Středa 22. ledna 2020, svátek má Slavomír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 22. ledna 2020 Slavomír

Zastupitelé schválili rozpočet Prahy na rok 2020, jednání provázely spory

  10:04aktualizováno  10:04
Po více než sedmi hodinách diskusí a sporů o jiných tématech se pražští zastupitelé na čtvrtečním jednání dostali k projednávání rozpočtu na příští rok. Předcházely tomu dlouhé debaty o vlivu Číny na magistrát nebo o tom, nakolik se mají zastupitelé věnovat zahraniční politice. Jednání zdržel i protest hnutí Extinction Rebellion.

Zasedání zastupitelstva rozjitřil i protest hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí). Aktivisté demonstrovali za serióznější přístup pražských zastupitelů ke klimatické změně. (12. prosince 2019) | foto: ČTK

K hlasování o rozpočtu se dostali až v jedenáct hodin v noci. Jeho návrh schválili. Rozpočet, který sestavila rada města, bude hospodařit s 84 miliardami, z nichž na investice půjde 16,8 miliardy

„Letos byla příprava rozpočtu náročný proces, protože požadavky radních byly v rekordní výši a pět miliard korun jsme museli proškrtat. Předkládáme tedy zdrojově vyrovnaný rozpočet, výhledově počítáme s tím, že bude přebytkový,“ shrnul strategii hospodaření města pro příští rok náměstek primátora pro oblast financí Pavel Vyhnánek (Praha sobě).

Praha pro příští rok předpokládá příjmy ve výši 60,7 miliardy. Jednadvacetimiliardový schodek pokryjí peníze od státu, které město dostane v průběhu roku. Nejvyšší položkou rozpočtu bude být doprava, v běžných výdajích spotřebuje 21,6 miliardy, z investic na ni vedení města vyhradilo více než pět miliard.

„Projídáte budoucnost“

Opozice ve složení ODS a ANO předložený rozpočet zkritizovala s tím, že jde o promarněnou šanci nastartovat potřebný rozvoj Prahy.

„Navzdory slibovanému zastavení raketového nárůstu běžných výdajů pokračuje současná koalice v trendu projídání budoucnosti Pražanů,“ řekl předseda pražské ODS Tomáš Portlík s tím, že jednou ze zásadních chyb rozpočtu je zvýšení běžných výdajů o 5,5 miliardy korun.

Rozpočet hlavního města

 • Příjmy 60,7 miliardy
 • Výdaje 81,6 miliardy
 • Běžné výdaje 64,8 miliardy
 • Investice 16,8 miliardy

Schodek ve výši 20,9 miliardy Kč pokryje financování a příspěvky státu v průběhu roku. 

„Rozpočet byl panem primátorem označen jako zlatý hřeb dnešního zasedání, mně ale spíše připomíná rezavý hřebík,“ připojil se zastupitel Ivan Pilný (ANO). 

Navýšení běžných výdajů vysvětluje náměstek Vyhnánek některými kroky státu, které musí Praha v rozpočtu reflektovat.

„Je do toho zahrnuto například rozhodnutí ministerstva školství navýšit mzdy učitelů, což je ovšem v rozpočtu kompenzováno dotací ministerstva ve výši 2,3 miliardy, o něž se nám zvednou i příjmy,“ uvádí Vyhnánek. Podobně se na běžných výdajích podepíše i navyšování tabulkových platů nebo zákonného příspěvku na výkon státní správy.

Tématem dotazů, které opozice na koaliční politiky směřovala, byly také investice. ODS koalici vytkla, že jsou výdaje na investiční projekty příliš nízké, a to zejména do bydlení nebo vzdělávání.

„Pokud si koalice rozpočet odhlasuje, můžeme v Praze absolutně zapomenout na slibované opravy mostů, vodovodů a kanalizace, okruhy a další potřebnou dopravní infrastrukturu,“ uvedl zastupitel Portlík.

Metro D platí dopravní podnik

„Rozpočet tedy neobsahuje všechny investice, které se v Praze budou dít. Některé jsou zahrnuty v rozpočtech městských společností, některé zase v běžných výdajích, například opravy chodníků,“ uvedl Vyhnánek. Z celkového objemu investic je vyčleněno 5,38 miliardy korun na oblast dopravy. Z toho půjde například 140 milionů na obnovu zřícené trojské lávky, 250 milionů na stavbu parkoviště P+R na Černém Mostě a 80 milionů na opravu Barrandovského mostu.

Podle Vyhnánka přistupovalo vedení města k výši investic tak, aby investovalo jen tam, kde nehrozí zbytečné utrácení peněz navíc.

