Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

  8:57aktualizováno  15:53
Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně využívají aktivisté. Ti měli opustit budovu i pozemky do 11:30. Po tomto termínu se exekutor již dostal dovnitř, lidé ale na místě zůstávali, a to i uvnitř budovy a na střeše. Exekutor tak nakonec vyklízení přerušil a přesunul na pátek.

Osazenstvo Kliniky a jeho sympatizanti se kolem deváté sešli před budovou v Jeseniově ulici v nejrůznějších maskách a rouškách. Někteří z nich měli na hlavě masky tuleně, neboť na čtvrtek připadal Mezinárodní den lachtanů, tuleňů a velryb.

Fotogalerie

„Je to shromáždění ke dni tuleňů a lachtanů, které organizuje Rádio Tuleň. To to pojalo jako téma nemocnice. Klinika je místo, kde se chrání lidský život a to je i smysl této Kliniky,“ řekl novinářům člen „kolektivu Kliniky Jakub Ort.

Ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jiří Svoboda se ráno vyjádřil, že exekutor může odložit exekuci budovy právě kvůli demonstraci za tato zvířata

Exekutoři dorazili na místo krátce před desátou hodinou.

„Je 10:00. Zahajuji úkon výkonu rozhodnutí exekuce o vyklizení Kliniky,“ řekl pomocí megafonu za exekutory Ivo Luhan, který zároveň požádal organizátorku protestu, aby se dostavila a domluvili se. Ta se však nedostavila.

Aktivisté však zablokovali exekutorům vstup do Kliniky. Exekutoři tedy do budovy nevstoupili a budou zkoušet dostat se do Kliniky jiným vchodem.

„Nebudu vstupovat násilně hlavním vchodem, ale vstoupíme do Kliniky bočními vchody. Je nutné zjistit stav věci a jak bude možno provádět exekuci,“ řekl Luhan.

Nakonec se exekutoři do budovy dostali, ta ale zůstala obklopená aktivisty.  Vedoucí exekutorů pak na ně zavolal policii, protože ho údajně napadli. Po chvíli pak byli úředníci nuceni z budovy vystoupit a zadní vchod do budovy „bránila“ soukromá bezpečnostní služba.

„Čekáme na příjezd policie. Nějak to pak vyhodnotíme a poté veřejně vykážu všechny z budovy. Strkali do mě,“ řekl Luhan s tím, že napadení podle něj může být klasifikováno také jako bránění vstupu. Necítil však žádné mimořádné ohrožení.

Poté, co dorazila policie, vykázal exekutor znovu všechny aktivisty pryč. „Po poradě s policií vykazují podle zákona všechny třetí osoby, kromě tisku, aby opustily nemovitost a tento pozemek. K tomuto poskytuji lhůtu do 11:30 hodin,“ řekl Ivo Luhan. Poté se podle něj budou snažit exekutoři znovu vstoupit do budovy. Exekuce se prý může protáhnout i na další dny.

Po uplynutí ultimáta se exekutor Ivo Luhan a jeho spolupracovníci do budovy dostali. Aktivisté nyní jen přihlíží a prozatím se dále nesnaží nijak narušovat průběh exekuce. Někteří však v objektu Kliniky zůstali. Proto exekutor opět vyzval aktivisty, aby opustili budovu, tentokrát dal ultimátum do 12:30. A dodal, že tento termín platí i pro média.

Aktivisté však ani po uplynutí dalšího ultimáta budovu neopustili, někteří jsou stále i na střeše. Luhan sdělil, že na místo míří pracovníci, kteří začnou objekt vyklízet a pokud se situace nezlepší a aktivisté budou stále budovu blokovat, bude zřejmě následovat policejní zásah.

Na zásah policie nakonec nedošlo. Exekutor dal aktivistům uvnitř budovy a na střeše další ultimátum do 15:45 na opuštění Kliniky, ale aktivisté neuposlechli. Proto se rozhodl pokračovat ve vyklízení až v pátek v 10 hodin dopoledne.

