Obecní dům i Výstaviště čeká modernizace, aby se ušetřilo za energie

  10:04aktualizováno  10:04
Obecní dům byl v době svého vzniku na technologické špičce mezi pražskými budovami, ale vzhledem k jeho stáří i velikosti to v současnosti není zrovna energeticky úsporná budova. Aby hlavní město za její provoz ušetřilo, nechá do objektu nainstalovat například moderní plynový kotel nebo úsporné osvětlení.

Obecní dům v Praze. | foto: Obecní dům

Obecní dům je jednou ze šesti budov, které Praha ve spolupráci s městskou společností Operátor ICT zahrnula do pilotního projektu energetické úspory v rámci koncepce Smart Prague 2030.

Celkem by mělo město na energiích ušetřit 86 milionů korun po dobu dvanácti let. Pokud budou výsledky pilotního projektu pozitivní, hodlá hlavní město podobně modernizovat i další budovy ve své správě.

„Projekt je vypsán formou EPC (Energy Performance Contracting, pozn. red.), což je typ obchodního modelu, kdy poskytovatel služby garantuje zákazníkovi výši úspor,“ vysvětluje Václav Taubr, ředitel společnosti Enesa, která je dodavatelem projektu a dceřinou společností ČEZ ESCO.

V praxi fungují projekty EPC tak, že pokud dodavatel technologií nezajistí garantovanou úsporu, musí rozdíl doplatit.

Zároveň Praha nebude muset financovat žádné investice do moderních technologií, které mají úsporu energie zajistit, bude je splácet postupně až poté, co na elektřině, teplu, plynu a vodě reálně ušetří.

„Pro Prahu je pozitivní, že nemusí vynakládat žádné počáteční investiční prostředky a může se soustředit na jiné důležité investice. Případná rizika přecházejí na dodavatele a jeho marže je placená z úspor,“ říká ředitel městské společnosti Operátor ICT Michal Fišer.

Společnost Enesa tak zajistí modernizaci šesti budov v objemu 38 milionů korun, které následně hlavní město splatí z úspor.

Reálně by tedy měla Praha na energetických úsporách vydělat téměř padesát milionů korun. Vedle financí města by měl projekt ušetřit také životní prostředí. Společnost Enesa Praze garantuje během dvanácti let trvání projektu snížení emisí CO2 o 37 615 tun.

Vodu ohřeje sprchování

V případě aktuálního pilotního projektu uspoří hlavní město na účtech za energie kromě Obecního domu ještě v dalších pěti objektech, které Operátor ICT vybíral spolu s magistrátním odborem majetku na základě vyhodnocení energetické náročnosti městských budov pomocí datové platformy Golemio.

Konkrétně jde o Výstaviště Holešovice, Olivovu dětskou léčebnu v Říčanech, sídlo Technické správy komunikací (TSK) v ulici Řásnovka, Obvodní ředitelství Městské policie pro Prahu 1 v Opletalově ulici a Aquacentrum Šutka v Praze 8.

Co Praze ušetří energii?

Obecní dům
Moderní plynový kotel, nahrazení stovek žárovek LED svítidly. 

Výstaviště
Úsporná opatření týkající se vody. 

Olivova dětská léčebna
Instalace nového osvětlení a rekonstrukce kotelny. Instalace solárních panelů, které budou vyrábět vlastní elektřinu a zajišťovat ohřev vody. 

Ředitelství MP Praha 1
Šetrné osvětlení, instalace termostatických hlavic. 

Aquacentrum Šutka
Úsporné LED osvětlení, zpětné využití vyčištěné odpadní vody a využití odpadního tepla z vody ze sprch, které bude ohřívat vodu v bazénu. 

Sídlo TSK
Instalace systému individuální regulace teploty v místnostech, úsporné osvětlení.

V poslední jmenované budově zajistí projekt především úsporu vody a také tepla. „Bude tam fungovat zpětné využití vyčištěné odpadní vody a také odpadního tepla,“ popisuje Taubr.

