Do veleslavínského zámku by se mohla přesunout umělecká škola z Břevnova

  14:49aktualizováno  14:49
Radnice Prahy 6 chce do veleslavínského zámku umístit základní uměleckou školu a případně tam ve spolupráci s hlavním městem zřídit další zařízení s komunitním či kulturním účelem. Městská část o tom bude jednat s magistrátem. ZUŠ by městská část chtěla přesunout ze základní školy na Břevnově.

Zámek Veleslavín (10.11.2003) | foto: Martin Mráz

O budovu zámku nedávno projevilo zájem ministerstvo kultury, se kterým jedná magistrát. Stát se loni pokusil zámek prodat, ministerstvo kultury však stáhlo nutný souhlas.

ZUŠ Jana Hanuše nyní sídlí v budově základní školy J. A. Komenského, která podle demografické analýzy městské části očekává nárůst žáků o více než 50 procent a prostory potřebuje. Počet žáků ZUŠ se navíc postupně zdvojnásobil a stávající prostory nedostačují. 

Pokud by se přesunula do areálu, mohly by tam vzniknout ateliéry a taneční, hudební a divadelní sál, uvedl ředitel školy Miroslav Tengler. Městská část by tím zároveň vyřešila problém s kapacitou břevnovské základní školy.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) uvedl, že využití areálu jako lokálního centra pro Pražany je logické a s jiným konkrétním návrhem zatím nikdo nepřišel. Zároveň uvedl, že městská část nechce převzít celý zámek, protože na to nemá peníze, a i jeho rekonstrukci by měl primárně platit magistrát, případně ministerstvo. Zřizovatelem ZUŠ je také hlavní město, nikoliv městská část.

Areál zámku s několika dalšími budovami vlastní stát a spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který jej chtěl loni prodat v dražbě. Ministerstvo kultury uvedlo, že by pro něj nalezlo využití a nyní jedná o možném převodu. To by bylo z právního hlediska jednodušší řešení než převod na Prahu, protože státním složkám může ÚZSVM majetek převádět přímo.

O využití areálu jedná s ministerstvem magistrát. Podle radního pro majetek Jana Chabra je ve hře řešení, že by zámek převzalo ministerstvo kultury a následně jeho část za výhodných podmínek pronajalo hlavnímu městu, které by se na oplátku podílelo na rekonstrukci.

„Požádal jsem pana ministra o schůzku a v horizontu několika týdnů bychom se měli sejít,“ řekl radní.. Kolář dnes uvedl, že má domluvené jednání se všemi zainteresovanými stranami na 27. února.

Zámek postavili pro císařovnu Amálii Brunšvickou

Veřejná dražba zámku byla původně vyhlášena na loňského 30. listopadu s vyvolávací cenou 382 milionů korun. V areálu to té doby působil provozovatel soukromého zdravotnického zařízení, kterému vypršela smlouva.

ÚZSVM poté, co mu ministerstvo znemožnilo plán dražby, vypsalo postupně tři výběrová řízení na pronájem zámku. Do prvních dvou se nikdo nepřihlásil, třetí je nyní vypsáno.

Zámek s historickým parkem, který se rozkládá na třech hektarech, pochází asi z roku 1725. Byl postaven podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera pro císařovnu Amálii Brunšvickou. Naposledy byl rekonstruován v roce 1986. ÚZSVM převzal barokní zámek v roce 2015 od ministerstva práce a sociálních věcí.

Autor:

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Dva muži vytrhli babičce z náruče pětiletou dívku, odjeli zřejmě do Německa

Ilustrační snímek

Policie vyhlásila pátrání po pětileté dívce, kterou dva muži vytrhli babičce z náruče v ulici Vlasty Průchové v pražské...

Chelsea - Slavia 4:3, hrozivý úvod, pak drama a důstojné loučení s Evropou

Slávisté při děkovačce po odvetě čtvrtfinále Evropské ligy na Chelsea.

Slávističtí fotbalisté donutili Chelsea, aby se o postup do semifinále Evropské ligy pořádně obávala. Ve čtvrtfinálové...

Další z rubriky

Umělé oplodnění lvice Ginni skončilo nezdarem, mládě se narodilo mrtvé

Společně s Jamvanem do Prahy přiletěly dvě nepříbuzné lvice, Ginni (na snímku)...

Smutná událost otřásla zoologickou zahradou v pražské Troji. Samice ohroženého druhu lva indického, která podstoupila...

Násilník okradl muže o peněženku a pěstí mu zlámal kosti v obličeji

Boj o peněženku skončil rozbitým obličejem

Obětí zloděje se stal muž, který v noci seděl na lavičce v pražských Modřanech. Pachatel mu nejprve chtěl vytáhnout...

Šofér, který při nárazu do kamionu zabil sebe i spolujezdce, řídil opilý

Osobní auto na čerpací stanici u dálnice D5 narazilo do odstaveného kamionu....

Kriminalisté uzavřeli vyšetřování nehody, která se stala loni v prosinci na 37. kilometru dálnice D5 na Berounsku. Do...

Najdete na iDNES.cz