Podnikatelé roku z Prahy a středních Čech vyrábí barvy a vlastní nemocnice

  18:17aktualizováno  18:17
Praha a Středočeský kraj již znají vítěze soutěže EY Podnikatel roku. V hlavním městě trofej získal Dariusz Jakubowicz, výrobce a distributor barev a laků. Ve středních Čechách pak zvítězil zakladatel a majitel zdravotnických zařízení Sotirios Zavalianis.

Vyhlášení vítězů soutěže EY Podnikatel roku. Na snímku vpravo nejlepší podnikatel středních Čech Sotirios Zavalianis, vlevo marketingová ředitelka společnosti Barvy a laky Hostivař Kamila Šteflová. Majitel firmy Dariusz Jakubowicz je podle poroty nejlepším podnikatelem v hlavním městě. (6. 2. 2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Regionální klání o titul ve Středočeském kraji i Praze bylo i v letošním roce velmi vypjaté. Odborná porota se nakonec rozhodla udělit tituly podnikatelům, které spojuje především, houževnatost, pracovitost a odvaha,“ řekla Magdalena Souček, vedoucí partnerka soutěže EY v České republice.

Nezávislá porota, v jejímž čele zasedl vítěz Podnikatele roku 2017 Lubomír Stoklásek, ocenila u Dariusze Jakubowicze hlavně zarputilost, cílevědomost a pracovitost.

Jakubowicz i díky těmto vlastnostem dokázal skomírající firmu Barvy a laky Hostivař proměnit v úspěšnou a dostat ji i na mezinárodní trh.

Jakubowicz firmu koupil na konci devadesátých let. Její historie sahá do konce 19. století a když ji podnikatel odkoupil, topila se v dluzích. Dnes má firma obrat přes 1,5 miliardy korun a téměř pětinu z něj tvoří vývoz do zahraničí, především na Slovensko a do Polska.

Darius Jakubowicz zaměstnává přes 500 lidí a do chodu společnosti je zapojená také jeho manželka a dvě děti. Je také velkým milovníkem sportu a jeho firma je hlavním partnerem fotbalového klubu Bohemians 1905.

Za společnost Barvy a laky Hostivař převzala ocenění marketingová ředitelka Kamila Šteflová. „S pokorou přijímám toto ocenění pro pana Jakubowicze, který drží barevnou výrobu pevně v rukách a stále jako rodinnou firmu. Ocenění si velice vážíme. Naše heslo je, ze důležité jsou emoce. A v životě pana Jakubowicze bylo za posledních 21 let plno barevných emocí,“ prohlásila Šteflová.

Fotogalerie

Také u středočeského vítěze Sotiriose Zavalianise ocenila porota ctižádostivost, vytrvalost a odvahu, díky níž se rozhodl podnikat v cizí zemi a vybudovat zdravotnická zařízení na světové úrovni.

„Jsem za cenu velice rád. Do Československa jsem přijel jako řecký zahraniční student a pak v roce 1991 jako ekonomický migrant. Jsem typický ekonomický migrant a myslím, že jsem Česku nezpůsobil žádnou škodu, naopak jsem byl nápomocen,“ uvedl Zavalianis.

Pochází z vesnice v řeckých horách a do Česka se dostal v roce 1985 jako student. Původně chtěl jít na medicínu, nakonec vystudoval Vysokou školu ekonomickou (VŠE). Poté se vrátil do Řecka, kde měl firmu na zásobování lodí, nicméně se nakonec vrátil do Prahy a na konci devadesátých let začal bez zkušeností podnikat ve zdravotnictví.

Dnes Zavalianis vlastní druhou největší soukromou zdravotnickou firmu v České republice, která poskytuje zdravotní péči a také vyrábí a distribuuje léčiva. Zdravotnická zařízení vlastní v rámci holdingu Akeso s obratem téměř tři miliardy.

Do holdingu patří Onkologické a radiologické centrum Multiscan v Pradubicích, ale i Rehabilitační nemocnice Beroun a Nemocnice Hořovice. V holdingu zaměstnává Zavalianis 1 700 lidí a i on zapojil do podnikání manželku a dceru.

Dariusz Jakubowicz a Sotirios Zavalianis se v rámci soutěže EY Podnikatel roku probojovali až do celorepublikového finále. Vítěz bude známý 5. března letošního roku. Ten se pak také zúčastní celosvětového finále v červnu v Monte Carlu.

V minulém roce si odnesla trofej pro nejlepšího podnikatele hlavního města Prahy zakladatelka firmy Zásilkovna Simona Kijonková. Za Středočeský kraj získala ocenění Alexandra Kala z firmy Profimed, jež se zabývá ústní hygienou.

Autoři: ,

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Dva muži vytrhli babičce z náruče pětiletou dívku, odjeli zřejmě do Německa

Ilustrační snímek

Policie vyhlásila pátrání po pětileté dívce, kterou dva muži vytrhli babičce z náruče v ulici Vlasty Průchové v pražské...

Chelsea - Slavia 4:3, hrozivý úvod, pak drama a důstojné loučení s Evropou

Slávisté při děkovačce po odvetě čtvrtfinále Evropské ligy na Chelsea.

Slávističtí fotbalisté donutili Chelsea, aby se o postup do semifinále Evropské ligy pořádně obávala. Ve čtvrtfinálové...

Další z rubriky

Umělé oplodnění lvice Ginni skončilo nezdarem, mládě se narodilo mrtvé

Společně s Jamvanem do Prahy přiletěly dvě nepříbuzné lvice, Ginni (na snímku)...

Smutná událost otřásla zoologickou zahradou v pražské Troji. Samice ohroženého druhu lva indického, která podstoupila...

Na dálnici D8 se převrátil náklaďák s přívěsem, skončil v náspu

Na dálnici D8 se převrátil náklaďák s přívěsem

Středočeští policisté vyšetřovali v úterý odpoledne nehodu nákladního auta na 21. kilometru dálnice D8, které se i s...

Kladno nemá byty, lidi z vyhořelé ubytovny chce přesunout do jiného města

Rodina z vyhořelé ubytovny v Kladně žije v tělocvičně, stěžuje si na zápach.

Vztahy mezi vedením kladenské radnice a opozicí se vyostřily kvůli vyhořelé ubytovně. Její obyvatelé našli dočasný azyl...

Najdete na iDNES.cz