Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

  8:57aktualizováno  15:53
Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně využívají aktivisté. Ti měli opustit budovu i pozemky do 11:30. Po tomto termínu se exekutor již dostal dovnitř, lidé ale na místě zůstávali, a to i uvnitř budovy a na střeše. Exekutor tak nakonec vyklízení přerušil a přesunul na pátek.

Osazenstvo Kliniky a jeho sympatizanti se kolem deváté sešli před budovou v Jeseniově ulici v nejrůznějších maskách a rouškách. Někteří z nich měli na hlavě masky tuleně, neboť na čtvrtek připadal Mezinárodní den lachtanů, tuleňů a velryb.

Fotogalerie

„Je to shromáždění ke dni tuleňů a lachtanů, které organizuje Rádio Tuleň. To to pojalo jako téma nemocnice. Klinika je místo, kde se chrání lidský život a to je i smysl této Kliniky,“ řekl novinářům člen „kolektivu Kliniky Jakub Ort.

Ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jiří Svoboda se ráno vyjádřil, že exekutor může odložit exekuci budovy právě kvůli demonstraci za tato zvířata

Exekutoři dorazili na místo krátce před desátou hodinou.

„Je 10:00. Zahajuji úkon výkonu rozhodnutí exekuce o vyklizení Kliniky,“ řekl pomocí megafonu za exekutory Ivo Luhan, který zároveň požádal organizátorku protestu, aby se dostavila a domluvili se. Ta se však nedostavila.

Aktivisté však zablokovali exekutorům vstup do Kliniky. Exekutoři tedy do budovy nevstoupili a budou zkoušet dostat se do Kliniky jiným vchodem.

„Nebudu vstupovat násilně hlavním vchodem, ale vstoupíme do Kliniky bočními vchody. Je nutné zjistit stav věci a jak bude možno provádět exekuci,“ řekl Luhan.

Nakonec se exekutoři do budovy dostali, ta ale zůstala obklopená aktivisty.  Vedoucí exekutorů pak na ně zavolal policii, protože ho údajně napadli. Po chvíli pak byli úředníci nuceni z budovy vystoupit a zadní vchod do budovy „bránila“ soukromá bezpečnostní služba.

„Čekáme na příjezd policie. Nějak to pak vyhodnotíme a poté veřejně vykážu všechny z budovy. Strkali do mě,“ řekl Luhan s tím, že napadení podle něj může být klasifikováno také jako bránění vstupu. Necítil však žádné mimořádné ohrožení.

Poté, co dorazila policie, vykázal exekutor znovu všechny aktivisty pryč. „Po poradě s policií vykazují podle zákona všechny třetí osoby, kromě tisku, aby opustily nemovitost a tento pozemek. K tomuto poskytuji lhůtu do 11:30 hodin,“ řekl Ivo Luhan. Poté se podle něj budou snažit exekutoři znovu vstoupit do budovy. Exekuce se prý může protáhnout i na další dny.

Po uplynutí ultimáta se exekutor Ivo Luhan a jeho spolupracovníci do budovy dostali. Aktivisté nyní jen přihlíží a prozatím se dále nesnaží nijak narušovat průběh exekuce. Někteří však v objektu Kliniky zůstali. Proto exekutor opět vyzval aktivisty, aby opustili budovu, tentokrát dal ultimátum do 12:30. A dodal, že tento termín platí i pro média.

Aktivisté však ani po uplynutí dalšího ultimáta budovu neopustili, někteří jsou stále i na střeše. Luhan sdělil, že na místo míří pracovníci, kteří začnou objekt vyklízet a pokud se situace nezlepší a aktivisté budou stále budovu blokovat, bude zřejmě následovat policejní zásah.

Na zásah policie nakonec nedošlo. Exekutor dal aktivistům uvnitř budovy a na střeše další ultimátum do 15:45 na opuštění Kliniky, ale aktivisté neuposlechli. Proto se rozhodl pokračovat ve vyklízení až v pátek v 10 hodin dopoledne.

Organizátoři protestu si před budovou připravili i improvizované „studio“, ve kterém pouští hudbu, vedou rozhovory a baví se mezi sebou.

Podle aktivistů nemá pro budovu SŽDC využití

Už v úterý aktivisté uspořádali tiskovou konferenci, na které informovali, že shromáždění bude nenásilné. 

„Jak se postavíme k vyklízení policií, tak to už je na každém, kdo se zúčastní. Konsensus je však nenásilí,“ řekla členka kolektivu Kliniky Markéta Juřicová.

Na tiskové konferenci také aktivisté zmínili, že se snažili jednat se SŽDC o využití objektu, avšak státní společnost neměla zájem. Ort také přišel s informací, že správa železnic budovu nepotřebuje a je možné, že ji dokonce zbourá. 

Majitel budovy těsně před exekucí prohlásil, že hned následující den po vyklizení centra Klinika začne se stabilizací objektu.

„Jako státní organizace má (SŽDC) ze zákona povinnost pečovat o svůj majetek tak, aby se nesnižovala jeho hodnota, a musí využít všechny právní možnosti, aby zabránila jeho případnému ničení,“ řekl ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

Podle SŽDC započnou po exekuci úklidové a udržovací opravné práce, které mají zabránit devastaci objektu do té doby, než začne rekonstrukce. Do objektu se má přesunout padesát zaměstnanců společnosti.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) také podle nepotvrzených zdrojů poprosil SŽDC, aby budovu nevyklízela. Praha zároveň oslovila SŽDC s tím, že má zájem převzít budovu bývalé plicní kliniky do vlastní správy.

Proti je však pražské ANO a předseda jeho zastupitelského klubu Patrik Nacher se vyjádřil, že by to byl nesmysl. Pro získání Kliniky do městského majetku jsou však Zelení z Prahy 3.

Aktivisté obsadili opuštěnou budovu na konci roku 2014 a smlouva o výpůjčce se státem jim vypršela. Správa železniční dopravní cesty získala budovu od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a do objektu chce přestěhovat část svých zaměstnanců. Aktivisté se však bránili, že je tento krok v rozporu s dobrými mravy.

V prostorách Kliniky aktivisté pořádali přednášky nebo koncerty. V minulosti se stala budova taktéž terčem žhářů.

Poprvé řešil soud budovu v Jeseniově ulici v červnu 2018, kdy rozhodl, že Tereza Virtová nemusí platit statisícovou pokutu za to, že v roce 2016 aktivisté několik měsíců byli v budově neoprávněně.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Hra o život. Zpověď fotbalisty o pokeru, ruletě, alkoholu a léčebně

Tomáš Fabián na snímku pro Magazín DNES.

Skoro třicetiletý chlap dost dlouho hrál fotbalovou ligu. K tomu přidával poker, ruletu a občas se napil. Řítil se do...

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského Baníku několik minut...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Telekomunikační věž na Žižkově nahradí rozvlněné domy architektky Jiřičné

Vítězný návrh rozvlněné věže architektky Evy Jiřičné.

Developer Central Group odhalil novou podobu pozemku bývalé telekomunikační budovy na Žižkově. Tu čeká demolice, včetně...

Další z rubriky

Na pošťačku vyteklo z balíku rozpouštědlo, jedovaté nebylo

Pošťačka se přiotrávila neznámou látkou. Evakuovali proto celou poštu (23....

Hasiči identifikovali látku, která ve čtvrtek vytekla z balíku na poště v pražských Jinonicích na jednu z pracovnic....

Pražské zastupitelstvo jednalo 22 hodin, dalo peníze na průzkum k metru D

Sál, ve kterém zasedá zastupitelstvo. Sál je vyfocen od místa, kde jsou židle

Na 22 hodin se protáhlo jednání pražského zastupitelstva, které začalo ve čtvrtek v devět dopoledne. Mimo jiné nad...

Osmdesát pater vzpomínek na 11. září, kolegy uctil závodem i český hasič

Tomáš Jindra s visačkou padlých hasičů Johna Marshalla a Josepha Mascaliho,...

Téměř čtyři stovky hasičů vzdaly na začátku května výběhem do osmdesátého patra mrakodrapu hold svým kolegům, kteří...

Najdete na iDNES.cz