Podnikatelé roku z Prahy a středních Čech vyrábí barvy a vlastní nemocnice

  18:17aktualizováno  18:17
Praha a Středočeský kraj již znají vítěze soutěže EY Podnikatel roku. V hlavním městě trofej získal Dariusz Jakubowicz, výrobce a distributor barev a laků. Ve středních Čechách pak zvítězil zakladatel a majitel zdravotnických zařízení Sotirios Zavalianis.

Vyhlášení vítězů soutěže EY Podnikatel roku. Na snímku vpravo nejlepší podnikatel středních Čech Sotirios Zavalianis, vlevo marketingová ředitelka společnosti Barvy a laky Hostivař Kamila Šteflová. Majitel firmy Dariusz Jakubowicz je podle poroty nejlepším podnikatelem v hlavním městě. (6. 2. 2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Regionální klání o titul ve Středočeském kraji i Praze bylo i v letošním roce velmi vypjaté. Odborná porota se nakonec rozhodla udělit tituly podnikatelům, které spojuje především, houževnatost, pracovitost a odvaha,“ řekla Magdalena Souček, vedoucí partnerka soutěže EY v České republice.

Nezávislá porota, v jejímž čele zasedl vítěz Podnikatele roku 2017 Lubomír Stoklásek, ocenila u Dariusze Jakubowicze hlavně zarputilost, cílevědomost a pracovitost.

Jakubowicz i díky těmto vlastnostem dokázal skomírající firmu Barvy a laky Hostivař proměnit v úspěšnou a dostat ji i na mezinárodní trh.

Jakubowicz firmu koupil na konci devadesátých let. Její historie sahá do konce 19. století a když ji podnikatel odkoupil, topila se v dluzích. Dnes má firma obrat přes 1,5 miliardy korun a téměř pětinu z něj tvoří vývoz do zahraničí, především na Slovensko a do Polska.

Darius Jakubowicz zaměstnává přes 500 lidí a do chodu společnosti je zapojená také jeho manželka a dvě děti. Je také velkým milovníkem sportu a jeho firma je hlavním partnerem fotbalového klubu Bohemians 1905.

Za společnost Barvy a laky Hostivař převzala ocenění marketingová ředitelka Kamila Šteflová. „S pokorou přijímám toto ocenění pro pana Jakubowicze, který drží barevnou výrobu pevně v rukách a stále jako rodinnou firmu. Ocenění si velice vážíme. Naše heslo je, ze důležité jsou emoce. A v životě pana Jakubowicze bylo za posledních 21 let plno barevných emocí,“ prohlásila Šteflová.

Fotogalerie

Také u středočeského vítěze Sotiriose Zavalianise ocenila porota ctižádostivost, vytrvalost a odvahu, díky níž se rozhodl podnikat v cizí zemi a vybudovat zdravotnická zařízení na světové úrovni.

„Jsem za cenu velice rád. Do Československa jsem přijel jako řecký zahraniční student a pak v roce 1991 jako ekonomický migrant. Jsem typický ekonomický migrant a myslím, že jsem Česku nezpůsobil žádnou škodu, naopak jsem byl nápomocen,“ uvedl Zavalianis.

Pochází z vesnice v řeckých horách a do Česka se dostal v roce 1985 jako student. Původně chtěl jít na medicínu, nakonec vystudoval Vysokou školu ekonomickou (VŠE). Poté se vrátil do Řecka, kde měl firmu na zásobování lodí, nicméně se nakonec vrátil do Prahy a na konci devadesátých let začal bez zkušeností podnikat ve zdravotnictví.

Dnes Zavalianis vlastní druhou největší soukromou zdravotnickou firmu v České republice, která poskytuje zdravotní péči a také vyrábí a distribuuje léčiva. Zdravotnická zařízení vlastní v rámci holdingu Akeso s obratem téměř tři miliardy.

Do holdingu patří Onkologické a radiologické centrum Multiscan v Pradubicích, ale i Rehabilitační nemocnice Beroun a Nemocnice Hořovice. V holdingu zaměstnává Zavalianis 1 700 lidí a i on zapojil do podnikání manželku a dceru.

Dariusz Jakubowicz a Sotirios Zavalianis se v rámci soutěže EY Podnikatel roku probojovali až do celorepublikového finále. Vítěz bude známý 5. března letošního roku. Ten se pak také zúčastní celosvětového finále v červnu v Monte Carlu.

V minulém roce si odnesla trofej pro nejlepšího podnikatele hlavního města Prahy zakladatelka firmy Zásilkovna Simona Kijonková. Za Středočeský kraj získala ocenění Alexandra Kala z firmy Profimed, jež se zabývá ústní hygienou.

Autoři: ,

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Je to Sevilla. Slavia v osmifinále vyzve španělský tým s českým brankářem

POSTUPOVÉ SELFIE. Fotbalisté Slavie se radují z vítězství v Genku, kterým si...

Slávističtí fotbalisté se po poledni vrátili z úspěšné mise v Genku a v autobuse cestou z letiště v Praze se dozvěděli...

Dukla - Sparta 2:3, hosté vedli jen jednou, v závěru rozhodl Tetteh

Benjamin Tetteh se raduje z třetího gólu Sparty proti Dukle.

Sparťanští fotbalisté dvakrát prohrávali, ale silou vůle zápas na hřišti posledního mužstva ligy otočili. V dohrávce...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Praha láká sběratele zážitků. Luxusní byty s fórkem se staví pro ně

Top rezidence Pomezí, Praha - Košíře. Projekt tvoří domy s devadesáti byty a...

Lokalita, dostupnost škol, oblíbené kavárny, blízko do práce, park a zeleň. „Každý chce mít blízko vše podstatné pro...

Další z rubriky

Železniční dopravu v Praze komplikovala porucha trakčního vedení

Ilustrační snímek

Porucha trakčního vedení komplikovala odpoledne železniční dopravu v Praze. Zasaženy byly desítky spojů včetně...

Vila v Kyjích je na prodej za 41 milionů. Vnitřek je plný překvapení

Vila v pražských Kyjích je na prodej za 41,9 milionu korun.

Vila zařízená v historizujícím stylu stojí v pražských Kyjích. V roce 2010 prošla kompletní přestavbou, při níž zůstaly...

Modernizace trati Praha–Kladno pokročila, hotovo bude v roce 2029

Vizualizace rychlodráhy

Projekt modernizace železnice s připojením na Letiště Václava Havla se dostal do fáze, kdy Správa železniční dopravní...

Najdete na iDNES.cz