„Využijeme takto třetinu vody, která dříve putovala z bazénu do kanalizace. Umožní to nová technologie a následná dezinfekce pomocí UV záření,“ dodává. Teplá voda, která bude odtékat ze sprch, dokáže pomocí tepelného čerpadla ohřívat vodu do bazénu. Náklady na osvětlení mají snížit na polovinu úsporné LED svítilny.

Ohřev vody budou zajišťovat moderní technologie také v Olivově dětské léčebně. Postarají se o to solární panely na 150 metrech čtverečních, které budou vyrábět elektřinu pro vlastní spotřebu v areálu dětské léčebny.

Vytápění bude ve všech šesti budovách obstarávat systém individuální kontroly teploty. Ten bude dohlížet především na to, aby se místnosti, které se zrovna nevyužívají, zbytečně nepřetápěly.

Dokončení instalace všech nových technologií je naplánováno na třetí čtvrtletí letošního roku. Praha bude moct každoročně kontrolovat, jaké úspory projekt přináší.

Panely na Národním divadle

Podobně už ČEZ pracoval na energetických úsporách u některých pražských budov v minulosti, ovšem nikoliv ve spolupráci s magistrátem.

Ministerstvo kultury zvolilo EPC projekty například pro Rudolfinum nebo Národní divadlo. „Na střeše Nové scény Národního divadla jsou nyní fotovoltaické panely a obě budovy chladí voda z Vltavy. Chytrá vytápěcí čidla poznají, jestli se koná velké představení, nebo jen menší zkouška, a podle toho upraví vytápěcí režim,“ uvádí ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Podobné technologie instalovaly například i některé školy v Praze 13, které díky nim dnes ušetří až polovinu původních nákladů na energie.

Nejčtenější

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté ale nakonec v...

Sparta - Slavia 0:3, penalta, vlastní gól a derby vyznělo jasně pro hosty

Slávističtí fotbalisté Vladimír Coufal (vlevo) a Jan Bořil ukazují, kolik gólů...

Dvě červené karty, rozhodující gól z penalty, další vlastní a třetí nádherný. Fotbalové derby číslo 294 vyhrála na...

Stát nedá Praze na dostavbu okruhu ani korunu, řekl Babiš Hřibovi

Babiš začal prohlídku ve vytipovaném pozemku v Letňanech, který je nedaleko...

Pražský primátor Zdeněk Hřib jednal v úterý s premiérem Andrejem Babišem o dostavbě pražského okruhu. Praha to po vládě...

Zvedněte ruce, kdo jste to čekali. Italský tisk sepsul výkon Interu

JAK MI TO CHYTIL? Romelu Lukaku z Interu Milán lituje neproměněné tutovky,...

Falešný start, pohroma, trápení. Italská média tvrdě kritizují počínání fotbalistů Inter Milán v úvodním utkání Ligy...

Gól pana Střapatého. Olayinkovi se může změnit život

ŠOKOVAL SAN SIRO. Slávistický útočník Peter Olayinka se raduje z úvodní branky...

Bylo mu patnáct, když poprvé nazul kopačky. Do té doby hrál Peter Olayinka fotbal naboso, maximálně ve špinavých a...

Další z rubriky

Kladno trápí zloději, v Boleslavi vás vzbudí rámus z ulice

ilustrační snímek

Na co je třeba dát pozor při návštěvě Kladna či Benešova, a je v kolínských ulicích bezpečno? MF DNES na základě...

Praha plánuje cyklostezky za 130 milionů korun. Počet kolařů stoupá

Ilustrační snímek

Za posledních osm let přibylo v hlavním městě minimum nových cest pro cyklisty. Na starších úsecích narážejí lidé na...

Skateboardisté mají smůlu. Okolí Stalinova pomníku je zavřené, hrozí pokuta

Prostor kolem bývalého Stalinova památníku je obehnán zábranami a páskami. (20....

Praha uzavřela podzemní část někdejšího Stalinova sousoší na Letné. Vstup je zakázán i do přilehlého okolí včetně...

Na Palackého náměstí čtvrt hodiny svítila červená, tramvaje stály až na Anděl

Výpadek semaforů na Palackého náměstí

Na Palackého náměstí po půl deváté ráno přestaly fungovat semafory, což značně zkomplikovalo ranní automobilovou i...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz