čtěte zde).

O rok později zvítězila Šlechtova restaurace v anketě iDNES.cz, která se čtenářů ptala, kterou pražskou památku by nejraději zachránili (podrobnosti najdete zde). Památka přitom bezútěšně chátrala dál.

Začátkem letošního srpna došlo k zásadnímu obratu. Pražský radní Václav Novotný oznámil, že Praha vyhlášený čtvrtmiliardový tendr na opravu slavné Šlechtovy restaurace pravděpodobně zruší. Nyní se tak skutečně stalo.

"Nechápu, proč by město mělo dávat 250 milionů za opravu jedné budovy, když celý zámecký areál Ctěnice byl zrekonstruován za 350 milionů," řekl k tomu náměstek primátora Václav Novotný.

Pro Prahu není podle jeho slov problém peníze najít a zahájit práce. "Jenže kdybychom to udělali a dokončili toto výběrové řízení, pak bychom tu částku, která je naprosto neadekvátní a nehorázná, posvětili coby přiměřenou. To naprosto odmítám. Zadat nový projekt a vyhlásit nové výběrové řízení jsme schopni zhruba do dvou měsíců," dodal Novotný.

Další příčinou zrušení tendru je skutečnost, že Šlechtova restaurace byla zasažena povodněmi, a to jak v roce 2002, tak letos. Objekt se nachází v záplavovém území, a tak hrozí další poškození velkou vodou. Před rekonstrukcí bude proto nutné vyřešit protipovodňová opatření.

Šlechtova restaurace ve Stromovce na barevné pohlednici z počátku 20. století.

Šlechtova restaurace ve Stromovce na barevné pohlednici z počátku 20. století.

Před 100 lety. Slavná Šlechtova restaurace v dobách největší slávy

Před 100 lety. Slavná Šlechtova restaurace v dobách největší slávy

Skelet Šlechtovy restaurace  ve Stromovce drží jen za pomoci podpůrné konstrukce

Skelet Šlechtovy restaurace ve Stromovce drží jen za pomoci podpůrné konstrukce

Šlechtova restaurace nebo také Dvorana či Dolní letohrádek stojí na břehu bývalého rybníka. V její blízkosti ústí Rudolfova štola. Původní raně barokní letohrádek byl postaven v letech 1689 až 1692 prezidentem české komory hrabětem Kryštofem Františkem Wratislavem z Mitrovic pro rakouského císaře Leopolda I. Malíř Jan Jakub Steinfels vyzdobil hlavní sál stropní freskou znázorňující antické bohy.

Ve výklenku proti vchodu byla v umělé krápníkové jeskyni umístěna fontána s bronzovou plastikou Poseidona. V následujících desetiletích byl letohrádek využíván jako sklad sena a obilí pro oboru a jen před příjezdem Habsburků byl vždy příležitostně opraven.

Velká lidová slavnost se tu konala například v roce 1792 u příležitosti korunovace císaře Františka II. Roku 1803 nechal císař na popud hraběte Chotka Královskou oboru otevřít pro veřejnost a ta se stala vyhledávaným místem Pražanů. Pražský kavárník Václav Steinitz si budovu pronajal a od 20. let 19. století zde provozoval restauraci.

V letech 1855 až 1858 letohrádek přestavěl v novogotickém slohu Bernard Grueber. V roce 1882 si již přestavěnou budovu pronajal Václav Šlechta, který restauraci provozoval až do 2. světové války. Po válce byla restaurace znárodněna a v 60. letech pro havarijní stav uzavřena.

Nejčtenější

Boleslav - Sparta 4:3, hosté třikrát dotáhli, v nastavení rozhodl Budínský

Michal Hubínek z Boleslavi (vlevo) a Libor Kozák ze Sparty svádějí souboj o...

Sparťanští fotbalisté třikrát vyrovnali, počtvrté už to nezvládli. Proto v báječném utkání 5. kola Fortuna ligy v Mladé...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Slavia - Liberec 1:0, duel bez diváků rozhodl Masopust, Stanciu nezářil

Slávisté se radují z branky, kterou otevřel Lukáš Masopust skóre v utkání s...

Slávističtí fotbalisté ani napopáté v novém ročníku nejvyšší soutěže neprohráli a zůstávají první v tabulce. Před...

Policie řeší vraždu šestiletého chlapce na Benešovsku, podezírá matku

Ilustrační snímek

Středočeští kriminalisté vyšetřují od čtvrtka vraždu teprve šestiletého chlapce. Jeho tělo nalezli policisté v jednom z...

To se snad ani ztratit nedalo, láteřil kouč Jílek. Tým chválil za výkon

Sparťanský kouč Václav Jílek diriguje své svěřence během zápasu Evropské ligy s...

Když po pohárovém utkání proti Trabzonsporu (2:2) přišel do kabiny, byl překvapený pozitivní atmosférou. „Kanga...

Další z rubriky

Násilník nařkl seniora z krádeže, pak mu dal facku a sebral jeho mobil

Pražští policisté hledají muže, který 2. srpna okradl v metru seniora o mobilní...

Policisté hledají muže, který začátkem srpna v pražském metru okradl třiasedmdesátiletého seniora o mobilní telefon....

Praha se dohodla s ministerstvem kultury na trase tramvají před nádraží

Tramvaj v Praze (ilustrační snímek)

Pražský magistrát se dohodl s ministerstvem kultury na trase tramvajové trati z Vinohradské ulice k hlavnímu nádraží....

Kvůli snu o kamionu najíždějícím do lidí spustil poplach, vyvázne bez trestu

Ilustrační snímek

Český telekomunikační úřad odložil případ z letošního jara, kdy oznamovatel telefonicky upozornil policisty na kamion...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz