Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. prosince 2022 Julie

Praha bude více zalévat vodou z Vltavy, napustí ji i do jezírka na Letné

  10:28
Metropole představila další kroky v boji se suchem, zejména chce více zadržovat vodu. K tomu účelu bude sloužit nová nádrž v Letenských sadech, v plánu jsou také nové rybníky. Místo pitné vody se na kropení ulic a zalévání zeleně bude více využívat voda z Vltavy.

Ve Stromovce vznikly před čtyřmi lety dva nové rybníky. | foto:  František Vlček, MAFRA

Hlavní město stále bojuje s koronavirem i s ekonomickými následky, které po sobě epidemie zanechává. Vedle toho ale musí urychleně řešit jiný problém, který časem může život v Praze také zásadně ovlivnit.

Tím je velké sucho, které trápilo metropoli už v minulých letech. Jenže situace letos na jaře je i přes několik přeháněk v posledních dnech podle odborníků z Českého hydrometeorologického ústavu ve srovnání s roky předtím ještě horší.

Vyhlídky na léto tak nejsou příznivé a dá se očekávat, že se Pražané budou znovu potýkat s velkými horky.

Mezi opatření, která by měla městu pomoci v boji se suchem a s postupující změnou klimatu, patří efektivnější hospodaření s vodou.

I proto městská společnost Pražské služby aktuálně začne místo pitné vody z vodovodu využívat na kropení ulic a chodníků průsakovou vodu, která zatéká do podzemních kolektorů, v nichž jsou uloženy inženýrské sítě.

Voda v řádu desítek metrů krychlových denně se totiž přečerpává pouze do kanalizace nebo přímo do Vltavy a další užitek z ní není.

„Nově ji právě využijeme pro splachování komunikací, ale třeba i pro zalévání zeleně,“ popisuje náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu / STAN).

První zařízení, které umožní každý den přečerpat průsakovou vodu až do osmi cisteren, instalovalo minulý týden město na Uhelném trhu v Praze 1.

Mnohem více šetřit pitnou vodu umožní také unikátní projekt nádrže, která brzy vznikne v Letenských sadech v Praze 7. Ta by měla sloužit nejen pro závlahu zdejší zeleně, ale i k zatraktivnění parku.

„Očekáváme v nejbližší době vydání stavebního povolení na novou vodní plochu poblíž Hanavského pavilonu, kde budeme čerpat vodu z Vltavy. Jde skutečně o přelomovou záležitost,“ říká vedoucí oddělení péče o zeleň magistrátu Dan Frantík.

Podle něj práce začnou na podzim, nádrž má být hotová v průběhu příštího roku. Dělníci při stavbě využijí pracovní šachtu historické Rudolfovy štoly, která tudy pod zemí vede. „Řádově počítáme s náklady přesahujícími deset milionů korun. Nutné bude zejména dobře utěsnit dno,“ podotýká Frantík.

Vodovod do botanické zahrady

Před dokončením je i další vodovod z Vltavy za více než dvacet milionů korun, který bude zavlažovat botanickou zahradu v Troji užitkovou vodou z řeky.

Přestože chce magistrát těmito způsoby bránit plýtvání pitnou vodou, občany nebude nijak omezovat při jejím používání. A to například ani při napouštění bazénů na zahradách letos v létě.

„Nemáme signály, že bychom měli pitné vody nedostatek, proto žádné zákazy neplánujeme. V každém případě by s ní ale lidé měli nakládat hospodárně,“ vyzývá náměstek.

Jiné opatření v boji se suchem má více zadržovat vodu ve městě. Pomoci k tomu má obnova původních koryt potoků, která byla v průběhu minulého století uměle napřimována, a především pak revitalizace a budování nových rybníků.

„Z původních tří rybníků mezi pražskou Dubčí a Běchovicemi vzniká Velký Lítožnický rybník. Ten bude po dokončení třetí největší v Praze,“ uvádí Frantík. Obnovy se už loni dočkal mimo jiné i oblíbený Šeberák

Současná magistrátní koalice se také zavázala vysadit v příštích letech v Praze milion stromů, neboť zeleň mimo jiné město ochlazuje a pomáhá předcházet vzniku tepelných ostrovů.

Jenže nová výsadba přímo v ulicích je poměrně komplikovaná a nákladná, neboť dřevinám často překážejí inženýrské sítě pod zemí a ve stísněných podmínkách mnohdy nepřežijí více než patnáct let.

Nový les v Počernicích

Lépe se prý daří zakládat nové lesy a lesoparky na okrajích metropole. Jedním z takových je i rozlehlá plocha v Horních Počernicích. „Aktuálně vzniká nový lesopark V Ladech, jehož součástí jsou dva revitalizované rybníky propojené Svépravickým potokem nebo síť mlatových cest. S novou výsadbou počítáme na podzim,“ plánuje ředitel městské společnosti Lesy hlavního města Prahy Ondřej Palička.

Už na jaře začal vznikat i nový les na Musile v Kunraticích, kde na zhruba třech hektarech plochy vysázeli lesníci kolem 80 tisíc mladých dubů, ale také buků, javorů, habrů nebo třešní. Další tisíce stromů nechává město vysadit také v novém biokoridoru mezi Kbely a Vinoří nebo třeba v rámci třetí etapy budování parku U Čeňku na Černém Mostě.

Společnost Lesy hlavního města Prahy také sází nové stromy na místě, kde jiné vytěží. Právě loňský rok byl přitom co do kácení rekordní. Padlo na 9,5 tisíce metrů krychlového dřeva. Nejčastěji šlo o smrky napadené kůrovcem nebo třeba borovice, které uschly kvůli velkému suchu. Skladba dřevin je nyní pestřejší.

„Plochy nově zalesňujeme především duby, ale dále i buky, lípami, habry nebo třešněmi,“ jmenuje Palička.

Přestože se tak množství jehličnanů postupně snižuje, město podle Paličky stále na některých místech vysazuje i borovice a douglasky.

Podle ministra zemědělství Tomana vodní blahobyt v Čechách skončil.

4. května 2020

  • Nejčtenější

Nejvyšší nebezpečnost, říká sexuolog o škrtiči z Bohnic. Mladík zůstane zavřený

Dvacetiletý transsexuál Chris K., který se podle obžaloby chystal v Psychiatrické nemocnici v Praze Bohnicích uškrtit...

Unáhlená sláva. Pražští konšelé otevřeli cyklostezku, den poté ji obehnal plot

V úterý Praha slavnostně otevřela cyklostezku pod Mánesovým mostem. Úsek dlouhý 77 metrů měl cyklistům i chodcům ulevit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž v dámských šatech zbil kladivem ženu. Chtěl, aby smazala jeho fotku

Dvouletou podmínkou potrestal Obvodní soud pro Prahu 7 útočníka, který letos v červnu oděn do dámských šatů sebral na...

Malé pivo ještě stíháš. Panel v restauraci napovídá, kdy jít na vlak

Cestující, kteří se zastaví v restauraci Minirest poblíž Masarykova nádraží v Praze, se nemusejí bát, že zmeškají svůj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový rychlovlak TGV dorazil do Česka, ve Francii má začít jezdit za dva roky

Nový rychlovlak TGV ráno přejel česko-rakouské hranice a dopoledne dorazil do Českých Budějovic. Odtud jel dál do Prahy...

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

Při požáru chalupy na Příbramsku zemřel starší muž i jeho pes

Mrtvého muže našli hasiči, kteří ve čtvrtek večer zasahovali u požáru chalupy v osadě Jezera u Dobříše na Příbramsku....

Nejvyšší nebezpečnost, říká sexuolog o škrtiči z Bohnic. Mladík zůstane zavřený

Dvacetiletý transsexuál Chris K., který se podle obžaloby chystal v Psychiatrické nemocnici v Praze Bohnicích uškrtit...

Unáhlená sláva. Pražští konšelé otevřeli cyklostezku, den poté ji obehnal plot

V úterý Praha slavnostně otevřela cyklostezku pod Mánesovým mostem. Úsek dlouhý 77 metrů měl cyklistům i chodcům ulevit...

Královská zahrada Hradu je otevřená i v zimě, láká na živý betlém a kluziště

Od neděle 11. prosince se Královská zahrada Pražského hradu otevře veřejnosti i v zimních měsících. Po dobu adventu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Céline Dion oznámila, že trpí neléčitelnou nemocí, která vede k nehybnosti

Kanadská zpěvačka Céline Dion (54) svým fanouškům na sociálních sítích oznámila, že musí zrušit nebo přesunout své...