Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

VIDEO: Vidíš, to je ten Hrad. Prahu vedle Čechů znovu objevují i cizinci

  11:18
Centrum Prahy se po uvolnění krizových nařízení pomalu začalo zaplňovat lidmi. Ulice už tolik nezejí prázdnotou, jako ještě před několika týdny. Drtivou většinu návštěvníků ovšem tvoří stále Češi, i když už přijelo i pár zahraničních turistů. Je jich však málo na to, aby zachránili hotelům i restauracím letošní sezonu.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

„Vracejí se nám návštěvníci, samozřejmě ve velmi omezeném počtu, z německy mluvících zemí, z Francie a z okolních států,“ napsali redakci z městské organizace Prague City Tourism. A dodali, že přijíždějí spíš mladší páry a individuální návštěvníci.

To, že Pražané už nejsou v hlavním městě sami, potvrzují také hoteliéři, kteří začali přijímat rezervace vedle českých i od zahraničních turistů.

„Už pomalinku přijíždějí Němci, Poláci,“ říká Petr Bauer, ředitel sítě Bauer Hotel Group. „Odhadujeme, že o prázdninách budeme mít tak padesát procent české klientely a padesát procent z ciziny. Z poloviny našich zahraničních návštěvníků tvoří přibližně 35 procent Němci a zbylých 15 procent jsou Slovinci, Litevci, Rumuni, Poláci a Rakušané,“ dodává Bauer.

Podobnou skladbu zákazníků ubytovali ve svých zařízeních i jiné společnosti. „V současné chvíli jsou naši hosté hlavně Češi, Slováci a Němci. Na začátku července k nám zavítalo i pár Angličanů,“ komentuje situaci Babeta Schneiderová, ředitelka sítě hotelů BOHO CO.

Přestože se tedy někteří zahraniční turisté do Prahy vrátili, jejich množství podnikatele závislé na cestovním ruchu zdaleka nezachrání.

„V červnu jsme byli asi na dvaceti procentech toho, co jsme dělali minulý rok. Předpokládáme, že v červenci bychom se mohli dostat na 35 procent. Týden co týden to roste, ale zatím jen v řádu dvou až tří procent,“ říká Bauer.

Někteří podnikatelé ale nemají téměř žádné zákazníky. Špatně jsou na tom například společnosti, které nabízejí průvodcovské služby. „Je hrozně málo klientů. Dřív jsme byli plně zarezervovaní, stávalo se, že jsme museli nasadit druhý autobus. Nyní to skomírá,“ komentuje situaci Světlana Najavko, manažerka v Prague Sightseeing Tours. „Máme tak dvě procenta objednávek, než jsme měli před krizí,“ uvádí.

Česká cesta Prahou: Karlův most, Staromák a Hrad

Čeští turisté, kteří stále převládají, těmto firmám příliš nepomohou. Většinou jsou totiž schopni si Prahu projít po vlastní ose a jejich okruh má obvykle tři stálice - Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí.

„My po Praze chodíme hlavně na místa, která se nám líbí, a to opravdu pokaždé. Jsme tady tak čtyřikrát ročně,“ říká turistka Bronislava z Jablunkova v Moravskoslezském kraji uprostřed Staroměstského náměstí.

A hned poté potvrzuje aspoň z části i tezi o osvědčené trojici míst. V plánu totiž mají s vnukem Samuelem ještě šlapadla na Vltavě a Karlův most. Občas někdo zmíní zoo nebo botanickou zahradu. Výjimečně pak Petřín, či celou Malou Stranu.

I na osvědčených místech ale mohou čekat nová překvapení. „Vylezli jsme dneska poprvé na Staroměstskou věž a jsme z toho úplně paf. Teď přemýšlíme, kam půjdeme dál, protože tohle překonat nebude jednoduché,“ zmiňuje Martin Mimra z Žamberka, který do Prahy dorazil s kolegy.

A zmiňuje také to, že méně turistů znamená třeba i to, že se mohou dívat na zdobné fasády pražských domů bez toho, aby do nich někdo strkal.

„Prázdná Praha“ ostatně láká většinu oslovených turistů. Je ale otázkou, jak dlouho jí to ještě vydrží.

A na novou podobu turistické klientely si začali zvykat už i na Karlově mostě.

„Slyšíme tady teď většinou víc než cizí jazyky různé české dialekty - ať už ostravské krátké zobáky, nebo třeba jihomoravštinu,“ říká Roman Kotrč ze Sdružení výtvarníků Karlova mostu, kteří se na něm mimo jiné starají o bezpečnost.

Baví ho navíc bezprostřední reakce domácích turistů. „Když je třeba slyším říkat ‚Vidíš, to je Hrad tohleto,‘ tak se i usmívám a občas jim podávám i nějaké ty informace,“ usmívá se Kotrč.

Autoři: ,

Oprava Barrandovského mostu

Druhá etapa oprav severní poloviny jižního mostu začala v březnu 2023. Dopravní omezení jsou plánována od 15. května do konce prázdnin v celkové délce 92 dní. V každém směru budou dva pruhy průběžné a jeden pruh odbočovací.

  • Nejčtenější

Násilí mezi dětskými gangy v Praze pokračuje, policie zveřejnila další video

Pražská policie stále vyšetřuje případ skupiny mladých útočníků. Nyní má podezření, že násilí pokračuje odplatami. V...

Autor kritizované repliky kalendária na orloji zemřel, tvorbu nové to neovlivní

Zemřel akademický malíř a restaurátor Stanislav Jirčík, autor kritizované repliky kalendária na pražském Staroměstském...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Musel jsem si detailně projít každou linku, říká autor oceněného schématu PID

Cenu Mapa roku 2022 vyhrál leták se schématem linkového vedení Pražské integrované dopravy, jejímž autorem je grafik...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prázdná část dejvického „Kulaťáku“ nabídne místo bytům a univerzitě

Dosud volný výsek Vítězného náměstí mezi zastávkami hromadné dopravy a vysokoškolským komplexem mají lidé spojený...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Ráno za zvuku písní a svištění kos. Lidé tradičně posekali louku ve Stromovce

V pátek se v pražské Stromovce uskutečnil desátý ročník sečení trávy. Události se zúčastnili zkušení sečaři, ale i...

Řemeslo po něm nemá kdo převzít. Houslař Vávra z Prahy bude poslední z rodu

Houslařští mistři rodu Vávrů vyrábí housle a violy přes sto třicet let. Zakladatel, Jan Baptista Vávra, se vyučil v...

Maminky na hřišti vylekal muž s dudlíkem v puse, nabízel ho jejich dětem

Na hřišti nedaleko polikliniky v pražských Vysočanech se neznámý muž s dudlíkem v puse pokoušel sahat na hrající si...

Řidič osobního auta se u Olbramovic čelně srazil s kamionem. Na místě zemřel

Srážka osobního automobilu s kamionem v sobotu uzavřela silnici I/3 u Olbramovic na Benešovsku. Sedmadvacetiletý řidič...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...