„Dosud jsme nedošli k žádné shodě, Praha 6 na rozdíl od Prahy 5 při jednáních příliš konstruktivní není,“ tvrdí náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).
Teprve po měsíci přešlapování přichází náměstek alespoň s návrhem dalšího postupu.
„Chystám se svolat jednání ke kulatému stolu, kterého by se zúčastnili nejen zástupci městských částí, ale také odborníci a veřejnost. Společně bychom se pokusili najít nejlepší řešení,“ upíná se k poslední naději Dolínek. Dodává, že se setkání uskuteční koncem roku nebo nejpozději v lednu příštího roku. Výsledkem však může být i rozhodnutí tunelbus prozatím vůbec nezavádět.
Původně měli radní hlavního města schválit nejvýhodnější vedení už koncem října s tím, že nová linka začne fungovat ve zkušebním režimu v průběhu listopadu. V únoru příštího roku by pak byla vyhodnocena její efektivita.
Existují tři alternativy
Celý spor vznikl kvůli třem variantám trasování: první dvě mají vést z terminálu Na Knížecí Strahovským tunelem na Vozovnu Střešovice a dále na Vítězné náměstí, kde by autobus buď skončil na Dejvické, nebo pokračoval až do Suchdola. Podle třetí možnosti by linka z Knížecí přes Vozovnu Střešovice zamířila na Hradčanskou.
Kudy pojedePrověřované varianty vedení autobusových linek tunely
Poznámka: Varianty vypracoval organizátor MHD v Praze Ropid. Popis tras obsahuje klíčové zastávky a jména tunelů, kterými by spoj projížděl. |
Zatímco se hlavní město i Praha 5 přiklonily k jedné z prvních dvou alternativ, které by znamenaly pro cestující největší časovou úsporu, Praha 6 i část veřejnosti odmítá vpustit další autobusy na přehlcené Vítězné náměstí a žádá konečnou na Hradčanské.
„Vedení linky přes Vítězné náměstí je velmi komplikované vzhledem ke stupni dopravy, který tady je. Upřednostňujeme proto trasu na Hradčanskou, která je z pohledu průjezdnosti vhodnější,“ sdělil před nedávnem radní šesté městské části pro dopravu Roman Mejstřík (ANO).
Plán nabízí desítku možností
Další rozruch v této souvislosti navíc před několika dny vyvolal organizátor městské hromadné dopravy, společnost Ropid, který zveřejnil souhrnný materiál rozebírající veškeré možnosti vedení autobusových linek tunely Městského okruhu. Tedy nejen Strahovským, ale i Brusnickým, Dejvickým a Bubenečským tunelem, které jsou součástí komplexu Blanka.
Z dokumentu mimo jiné vyplývá, že ani jedna ze tří variant, které město nyní zvažuje, není příliš výhodná. Vedení přes Vítězné náměstí přináší další dopravní komplikace, spojení na Hradčanskou zase lidem ušetří jen minimum času oproti cestě tramvají.
Ropid zpracoval dohromady deset možností, kudy pod zemí by autobusy mohly jezdit. Za nejlepší považuje variantu číslo 2 (viz tabulka), podle níž by linka 191 zamířila z Knížecí Strahovským tunelem do Břevnova a dále na Petřiny, Divokou Šárku, případně až na letiště. Zároveň by autobus číslo 126 jezdil z Dejvické přes Hradčanskou, kde by následně vjel do Bubenečského tunelu, zpátky na povrch by se dostal až u Pelc-Tyrolky v Praze 8 a pokračoval by na Prosek a do Letňan.
Ani takový návrh však není bez vady a rychlé zařazení do jízdního řádu není reálné. A to z toho důvodů, že bude například nejprve nutné udělat stavební úpravy v Radimově ulici v Břevnově. Kromě toho Ropid upozorňuje i na obecné nedostatky, které by přineslo zavedení nových spojů tunely.
„Velkým problémem je v současnosti nedostatek řidičů a zároveň je při zavádění dalších linek potřeba myslet na rozpočet,“ upozorňuje mluvčí Ropidu Filip Drápal na skutečnost, že provoz ročně vyjde na několik milionů korun. Autobusům by také hrozila častá zpoždění, protože v případě kolon se Blanka dočasně uzavírá.
Město podle Dolínka hodlá návrhy Ropidu dále prověřovat. Po vyřešení hlavních úskalí by v budoucnu mohly autobusy skutečně jezdit tunely. Ovšem kdy se tak stane, zatím není jasné.