„Naše koalice nezdědila žádný velký projekt, který bychom převzali v realizaci nebo mohli vzít a začít realizovat, jako byla v minulosti například ústřední čistírna odpadních vod, tunel Blanka nebo dostavba metra A,“ vysvětlil výši investic náměstek. Navíc se některé velké investiční projekty v kapitálových výdajích hlavního města neprojeví. Například částka 1,4 miliardy korun, za niž se bude v příštím roce připravovat stavba linky metra D, je vedena v rozpočtu dopravního podniku. 

Největší investice Prahy

 • Pokračování projektu přestavby a rozšíření čističky na Císařském ostrově - 415 milionů Kč
 • P+R Černý Most III. - 250 milionů
 • Datová centra - 243 milionů
 • Rekonstrukce Clam-Gallasova paláce - 210 milionů
 • Rekonstrukce Průmyslového paláce - 200 milionů

Vedení Prahy pro příští rok počítá také s investicí 237 milionů na revitalizaci spodní části Václavského náměstí, 761 milionů půjde na rekonstrukce a výstavbu škol a dalších 650 milionů pojmou investice do informačních technologií.

K rozpočtu na rok 2020 se vyjádřil i náměstek pro dopravu z minulého volebního období a současný poslanec Petr Dolínek (ČSSD), který vedení města vytkl, že je rozpočet málo ambiciozní a například do sociální oblasti nebo oblasti bydlení navrhla koalice málo projektů.

„Navíc mi přijde zvláštní, že je rozpočet projednáván až po několika předchozích bodech, které zdaleka neodpovídají důležitosti rozpočtu Prahy,“ vytkl Dolínek radním zařazení hospodaření města až jako dvaadvacátý bod jednání.

Kromě hospodaření města včera zastupitelé projednali například využití zákonodárné iniciativy hlavního města. Praha tak předloží ve Sněmovně návrh úpravy daně z přidané hodnoty, daně z nabytí nemovité věci a daní z příjmů, což má pomoci ke zlepšení dostupnosti bydlení.

Zastupitelé také rozhodli, že pražský magistrát vstoupí do družstev posledních čtyř bytových domů, které město odprodá nájemníkům. Důvodem je, aby si Praha mohla ponechat prázdné byty, které magistrát plánuje pronajmout příslušníkům potřebných povolání, jako jsou učitelé nebo sociální pracovníci. Celkem si město ponechá 70 bytů. Domy se nacházejí na Černém Mostě.

Autoři: ,
 • Nejčtenější

V pražském tunelu Blanka shořelo lamborghini, škoda je pět milionů

Pražští hasiči zasahovali u požáru sportovního auta Lamborghini Aventador v tunelu Blanka. Ten byl kvůli ohni na jeden...

Soud poslal do vazby muže, který za jízdy střílel po autech

Příbramský soud poslal do vazby pětatřicetiletého řidiče z Prahy, kterého policie obvinila z pokusu o vraždu a obecného...

Sportující ženu kousl pes do ňadra, kvůli zranění musela přestat kojit

Policisté vyšetřují další napadení člověka československým vlčákem. Po smrtelném zranění na Chrudimsku zranil pes...

Stát zavedl mýto, kamiony se mu vyhýbají po nezpoplatněných okreskách

Obavy měst se potvrzují. Se zavedením mýta se dopravci snaží ušetřit a kamiony jezdí po nezpoplatněných silnicích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prahu 3 nově prezentují tři čárky, lidem vadí vysoká cena loga

Radnice Prahy 3 má nové logo. Základem zcela nové vizuální identity městské části jsou tři čárky, což má podle vedení...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

 • Další z rubriky

Osm let vězení pro babičku zmizelé Valerie soud potvrdil, pátrání je marné

Pražský městský soud zamítl odvolání babičky pohřešované nezletilé Valerie. Poručnice si tak odpyká osm let vězení za...

V centru Kladna srazilo auto chodce na přechodu, na místě zemřel

V centru Kladna v úterý navečer zemřel na přechodu pro chodce člověk, kterého srazilo osobní auto. Okolnosti nehody...

Útočníci z Vinohrad mají na svědomí také pobodání člověka na Chodově

Pražští policisté potvrdili, že dva šestnáctiletí mladíci, kteří v říjnu loňského roku pobodali po potyčce muže na...

Parkovací dům na Černém Mostě vyjde na 600 milionů, nabídne osm set míst

Nové záchytné parkoviště na pražském Černém Mostě vybuduje společnost P+R Černý Most III tvořená firmami BAK a...

Najdete na iDNES.cz