Organizátoři protestu si před budovou připravili i improvizované „studio“, ve kterém pouští hudbu, vedou rozhovory a baví se mezi sebou.

Podle aktivistů nemá pro budovu SŽDC využití

Už v úterý aktivisté uspořádali tiskovou konferenci, na které informovali, že shromáždění bude nenásilné. 

„Jak se postavíme k vyklízení policií, tak to už je na každém, kdo se zúčastní. Konsensus je však nenásilí,“ řekla členka kolektivu Kliniky Markéta Juřicová.

Na tiskové konferenci také aktivisté zmínili, že se snažili jednat se SŽDC o využití objektu, avšak státní společnost neměla zájem. Ort také přišel s informací, že správa železnic budovu nepotřebuje a je možné, že ji dokonce zbourá. 

Majitel budovy těsně před exekucí prohlásil, že hned následující den po vyklizení centra Klinika začne se stabilizací objektu.

„Jako státní organizace má (SŽDC) ze zákona povinnost pečovat o svůj majetek tak, aby se nesnižovala jeho hodnota, a musí využít všechny právní možnosti, aby zabránila jeho případnému ničení,“ řekl ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

Podle SŽDC započnou po exekuci úklidové a udržovací opravné práce, které mají zabránit devastaci objektu do té doby, než začne rekonstrukce. Do objektu se má přesunout padesát zaměstnanců společnosti.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) také podle nepotvrzených zdrojů poprosil SŽDC, aby budovu nevyklízela. Praha zároveň oslovila SŽDC s tím, že má zájem převzít budovu bývalé plicní kliniky do vlastní správy.

Proti je však pražské ANO a předseda jeho zastupitelského klubu Patrik Nacher se vyjádřil, že by to byl nesmysl. Pro získání Kliniky do městského majetku jsou však Zelení z Prahy 3.

Aktivisté obsadili opuštěnou budovu na konci roku 2014 a smlouva o výpůjčce se státem jim vypršela. Správa železniční dopravní cesty získala budovu od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a do objektu chce přestěhovat část svých zaměstnanců. Aktivisté se však bránili, že je tento krok v rozporu s dobrými mravy.

V prostorách Kliniky aktivisté pořádali přednášky nebo koncerty. V minulosti se stala budova taktéž terčem žhářů.

Poprvé řešil soud budovu v Jeseniově ulici v červnu 2018, kdy rozhodl, že Tereza Virtová nemusí platit statisícovou pokutu za to, že v roce 2016 aktivisté několik měsíců byli v budově neoprávněně.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského Baníku několik minut...

Hra o život. Zpověď fotbalisty o pokeru, ruletě, alkoholu a léčebně

Tomáš Fabián na snímku pro Magazín DNES.

Skoro třicetiletý chlap dost dlouho hrál fotbalovou ligu. K tomu přidával poker, ruletu a občas se napil. Řítil se do...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Další z rubriky

VIDEO: Pitná voda pro Prahu je nejdřív rudá, pak ji testují ryby

Úpravna vody Káraný funguje od roku 1914.

Nejen asi známější Želivka, ale také vodárna v Káraném zásobuje Prahu pitnou vodou. Nachází se vedle Staré Boleslavi a...

Praha posílí linku od metra na letiště, jezdit budou dva autobusy naráz

Nový velkokapacitní autobus Mercedes Benz.

Autobusová linka 119, která pendluje mezi zastávkou metra Nádraží Veleslavín a Letištěm Václava Havla, bude od poloviny...

Policie zastavila střelbou na Jižní spojce řidiče unikajícího v protisměru

Policisté zadrželi střelbou na Jižní spojce v Praze řidiče mercedesu. (23. 5....

K incidentu došlo po 16. hodině na pražské Jižní spojce. Policisté se opakovaně pokoušeli zastavit řidiče odcizeného...

Najdete na iDNES.cz