Komunisté v Praze honosná sídla nestavěli, ale využívali historické domy

Seriál   7:53aktualizováno  12:30
Asi nejdůležitější politická budova minulého režimu stála na Těšnově. Ústřední výbor Komunistické strany Československa úřadoval před rokem 1989 v dnešní budově ministerstva dopravy. Při dnech otevřených dveří se otevírá návštěvníkům, kteří mohou vidět například originální stůl Gustáva Husáka i s dobovým tiskem.

V budově ministerstva dopravy mělo za minulého režimu sídlo ÚV KSČ. Během dne otevřených dveří si mohou návštěvníci prohlédnout pracovnu Gustáva Husáka. (25. července 2019) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Do sídla bývalého ministerstva železnic, které vznikalo na přelomu 20. a 30. let minulého století, se komunisté přestěhovali z nárožního domu ulice Na Příkopě a Celetné, kterou využívá Komerční banka.

V budově ÚV KSČ měl svůj byt i osmý prezident Československa Gustáv Husák. Na místě je k vidění stále ještě podzemní kryt, kde si lidé v den otevřených dveří mohou prohlédnout některé kousky z dob komunismu, včetně původního Husákova stolu.

Fotogalerie

Osud ministerstva železnic není nikterak jedinečný. „Komunisté v Praze zužitkovali domy, které předtím někomu sebrali, takže se po revoluci mohly vrátit do běžného chodu,“ říká architektka Radomíra Sedláková.

Tenkrát měla každá městská část svůj stranický výbor. Pokud už si pro své potřeby postavila strana nějaký dům, příliš invence do toho nedávala. „Pokud byly stavěny nově, tak to bývaly takové běžné administrativní budovy, na kterých byl nějaký tehdejší symbol, jenž pak zmizel,“ dodává Sedláková.

Většina novostaveb, například v Praze 10 multifunkční centrum Vlasta, dnes běžně využívá město. Novější domy komunistické strany nechal režim postavit až v sedmdesátých letech. „Zajímavé na nich je, že tyto budovy se nikdy nestavěly na hlavním náměstí, vždycky byly někde za rohem. Možná komunisté nechtěli moc provokovat,“ odhaduje Sedláková.

Odbory do odborů

Československý federální parlament se tak nastěhoval třeba do budovy Peněžní burzy ze třicátých let, ve kterém je nyní Nová budova Národního muzea.

Mezi další pro tehdejší režim klíčové organizace patřilo Revoluční odborové hnutí, tedy odbory. Tehdy bylo pro některé pracovníky členství v nich v podstatě povinné a odbory patřily asi k největší společenské organizaci té doby.

Její sídlo bylo v Domě odborových svazů na Žižkově, jenž vznikl ve třicátých letech jako první výšková budova v Praze na místě bývalé plynárny. Po revoluci v ní dlouhá léta sídlila Českomoravská konfederace odborových svazů, která využívala jen asi 20 procent, a v roce 2018 jej koupila koupelnářská skupina Siko. Soukromník v nich hodlá zřídit byty, kanceláře i obchodní prostory.

Od konce druhé světové války v Praze sídlil také Mezinárodní svaz studentstva. V době studené války se organizace rozdělila a v české metropoli sídlila jen jeho východní frakce řízená komunisty a ruskou KGB, v devadesátých letech jej naše vláda vyhostila.

Svaz se nacházel v brutalistické budově postavené v roce 1974 na rohu ulic 17. listopadu a Pařížská. Architekti z ČVUT požadovali, aby se dům stal kulturní památkou. To ministerstvo kultury letos zamítlo a majitel z něj hodlá udělat sedmipodlažní obchodní dům.

Obávaná politická policie Státní bezpečnost sídlila v Bartolomějské ulici, které se říkalo kachlíkárna a dnes slouží státní policii. STB využívala i odlehlejší stavby, například takzvaný hradčanský Domeček v Kapucínské ulici, kterého se zatčení obávali. Tehdy se mu totiž říkalo mučírna. V padesátých letech zde policisté krutě vyšetřovali politické vězně. Například bývalé vojáky po čistkách armády po únorovém puči.

„Vojáci byli schválně umísťováni do nedostatečně vytopených cel, mnohým z nich se během chladných nocí tvořily omrzliny. Trpěli hladem, hygienické podmínky byly otřesné. Všem byla až na výjimky odpírána jakákoliv lékařská péče a ani dlouhodobě nemocným nebyly poskytovány byť jen základní léky,“ popisuje historička Markéta Bártová ve své práci o plukovníku Ludvíku Macháčkovi. Na adrese má nyní ministerstvo vnitra kantýnu.

STB užívala několik objektů v tichosti, třeba v Břevnovském klášteře Santoriův konvent pod krycím názvem Montážní ústav, kde sledovali cizince. Dnes je v něm hotel.

Politická výchova

Strana se starala rovněž o rozvoj obyvatel z hlediska historie a v novorenesančním bankovním paláci Městské spořitelny pražské, zřízené v roce 1875, vzniklo roku 1953 Muzeum Klementa Gottwalda. Nyní je v něm Česká spořitelna.

To Muzeum Vladimíra Iljiče Lenina pionýři navštěvovali v prostorách Lidového domu v Hybernské ulici v Praze. Tento raně barokní palác od začátku minulého století vlastnili sociální demokraté, po revoluci se do něj vrátili, ve východním křídle je Americké kulturní a obchodní středisko.

Nejčtenější

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté ale nakonec v...

Praha odstranila desítky boxů na klíče od sdílených bytů. Vadí údržbě

V Praze přibývá boxů na klíč od sdíleného bytu. Majitelé bytů je dávají na...

Desítky schránek na klíče odstranili pracovníci údržby veřejného osvětlení v metropoli. Na sloupy je dávají majitelé...

Policie pátrá po řidiči formule, který se proháněl po dálnici D4

Policie hledá řidiče, který jel ve formuli po dálnici D4.

Příbramští policisté pátrají po řidiči formule, který jel po dálnici D4. Řidič je podezřelý z porušení zákona o...

Stát nedá Praze na dostavbu okruhu ani korunu, řekl Babiš Hřibovi

Babiš začal prohlídku ve vytipovaném pozemku v Letňanech, který je nedaleko...

Pražský primátor Zdeněk Hřib jednal v úterý s premiérem Andrejem Babišem o dostavbě pražského okruhu. Praha to po vládě...

Zvedněte ruce, kdo jste to čekali. Italský tisk sepsul výkon Interu

JAK MI TO CHYTIL? Romelu Lukaku z Interu Milán lituje neproměněné tutovky,...

Falešný start, pohroma, trápení. Italská média tvrdě kritizují počínání fotbalistů Inter Milán v úvodním utkání Ligy...

Další z rubriky

O vládní čtvrti se s primátorem nedá jednat, říká Babiš. Osloví radní

Premiér Andrej Babiš prohlíží s generální ředitelkou Úřadu pro zastupování...

Premiér Andrej Babiš nehodlá dál jednat s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem o vládní čtvrti v Letňanech. Místo toho...

Z Holešovic na Hradčany nejezdily tramvaje, provoz omezila havárie vody

Havárie vodovodu v ulici Milady Horákové ráno zastavila provoz tramvají ve...

Havárie vodovodu v ulici Milady Horákové ráno zastavila provoz tramvají ve směru z pražských Holešovic na Hradčany....

Policisté pátrají po pohřešovaném muži. Zmizel z parkoviště v Rakovníku

Pražští policisté pátrají po Zbyňku Šagátovi

Rakovničtí policisté pátrají po muži, který je od pondělí nezvěstný. Muž zmizel z parkoviště za sokolovnou v ulici...

První české multikino zavřelo, z Galaxie na Hájích odešli diváci na Chodov

Multikino Galaxie v Praze na Hájích

Na pražských Hájích zavřelo kino, které bylo vůbec prvním multikinem, tedy vícesálovým kinem v Česku. Poslední diváky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz